Wiele mam ma wątpliwości, czy ich piersi produkują wystarczającą ilość mleka. Lęk pojawia się najczęściej, gdy dziecko często płacze, domaga się piersi częściej niż zwykle, piersi stają się miękkie i nie potrzebują już wkładek laktacyjnych. Nie są to jednak czynniki, które świadczą o niedoborze mleka.
konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Płacz nie musi oznaczać, że Twoje dziecko potrzebuje więcej pokarmu – jeśli prawidłowo przybiera na wadze, przyczyną płaczu jest inny czynnik. Potrzeba wzmożonego ssania występuje podczas skoków rozwojowych – około 3., 6. i 12. tygodnia oraz 3. i 6. miesiąca życia dziecka. Wówczas dziecko może „wisieć przy piersi” cały czas, dzięki temu produkcja pokarmu w ciągu 2-3 dni zwiększy się stosownie do wzrastających potrzeb maluszka. O prawdziwym niedoborze pokarmu mogą zaś świadczyć słabe przybieranie dziecka na wadze, moczenie mniej niż 6 pieluszek na dobę w pierwszym miesiącu życia, ciągły niepokój dziecka. W takiej sytuacji koniecznie zasięgnij porady konsultanta laktacyjnego, który ustali przyczynę niedoboru pokarmu i zaleci odpowiednie postępowanie.
Laktacja na początku karmienia nie została odpowiednio pobudzona w wyniku problemów zdrowotnych matki lub dziecka;
Został zaburzony odruch wypływu pokarmu w wyniku stresu, zmęczenia, bólu, problemów emocjonalnych;
Ograniczenie picia płynów, spożywania pokarmów, anemia;
Długie przerwy między karmieniami – zbyt rzadkie i słabe pobudzanie piersi do produkcji mleka;
Dokarmianie dziecka mieszanką bez konsultacji z lekarzem – zmniejsza liczbę karmień piersią, co ogranicza laktację.
Co możesz zrobić?
Karm często. Nie rezygnuj z karmień nocnych.
Poproś najbliższych o pomoc w pracach domowych. Zadbaj o odpoczynek, szczególnie w pierwszym miesiącu po porodzie.
Między karmieniami odciągaj pokarm laktatorem elektrycznym. Efektywne odciąganie dużej ilości pokarmu zwiększy produkcję mleka w piersiach.
Zadbaj o picie 2 litrów płynów dziennie i zdrowe odżywianie (częste posiłki bogate w witaminy, białko, wapń i inne składniki odżywcze).
Pij herbatkę laktacyjną dla kobiet karmiących.
Możesz pobudzić laktację częstym odciąganiem pokarmu między karmieniami.
Przydadzą się: herbatka laktacyjna, laktator elektryczny Expert 3D Pro i woda.
Zauważyłaś, że piersi stały się ciężkie, obrzmiałe, czujesz dyskomfort. Spokojnie, przeczytaj, co robić w sytuacji nawału lub zastoju pokarmu. Jest to bardzo ważne, by nie doprowadzić do zapalenia piersi.
Zdarzają się sytuacje, że dziecko początkowo lub w późniejszym okresie karmienia piersią nie chce ssać piersi. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak możesz zaradzić temu problemowi.
Pomożemy Ci przygotować się do karmienia i rozwiejemy Twoje wątpliwości, przeczytaj o najczęstszych i zarazem podstawowych błędach w karmieniu piersią.
Początki karmienia piersią bywają trudne. Jednym z częstych problemów, pojawiającym się bezpośrednio po porodzie, jest niechęć dziecka do chwycenia piersi i aktywnego ssania. Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.
Przeczytaj, co pomoże rozbudzić laktację, w jaki sposób odciągać pokarm, a także o tym, jak i gdzie przechowywać mleko mamy.
Karmisz piersią? Masz wątpliwości, czy dziecko najada się. Podpowiadamy jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno.