Przygotowanie do karmienia piersią

Aby początki karmienia zakończyły się sukcesem potrzebne będą wiara we własne siły, cierpliwość, wsparcie ze strony bliskich oraz zapoznanie się z garścią wskazówek, które rozwieją lęki i wątpliwości. Podpowiadamy również jak przygotować piersi do karmienia.

konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 18-08-2021

Gdy początki karmienia sprawiają trudności

Nie należy się bać karmienia, w szpitalu warto prosić o pomoc przeszkolony personel albo konsultantkę laktacyjną. Po wyjściu ze szpitala można korzystać z porady w poradni laktacyjnej. Informacje o poradniach, numer telefonu i adres, powinny być dostępne na każdym oddziale położniczym. Trzeba pamiętać, że karmienie dziecka piersią jest ważne i potrzebne, ale nie należy mieć poczucia winy, jeżeli nie wszystko idzie gładko.

Pozytywne nastawienie

Sukces karmienia piersią bardzo zależy od Twojego nastawienia. Lęk przed niepowodzeniem, niepewność i brak wiary w siebie może utrudnić rozpoczęcie skutecznego karmienia i nawet spowodować opóźnianie się laktacji. Lęk przed niepowodzeniem, niepewność i brak wiary w siebie możesz zniwelować, uprzednio wybierając poradnię laktacyjną, do której będziesz mogła się zgłosić w przypadku ewentualnych problemów.

Wsparcie bliskich

Poinformuj swoich bliskich, że zamierzasz karmić piersią i poproś o ich wsparcie. Wytłumacz im, jak bardzo jest to dla Ciebie ważne. Uzgodnij z partnerem zakres wsparcia, jaki chciałabyś otrzymać od niego po porodzie, podczas karmienia.

Wybór szpitala

Zorientuj się, czy w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, personel jest przyjazny karmieniu piersią. Poznaj swoje prawa jeszcze przed porodem i domagaj się ich respektowania w trakcie pobytu w szpitalu.

Konsultacja z położną

Zgłaszając się do szpitala, poinformuj położną odbierającą poród, że bardzo zależy Ci na karmieniu piersią. W szpitalach zazwyczaj rolę opiekuna kobiet karmiących piersią odgrywa konsultant laktacyjny, o którego odwiedziny w sali poporodowej możesz poprosić położną.

Przygotowanie piersi do karmienia

W czasie ciąży piersi zmieniają się, brodawka i otoczka powiększają się i ciemnieją. Biust się powiększa, mogą uwidocznić się żyły po skórą i pojawić rozstępy. Oto kilka rad, które pomogą Ci przygotować piersi do karmienia:

 1. Nie stosuj kremów natłuszczających i nawilżających brodawkę i otoczkę podczas ciąży. Nie ma takiej potrzeby. Gruczoły łojowe Montgomery’ego znajdujące się na otoczce wytwarzają substancję natłuszczającą i nawilżającą brodawkę, chroniąc ją przed podrażnieniami w czasie ciąży i karmienia piersią.

 2. Jeśli odczuwasz suchość piersi lub zauważasz pojawiające się rozstępy, pielęgnuj skórę piersi kremem, omijając obszar otoczki i brodawki.

 3. Nie myj piersi mydłem wysuszającym brodawkę oraz nie hartuj brodawki i otoczki, szorując je gąbką lub smarując spirytusem. Wystarczy polewanie piersi wodą podczas kąpieli. Pocieranie brodawek nie tylko nie zapobiegnie podrażnieniu i pękaniu brodawek (za które jest odpowiedzialne głównie złe przystawianie dziecka do piersi), ale może uszkodzić brodawkę.

 4. W jakie akcesoria warto zaopatrzyć się przed porodem?
   

  Wkładki laktacyjne zapobiegają zabrudzeniu bielizny, przed i poporodzie. Szczególnie polecane
  podczas nawałów pokarmu.

  Biustonosz do karmienia najlepiej bawełniany, bez fiszbin, które źle dobrane mogą uciskać przewody mleczne. Noś odpowiednio dobrany biustonosz podtrzymujący biust. Nie powinien uciskać i spłaszczać piersi. Jeśli w ostatnich miesiącach z piersi wydobywają się kropelki mleka, zacznij stosować wkładki laktacyjne. 

  Laktator bardzo pomocny w sytuacji nawału lub niedoboru pokarmu.

 5. Sprawdź, czy Twoje brodawki są dobrze uformowane, czy nie są płaskie lub wklęsłe. Ściśnij otoczkę między kciukiem i palcem wskazującym, obserwuj, czy brodawka nie spłaszcza się lub nie chowa w głąb otoczki. Jeśli tak się dzieje, niezbędna jest korekcja brodawki pod okiem konsultanta laktacyjnego.

Podobne artykuły

pl_PL Czytaj więcej

Początki karmienia piersią

Jak długo i często karmić piersią? Jak zmienia się produkcja mleka po porodzie? Czym się różni siara od mleka właściwego? Jak przystawiać dziecko do piersi? Mamy zadają sobie te pytania na początku karmienia. ...

pl_PL Czytaj więcej

Dbanie o piersi podczas laktacji

Choć wiele mam się tego obawia, karmienie naturalne nie sprawia, że piersi stają się nieatrakcyjne. Wystarczy odpowiednio o nie zadbać dobierając odpowiednią bieliznę, kosmetyki i produkty zapewniające higienę laktacji.

pl_PL Czytaj więcej

Jak zmienia się mleko mamy?

Czy wiesz, że skład mleka mamy może być różny w zależności od wielu czynników i okoliczności? Jakich? Dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu.

pl_PL Czytaj więcej

11 sytuacji, w których przyda ci się laktator

Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.

pl_PL Czytaj więcej

9 powodów przedwczesnego zakończenia karmienia piersią

O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.

pl_PL Czytaj więcej

Dziecko nie chce ssać

Zdarzają się sytuacje, że dziecko początkowo lub w późniejszym okresie karmienia piersią nie chce ssać piersi. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak możesz zaradzić temu problemowi.

Nasze produkty