Laktoferyna występuje w mleku mamy. To dzięki niej noworodek otrzymuje wzmacniające składniki odżywcze oraz ochronę bakteryjną. Artykuł autorstwa położnej Patrycji Wieloch przybliża wiedzę na temat tego cudownego składnika kobiecego mleka.
Patrycja Wieloch, położna
Laktoferyna wchodzi w skład białek serwatkowych mleka, stanowiących około 20% białka mleka ogółem. Białka te były cenione już w starożytności - w Grecji Hipokrates wychwalał prozdrowotne właściwości serwatki. W Średniowieczu uważano serwatke nie tylko za lekarstwo, a za afrodyzjak i balsam. Wtedy serwatka była składnikiem używanym do produkcji maści i mikstur do uśmierzania oparzeń, poprawy witalności i leczenia innych schorzeń.
Laktoferyna jest substancją, która posiada zdolności do wiązania żelaza, ma ona wpływ na jego metabolizm i chelatację ( tę właściwość wykorzystuję się przy produkcji preparatów żelaza o zwiększonym wchłanianiu.
Laktoferyna zawiera 689 aminokwasów, ma ona właściwości bioaktywne. Cechuje się ona działaniem bakteriostatycznym, antywirusowymi, immunomodulującymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwpasożytniczymi, przeciwzapalnym oraz przeciwnowotworowym. Posiada również korzystny wpływ na skórę, włosy, paznokcie. Ma pozytywne wyniki w leczeniu górnych dróg oddechowych.
Jej właściwości wykorzystuję się również w leczeniu chorych na mukowiscydozę - działa przeciwzapalnie oraz nawilżająco w jamie ustnej, niszcząc bakterie, które występują w śluzie chorych. Zapobiegania ona tworzeniu biofilmu przez bakterie oraz hamuje rozwój drobnoustrojów. Wykazuje ona działanie pomocnicze w ponad 60 chorobach, m.in.: chorobie Alzheimera (zapobiega tworzeniu się złogów β-amyloidu), stwardnieniu rozsianym, astmie, AIDS.
Laktoferyna wykorzystywana jest również w budowaniu odporności u dzieci. Chroni naturalną florę jelit, chroni organizm przed wolnymi rodnikami, zapobiega rozwojowi artretyzmu. Znajduję ona również zastosowanie w przemyśle spożywczym - dodawana do produktów wydłuża ich przydatność do spożycia . W rolnictwie przy pielęgnacji warzyw może zastąpić wykorzystywanie pestycydów.
Laktoferyna jest wrażliwa na obróbkę termiczną. Stwierdzono, że bLF ( laktoferyna wołowa ulega denaturacji w temperaturze 90°C w obojętnym pH oraz w 80°C w pH powyżej 7.
Aktualnie laktoferyna zaczyna zdobywać bardzo dużą popularność. Izolowana jest na światową skalę z serwatki i odtłuszczonego mleka. Produkcja rozdziela się na mieszanki dla niemowląt i dzieci, suplementy z żelazem, specjalistyczne fermentowane produkty mleczne, napoje, a nawet gumy do żucia.
Karmienie mlekiem mamy jest uznane za najwłaściwszy sposób żywienia niemowląt. Poznaj jego właściwości oraz skład w poszczególnych okresach karmienia.
Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.
Od czego zależy produkcja i wypływ mleka z piersi mamy? Jak przebiega proces ssania? Odpowiedzi na te pytania stanowią niezwykle pomocną informację w rozwiązaniu problemów z laktacją i ssaniem mleka przez dziecko.
Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.
Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowląt. Przynosi wiele korzyści zarówno dziecku, jak i mamie. Poznaj zalety karmienia naturalnego.
o laktoferynie nie słyszałam
Oo pierwszy raz o tym słyszę :).
Dla mam karmiących butelką jest również rozwiązanie w postaci laktoferyny w proszku, którą możecie podawać maluszkowi z mlekiem modyfikowanym. Świetnie działa też w przypadku anemii u kobiet ciężarnych, ponieważ wspomaga wiązanie żelaza. Jednym z pro...