Poranione, wklęsłe lub płaskie brodawki

Początkowe niepowodzenia w karmieniu piersią mogą wiązać się z poranionymi, płaskimi lub wklęsłymi brodawkami. Poznaj rozwiązania pomocne w pokonaniu tego rodzaju problemów.

konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 18-08-2021

Zbyt płytkie chwytanie otoczki i kąsanie brodawki przez malucha skutkują poranionymi brodawkami, słabym opróżnianiem piersi i w efekcie zastojami pokarmu, które mogą się zakończyć zapaleniem piersi. Aby tego uniknąć, należy popracować nad techniką przystawiania. Nie wszystkich problemów da się jednak uniknąć, bowiem sztuki karmienia musi się nauczyć zarówno mama jak i dziecko. Poniższe wskazówki pomogą Ci uporać się z ewentualnymi problemami.

Bolesne lub poranione brodawki

Bolesność brodawek może być początkowo związana ze zmianami hormonalnymi i większą wrażliwością na podrażnienia. Piersi muszą się przyzwyczaić do ssania. Po kilku dniach ból powinien ustąpić. Możesz również odczuwać ból, jeśli dziecko nie obejmuje ustami otoczki, a tylko małą jej część, kąsa i rani brodawkę dziąsłami.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być:

 • Zła technika przystawiania lub niewłaściwa pozycja karmienia;

 • Złe chwytanie twardej, przepełnionej piersi podczas nawału pokarmu;

 • Skrócone wędzidełko podjęzykowe;

 • Trudności z uchwyceniem wklęsłej brodawki;

 • Uciskanie palcem piersi podczas ssania powodujące przesuwanie się brodawki w jamie ustnej dziecka;

 • Niewłaściwy sposób wyjmowania brodawki z buzi dziecka po karmieniu;

 • Łapczywe i mocne chwytanie brodawki przez głodne dziecko;

 • Zaburzenia odruchu wypływu pokarmu.

Co możesz zrobić?

 • Po przystawieniu dziecka do piersi sprawdź, czy odpowiednio chwyciło brodawkę i czy większa część otoczki znajduje się w buzi. Wargi powinny być szeroko otwarte i wywinięte jak u rybki.

 • Rób krótkie przerwy między karmieniami.

 • Jeśli czujesz, że pierś jest twarda i trudna do uchwycenia, odciągnij przed karmieniem odrobinę mleka ręką lub laktatorem.

 • Aby pobudzić odruch wypływu pokarmu, zanim zaczniesz karmić, zrób piersiom ciepły prysznic i odciągnij trochę mleka.

 • Myj piersi nie częściej niż dwa razy w ciągu doby, przemywając wodą. Nie stosuj mydła, które wysusza i podrażnia brodawkę.

 • Wietrz podrażnione brodawki. W domu noś luźne, bawełniane, przewiewne bluzki, a biustonosz i wkładki laktacyjne zakładaj przed wyjściem.

 • Jeśli dotyk odzieży sprawia ból, możesz między karmieniami nosić w biustonoszu małe siteczka bez rączki zakupione w sklepie herbacianym lub muszle ochronne. Zapewnią dostęp powietrza, a zarazem pozwolą uniknąć kontaktu brodawki z materiałem.

 • Poranione brodawki przemywaj między karmieniami naparem z szałwii lub nagietka lekarskiego.
 • Po karmieniu smaruj brodawki własnym mlekiem.
 • Między karmieniami smaruj brodawki maścią gojącą, której nie trzeba zmywać. Sprawdź przed karmieniem, czy maść nie pozostała na skórze – śliska powierzchnia otoczki może sprawić, że wargi dziecka będą się ślizgać i źle chwytać pierś.

 • Wyjmuj brodawkę z buzi dziecka, wkładając palec między pierś i kącik ust. Dzięki temu zlikwidujesz podciśnienie i malec przestanie zasysać brodawkę.

 • Jeśli brodawki są tak poranione, że ból uniemożliwia karmienie piersią, podawaj pokarm przy wykorzystaniu akcesoriów niezaburzających odruchu ssania, do czasu wygojenia zmian.

Przydadzą sięlaktator ręczny Expert 3D Pro, okłady z szałwii, maść gojąca. 

Wklęsłe lub płaskie brodawki

Płaski lub wklęsły kształt brodawek może początkowo utrudniać karmienie, ale nie jest powodem by zaprzestać karmić piersią. Właściwa technika przystawiania to połowa sukcesu w przezwyciężeniu tego problemu.

Co możesz zrobić?

 • Karm jak najczęściej. Częste ssanie to najlepsze ćwiczenie formujące brodawkę.

 • Przed karmieniem odciągaj trochę mleka laktatorem, co pozwala na łatwiejsze uchwycenie otoczki.

 • Między karmieniami formuj brodawkę palcami. Chwyć brodawkę między kciuk i palec wskazujący i masuj raz w jedną stronę, raz w drugą, delikatnie pociągaj. Do wyciągania brodawki możesz również wykorzystać strzykawkę, obcinając uprzednio część strzykawki z końcówką na igłę i odwracając tłok.

 • Po karmieniu i między karmieniami odciągaj pokarm laktatorem – to też doskonałe ćwiczenie dla brodawek.

 • Jeśli mimo usilnych prób nie udaje Ci się zachęcić dziecka do ssania, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub neurologopedą.

Przydadzą się:  laktator elektryczny Expert i strzykawka. 

Podobne artykuły

Mama tuli niemowlę do siebie i karmi je piersią. Ma długie blond włosy. Dziecko ma blond włosy i jest ubrane w białą bluzeczkę. W tle widać niebieską ścianę. Czytaj więcej

Niedobór pokarmu - możliwe przyczyny i sprawdzone rady

Wiele mam ma wątpliwości, czy ich piersi produkują wystarczającą ilość mleka. Lęk pojawia się najczęściej, gdy dziecko często płacze, domaga się piersi częściej niż zwykle, piersi stają się miękkie i nie ...

Czytaj więcej

Dbanie o piersi podczas laktacji

Choć wiele mam się tego obawia, karmienie naturalne nie sprawia, że piersi stają się nieatrakcyjne. Wystarczy odpowiednio o nie zadbać dobierając odpowiednią bieliznę, kosmetyki i produkty zapewniające higienę laktacji.

Mama siedzi na łóżku, oparta o niebiesko białą poduszkę i ciemny zagłówek łózka. Przytula dziecko i karmi je piersią. Czytaj więcej

Cała prawda o osłonkach piersi

Czym są osłonki, w jakich sytuacjach się je stosuje, jak dobiera rozmiar i jak zakłada - na te i wiele innych pytań odpowiada dr Agata Serwatowska - Bargieł międzynarodowa konsultantka laktacyjna (IBCLC), neonatolog.

Mama siedzi na łóżku, na pościeli białej w szare paski i odciąga mleko laktatorem elektrycznym. Ma brązowe, upięte w kok włosy. Jedną ręką trzyma butelkę z lejkiem laktatora i przystawia do piersi, a drugą ręką ustawia parametry siły ssania.Ma na sobie szarą bluzkę i szare spodnie. W tle widać kaloryfer i roślinę doniczkową. Czytaj więcej

11 sytuacji, w których przyda ci się laktator

Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.

Mama leży bokiem na łóżku. Niemowlę jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy i ssie mleko z piersi mamy. Niemowlę na białą bluzkę. Mama ma niebieską koszulę. mama obejmuje dłonią główkę dziecka. Czytaj więcej

14 sposobów na zwiększenie laktacji

Karmisz piersią i martwisz się, że masz za mało pokarmu? Niepotrzebnie. Przedstawiamy 14 sprawdzonych sposobów na pobudzenie produkcji mleka.

Mama trzyma niemowlę w ramionach. Dziecko przy piersi chce chwycić brodawkę. Ma niebieskie oczy. Mama jest ubrana w białą bluzkę i ma pierścionek na palcu. Czytaj więcej

11 objawów, że dziecko źle chwyta pierś

Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.

Nasze produkty