13.3.2025
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Wbrew pozorom, dbać o kręgosłup dziecka trzeba od właściwie pierwszej minuty życia. Niemowlę jest szczególnie podatne na różne urazy i nieprawidłowości, które mogą skutkować w przyszłości krzywym kręgosłupem u dziecka. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę.
Zacznijmy od wyjaśnienia, jak rozwija się kręgosłup niemowlaka. W tym procesie zachodzi wiele zmian w pierwszym roku życia.
Kręgosłup dorosłej osoby ma naturalne krzywizny
Kręgosłup noworodka układa się w literę C. Wynika to z ułożenia dziecka w brzuchu matki. W pierwszym miesiącu życia kręgosłup dziecka zaczyna wytwarzać lordozę szyjną. Proces jest zakończony w momencie, kiedy maluch zaczyna panować nad główką, a leżąc na brzuchu, potrafi podeprzeć się na przedramionach, czyli zwykle około 3 miesiąca.
Następnie pracujemy nad kifozą piersiową. Proces jest zakończony, kiedy maluch potrafi uczy się siadać – bez oparcia z tyłu lub po bokach. Trwa to do około 8 – 10 miesiąca.
Kręgosłup dziecka w ostatnim etapie pracuje nad lordozą lędźwiową. Dzieje się to podczas nauki chodzenia, czyli trwa do około 12-18 miesiąca życia dziecka.
Poznaj innowacyjną butelkę LOVI Mammafeel, tak blisko piersi mamy!
Kręgosłup niemowlaka musi mieć czas i możliwości, żeby się ukształtować. Zachęcaj dziecko do ruchu, nawet już w pierwszym miesiącu życia. Kładź je również na brzuszku. Pozwól mu swobodnie poruszać nogami i rękami, nie ograniczaj jego ruchów nieustannie, ciasnymi kokonami.
Trzeba też powiedzieć, że basen świetnie wpływa na kręgosłup niemowlaka (tak samo, jak i dorosłego człowieka). Pozwala na rozwijanie mięśni, a nie obciąża stawów. W dodatku dziecko do ósmego miesiąca życia ma nadal odruch wstrzymywania oddechu pod wodą.
Jeśli chcesz zadbać o kręgosłup niemowlaka, to przede wszystkim, nie przyspieszaj jego etapów rozwoju. Szybciej, nie znaczy lepiej. Każdy człowiek rozwija się we własnym tempie i nie warto tego porównywać pomiędzy znajomymi. Oczywiście, jeśli dziecko rozwija się zdecydowanie za wolno, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ale zwykle takie objawy, wychwytuje pediatra. W takim wypadku lekarz zaleci wizytę u fizjoterapeuty.
Nie pionizuj również dziecka podczas noszenia na rękach lub np. w chuście, jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć. Nie sadzaj go także zbyt wcześnie.
Nie ciągnij dziecka za ręce podczas nauki chodzenia. Maluch początkowo uczy się chodzić, trzymając się mebli. Jest wtedy ustawiony bokiem i wbrew pozorom, jest to ważny etap. Dziecko ucząc się chodzić w ten sposób, ustawia specyficznie stopy, co zapobiega płaskostopiu.
Nie podkładaj dziecku poduszki pod główkę. Najlepszym wyborem dla kręgosłupa niemowlaka, jest spanie na samym materacu. Zrezygnuj też ze spania z nim w twoim łóżku, ponieważ materac dorosłych jest zwykle o wiele bardziej miękki, niż ten odpowiedni dla malucha.
Wiele sprzętów może się wydawać kuszące dla rodziców malucha. Często obiecują one szybszy i pozornie łatwiejszy rozwój. Jednym z takich sprzętów jest np. chodzik. Zrezygnuj z niego, ponieważ może się okazać przyczyną krzywego kręgosłupa u dziecka. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że obciąża on kręgosłup, a po drugie powoduje odpychanie się stopami.
Podstawą dla zdrowego kręgosłupa niemowlaka jest odpowiedni materac. Odpowiedni to znaczy taki, który nie będzie zbyt miękki, a jednocześnie będzie sprężysty.
Początkowo, obowiązkowy jest również wózek, w którym dziecko będzie leżało na płasko. Rodzice nie powinni używać spacerówki, jeśli dziecko nie jest jeszcze na etapie siadania.
Dla chodzącego dziecka nie kupuj używanych butów. Nie chodzi tylko o względy higieniczne, ale również o rozmieszczenie stopy w bucie. Każdy nieco inaczej układa stopę i używane buty zaburzą ten proces. Mogą również doprowadzić do wad stóp i kolan. Pamiętaj również, że but powinien być od razu dobrze dobrany pod względem rozmiaru. Małe dziecko nie powinno chodzić ani w za małych, ani za dużych butach.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog