Laktator ręczny czy elektryczny? 

25.5.2018

Wiele mam przed porodem zastanawia się, czy kupić laktator oraz jaki model wybrać. Czy zainwestować w droższy laktator elektryczny, czy zdecydować się na tańszy model ręczny? Podpowiadamy, kiedy warto dokonać zakupu laktatora i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju tego sprzętu.

some desc

Laktator ręczny czy elektryczny? 

#Laktator – pomocnik w początkach karmienia

#Rodzaje laktatorów

#Laktator ręczny czy elektryczny?

#Jakie cechy powinien posiadać komfortowy laktator ręczny

#Jakie cechy powinien posiadać komfortowy laktator elektryczny

Laktator to niezwykle przydatne akcesorium w karmieniu piersią. Służy nie tylko do gromadzenia mleka mamy na wypadek rozłąki z dzieckiem. To nieoceniony pomocnik w przezwyciężaniu wielu problemów laktacyjnych pojawiających się bardzo często na początku drogi mlecznej. Choć nie musisz go kupować przed porodem, warto byś już teraz zapoznała się z różnymi modelami laktatorów. Ten sprzęt może bowiem okazać się pomocny już w pierwszym okresie po porodzie i będziesz musiała jeszcze w szpitalu poprosić bliskich o jego zakup.

Do zaopatrzenia się w laktator przed porodem zachęcamy:

  • Przyszłe mamy, u których stwierdzono zagrożenie przedwczesnym porodem – wcześniaki mają często słabszy odruch ssania, niekiedy nie mogą pobierać pokarmu bezpośrednio z piersi – laktator umożliwi pobudzenie laktacji i nakarmienie wcześniaka mlekiem mamy.

  • Przyszłe mamy, które mają planowane cesarskie cięcie – po cesarskim cięciu zdarza się, że dziecko musi być przez pewien czas oddzielone od mamy. Niektóre dzieci po cesarce mają słabszy odruch ssania, są senne i nie mają ochoty na ssanie piersi. Laktator w takich sytuacjach jest niezbędny do rozbudzenia laktacji (ściąganie pokarmu 8 razy na dobę).

Laktator – pomocnik w początkach karmienia

Po porodzie laktator niejednokrotnie ratuje karmienie piersią. To niezwykle pomocne akcesorium w takich sytuacjach jak:

  • Poranione brodawki – gdy bolesność jest tak silna, że uniemożliwia karmienie, warto odciągnąć pokarm i podać go za pomocną butelki i smoczka do karmienia bezpiecznych dla karmienia piersią.

  • Niedobór pokarmu – do pobudzenia laktacji.

  • Nawał pokarmu – by odciągnąć niewielką ilość pokarmu dla uczucia ulgi i by ułatwić malcowi uchwycenie przepełnionej mlekiem piersi.

Rodzaje laktatorów

Na rynku są dostępne dwa rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne.

Laktatory ręczne dzielą się na:

  • tłokowe - działające podobnie jak strzykawka (są najmniej wygodne w obsłudze, najwolniej ściągają mleko i wymagają pracy dwóch rąk);

  • gruszkowe – posiadają gruszkę, której zaciskanie i puszczanie powoduje wytwarzanie podciśnienia i zasysanie brodawki (angażują obie ręce – jedna trzyma pompkę a druga lejek laktatora);

  • z rączką – pompka w postaci rączki laktatora umożliwia odciąganie przy użyciu tylko jednej ręki, ponieważ jest zamontowana bezpośrednio przy lejku i butelce.

Laktatory elektryczne dzielą się na proste, mało zaawansowane urządzenia oraz na laktatory elektroniczne z wyświetlaczem i wieloma przydatnymi funkcjami, jak zegar, alarm, wyświetlacz siły, czasu odciągania. Warto zwrócić uwagę, czy laktator posiada zasilanie tylko sieciowe, czy również działa na baterie.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od wielu czynników: planowanej częstotliwości odciągania, zasobności portfela, przyczyny korzystania z laktatora oraz rodzaju problemu laktacyjnego, który laktator ma pomóc rozwiązać.

Laktator ręczny wybierz, jeśli: