Ojcowie a karmienie piersią

Do tej pory diada teraz trójkąt, kiedyś z mężczyzną na szczycie, teraz najważniejsze jest dziecko. Prześledź socjologiczny aspekt odnajdywania się mężczyzny w roli ojca. Pomóż mu znaleźć partnerską stronę ojcostwa.

Katarzyna Misiura, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Ojcowski aspekt rodzicielstwa

Są pewne niezmienne biologiczne aspekty rodzicielstwa, które wykluczają ojca:

  • nie może on być w ciąży,

  • nie może rodzić,

  • nie może karmić piersią.

Jednak miliony „nowych” ojców każdego roku odkrywa, że te naturalne, fizyczne ograniczenia mężczyzny wcale nie muszą stawiać go w pozycji obserwatora. Może on dzielić prawie wszystkie radości, oczekiwania, próby i cierpienia swojej partnerki w czasie całego okresu ciąży, porodu i połogu, jako aktywny, wspierający uczestnik.

Chociaż ojciec nigdy nie będzie w stanie przystawić dziecka do piersi (przynajmniej nie z takimi wynikami, jakich oczekiwałoby dziecko), to mimo to, może brać udział w procesie karmienia dziecka. Mężczyzna, będący uczestnikiem karmienia naturalnego własnego dziecka, może mieć niezwykłą satysfakcję z oglądania cudu karmienia piersią – porównywalnego do cudu przyjścia dziecka na świat. Zamiast czuć się opuszczonym, mężczyzna może poczuć się wyróżnionym, będąc wtedy świadkiem miłości, która przepływa między jego partnerką a dzieckiem, w czasie karmienia piersią.

Kiedyś a dziś

Przez wiele lat to płeć była wyznacznikiem miejsca człowieka w społeczeństwie, normowała rodzaje pełnionych obowiązków i przywilejów. W sposób zasadniczy decydowała o wzorcach postępowania kobiety i mężczyzny. Patriarchat, czyli rodowa organizacja społeczna, w której dominującą i uprzywilejowaną funkcję – obrońcy, zdobywcy i wojownika – pełnił mężczyzna, liczy ponad 6 tysięcy lat. Taki surowy system wychowania i rytuały pozbawiały go naturalnych cech uczuciowych i wrażliwości. Wtedy to kobieta była opiekunką domu i dzieci, całkowicie zależną i podporządkowaną mężczyźnie, to jej przypisywano także ważne dla domowego ogniska cechy uczuciowe.

Z tamtych czasów pochodzą do dziś jeszcze funkcjonujące wyobrażenia o dwóch wzorcach: męskim – mało uczuciowym i kobiecym – bardziej uczuciowym. Jeśli jeszcze na początku ubiegłego wieku ojciec cieszył się niewątpliwie pełnią ojcowskiej i mężowskiej władzy i stanowił szczyt trójkąta, którego podstawą była żona i dzieci, to w drugiej jego połowie, pozycje te zasadniczo się zmieniły.

Współcześnie na szczycie trójkąta znalazło się dziecko i jego dobro. W tym czasie nastąpił wzrost zainteresowania ojcem i ojcostwem. Zmiany, które przebiegały stopniowo, stworzyły nowy obraz partnerskiego ojca, który swój autorytet zaczął budować na bardziej osobistych walorach i emocjonalnym stosunku do żony i dziecka, równocześnie stając się partnerem żony w życiu codziennym. Role małżeńskie stawały się stopniowo mniej wyodrębnione jako specyficznie męskie lub kobiece.

Mężczyźni bardziej niż w przeszłości zaczęli angażować się w wychowywanie i opiekę nad dzieckiem – stali się bardziej „ojcujący”. Tego typu zmiany, w których wyniku współczesny mężczyzna staje się partnerem kobiety w codziennym życiu, są coraz bardziej powszechne we wszystkich dziedzinach, a zwłaszcza w społecznej, ekonomicznej, rodzinnej i erotyczno – seksualnej.
Zmianę postaw mężczyzn potwierdza też stwierdzone m.in. przez pediatrów zjawisko większej troskliwości, serdeczności i opiekuńczości młodych ojców wobec małych dzieci.

Partnerski ojciec

Coraz więcej mężczyzn docenia wartość karmienia piersią.

Niektórzy jednak, zwłaszcza ojcowie oczekujący narodzin pierwszego dziecka, nie uświadamiają sobie, jak bardzo mogą być zaangażowani w opiekę nad maleństwem w okresie, gdy jest ono karmione piersią. Intymny kontakt matki z dzieckiem po porodzie jest kontynuacją ich dotychczasowej jedności. Natura w sposób jednoznaczny określa, że relacja ta jest wartością podstawową i nie powinna być ignorowana. Rola ojca jest tu jednak równie ważna, lecz odmienna. Niemowlęta rozwijają się dzięki obu tym relacjom.

Od pierwszych chwil życia dziecka niezwykle ważna jest również jego relacja z ojcem. Wiadomo bez wątpienia, i wynika to z wielu doświadczeń, że karmienie piersią przebiega łatwiej, z większym sukcesem, kiedy matka i dziecko są otoczone miłością oraz wsparciem, pomocą męża i ojca.

Wsparcie ze strony męża ma dla matki karmiącej bardzo duże znaczenie. Bywają jednakże i takie sytuacje, kiedy mąż nie popiera planów żony odnośnie karmienia ich dziecka piersią. Mimo to matka może z powodzeniem podjąć karmienie. Czasami zdarza się, że ojciec, który nie popierał pomysłu żony przed narodzinami dziecka, powoli zaczyna akceptować nową sytuację, kiedy widzi, jak jego dziecko rośnie i rozwija się dzięki mleku matki. Jeśli matka jest entuzjastycznie nastawiona, ojciec także powoli przekona się, że żona podjęła słuszną decyzję. Niezdecydowany ojciec zacznie wspierać matkę w jej postanowieniu, kiedy zrozumie, czym jest karmienie piersią dla niej i dla dziecka.

Wiele młodych matek karmiących piersią swoje dzieci martwi się, że tatusiowie czują się odsunięci, nie mogąc pomagać w karmieniu dziecka, często doświadczając przy tym pewnego rodzaju zazdrości ze względu na bliskość matki i dziecka w trakcie karmienia piersią. Coraz częściej sytuacja ta jest jednak zupełnie odmienna. Brak butelek zachęca ojca do aktywności przy innych czynnościach opiekuńczych i wychowawczych. „W żaden sposób ojciec nie może przejąć roli matki i odwrotnie matka – roli ojca. Karmienie piersią jest tego oczywistym przykładem. Lecz karmiąca matka potrzebuje miłości męża, podobnie jak dziecko miłości ojca. Dziecko nieczęsto doświadcza bliskości ciała ojca, tak jak jest to możliwe z matką, która karmi piersią. Jednakże spacery z dzieckiem w nosidełku lub w wózeczku, zabawy, zmiana pieluszek, a także wspólna noc w rodzinnym łożu, wszystko to sprzyja wytworzeniu się intymnych relacji z ojcem od pierwszych dni życia dziecka” [6].

Czasami ojciec odkrywa, że dziecko przykuwa jego uwagę jak magnes. Chociaż są tacy mężczyźni, którzy nie angażują się emocjonalnie, to ogromna większość ojców jest zaskoczona siłą uczuć, jakie budzi w nich własne dziecko. Dobrze jeśli w życiu mężczyzny znajdzie się miejsce dla dziecka, czasami musi ono poczekać, aż ojcowskie uczucia obudzą się w mężczyźnie. A gdy to się stanie ojcostwo może sprawić ogromną radość. Zaangażowanie emocjonalne ojca pomaga obojgu rodzicom przeżyć stresy pierwszego roku życia dziecka. W tym okresie następuje istotna zmiana relacji między ojcem a dzieckiem.


Literatura wykorzystana:
1. Bień A., Iwanowicz-Palus G.: Obraz ojca w rodzinie (cz. I), Magazyn Pielęgniarki i Położnej, 2003, 7 – 8, s. 58.
2. Bień A., Iwanowicz-Palus G.: Obraz ojca w rodzinie (cz. II), Magazyn Pielęgniarki i Położnej, 2003, 9, s. 40-41.
3. Frąc D., Nestorowicz A., Skurzak A.: Wsparcie w okresie laktacji, Pielęgniarka i Położna, 2001, 7, s. 18-20.
4. Kitzinger S.: Karmienie piersią, PZWL, Warszawa 1988.
5. Kitzinger S.: Rok po urodzeniu dziecka, Prószyński i Spółka, Warszawa 2000.
6. Krupa M.: Sztuka karmienia piersią, La Leche League International, 1997
7. Piątkowski W.: Zdrowie, Choroba, Społeczeństwo. Studia z socjologii medycyny, UMCS, Lublin 2004.
8. Sendecka A.: Uczymy się karmić piersią, Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, Klinika Rozrodczości i Andrologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie, Lublin 1995.
9. Skurzak A., Iwanowicz-Palus G.: Przygotowanie do karmienia piersią, Magazyn Pielęgniarki i Położnej, 2003, 1, s. 39.
10. Wawak-Sobierajska B.: Psychologiczne uwarunkowania naturalnego karmienia niemowląt, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2002.

Podobne artykuły

Alternatywne metody karmienia Czytaj więcej

Alternatywne metody karmienia bezpieczne dla karmienia piersią

W sytuacji gdy okresowo nie możesz karmić piersią, chcesz pozostawić dziecko pod opieką innej osoby lub gdy pediatra zalecił dokarmianie, podawaj odciągnięte mleko w takiej formie, która nie zaburzy naturalnego dla ...

Mama siedzi nad morzem, przytula niemowlę i karmi je w pozycji klasycznej. Dłonią trzyma rączkę dziecka. Ma blond włosy i jest ubrana w błękitno czarny kostium kąpielowy i błękitne szorty w kwiatki. Dziecko ma blond włosy. Czytaj więcej

Z piersią dookoła świata

Są kraje, gdzie na matki karmiące w miejscu publicznym patrzy się krzywo, a przystawiany do piersi jest ledwie co czwarty niemowlak. Gdzie indziej z kolei, matki poją swoim mlekiem dzieci... sześcioletnie!

Mama siedzi na łóżku na białej pościeli i trzyma niemowlę w objęciach. Karmi je piersią. Ma brązowe włosy, szary sweter i białą bluzkę. Dziecko jest ubrane na biało. Obok łózka stoi białe łóżeczko. Czytaj więcej

Praca a karmienie piersią

Wracasz do pracy lub na uczelnię a dziecko nadal pije mleko z Twojej piersi? Przeczytaj o kilku sposobach, które pozwolą Ci pogodzić nowe aktywności z karmieniem piersią.

Mama przytula niemowlę i karmi je piersią w pozycji klasycznej. Przytrzymuje ręką plecki dziecka. Ma długie brązowe włosy. Czytaj więcej

Z karmieniem piersią w Polsce wcale nie jest tak źle - wywiad

O sytuacji polskiego doradztwa laktacyjnego, o promocji karmienia piersią i rozwiązywaniu problemów laktacyjnych z dr Beatą Sztyber rozmawia Joanna Szulc

Mama leży  na łóżku na białej pościeli i karmi dziecko w pozycji leżącej na boku. Ma białą bluzkę na ramiączkach. Obejmuje niemowlę dłonią. Patrzy na niemowlę i się uśmiecha. Czytaj więcej

Piękne piersi karmiącej mamy

Laktacja to wyzwanie dla skóry piersi. Przeczytaj, co pomoże, a co nie służy zachowaniu ładnego kształtu i zdrowego wyglądu piersi. Dowiedz się, jak zadbać o brodawki.

Dziecko przytula się do mamy i ssie mleko z piersi. Trzyma rączkę na piersi mamy. Ma otwarte oczy. Jest ubrane w białą bluzkę we wzory. Czytaj więcej

Pozytywnie o karmieniu piersią

Pozytywne nastawienie to bardzo ważny czynnik udanego karmienia piersią. Podajemy fakty, które pomogą rozprawiać się ze szkodzącymi obiegowymi opiniami.

Nasze produkty

Moj mąż również nie widzi przeciwwskazań heh. Dobrze , ze nie jestem z tym problemem sama :).
Marta0284
Marta świetnie Cię rozumiem :-) Zanim zostałam mamą nie miałam żadnej blokady, a teraz nie potrafię się przełamać. Poza tym przy bliźniakach rzadko jest czas na takie pieszczoty. Jak jeden maluch zasypia to drugi się budzi. Myślę, że już podświadomie...
adamos
Marta też tak miałam :) bałam się o wyciek pokarmu z piersi, więc pozwalałam dotykać, tylko jak piersi były opróżnione, inaczej nie dało rady dla mnie. Choć mojemu mężowi to nie przeszkadzało
magicznypazur