Karmienie piersią w pracy – jakie prawa Ci przysługują

Powrót do pracy nie musi oznaczać zaprzestania karmienia piersią. Mamie karmiącej przysługują specjalne prawa. Sprawdź czego możesz oczekiwać od pracodawcy. 

Konsultacja merytoryczna: Kancelaria Prawna Andrzej Gotfryd

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Kodeks pracy zawiera zasady mające na celu umożliwienie mamom kontynuację karmienia piersią po powrocie do pracy. Powinien je respektować każdy pracodawca:

1. Przerwa na karmienie

Zgodnie z kodeksem pracy pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeśli jesteś mamą karmiącą, w czasie pracy przysługuje ci przerwa na karmienie. Aby ją otrzymać, musisz złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem, że karmisz piersią. Obowiązkiem szefa jest udzielenie przerw pracownicy zwracającej się z takim wnioskiem.

W przypadku gdy pracodawca ma wątpliwości co do tego, czy mama rzeczywiście karmi piersią, może zażądać potwierdzenia tego faktu zaświadczeniem lekarskim. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz poprosić swojego lekarza, żeby zaświadczył, że karmisz piersią – nie musi podawać żadnych dodatkowych informacji oraz uzasadniać zaleceń. Pracodawca nie może zakwestionować takiego zaświadczenia. Nie należy jednak nadużywać tego przywileju, a lekarz który wydaje zaświadczenie ponosi w tym zakresie odpowiedzialność zawodową

Jeśli chcesz złożyć wniosek o przyznanie przerw na karmienie, powinnaś w nim zawrzeć:

  • oświadczenie, że karmisz piersią wraz z prośbą o udzielenie przerwy;

  • dane dzieci, które zamierzasz karmić;

  • sposób w jaki chcesz wykorzystać przerwę (np. czy chcesz je połączyć);

  • datę oraz własnoręczny podpis;

  • możesz również zapewnić pracodawcę, że poinformujesz go o fakcie zakończenia karmienia piersią – dzięki temu chętniej zgodzi się przyjąć Twoją prośbę.

2. Długość przerw

Długość oraz ilość przysługujących ci przerw zależy od dwóch czynników: ilości dzieci, które karmisz oraz wielkości Twojego etatu.

  • jeśli pracujesz mniej niż 4 godziny – nie przysługuje Ci przerwa na karmienie

  • jeśli pracujesz od 4 do 6 godzin – przysługuje ci jedna przerwa na karmienie

  • jeśli pracujesz powyżej 6 godzin – przysługują ci dwie przerwy na karmienie

Jeśli masz jedno dziecko, przerwy powinny być 30 minutowe. Jeśli jednak posiadasz więcej niż jednego malucha do wykarmienia, Twoje przerwy powinny każdorazowo trwać 45 minut. Dzieci nie muszą być w tym samym wieku – istotny jest fakt karmienia ich piersią.

Pamiętaj jednak, że jeśli masz zamiar skorzystać z przywileju obniżenia pełnego wymiaru pracy, długość przerw na karmienie ulegnie skróceniu: jeżeli obniżysz etat o połowę lub ¾, przerwa zostanie ograniczona do jednej, półgodzinnej.

3. Harmonogram przerw

Według kodeksu pracy, masz prawo wskazać, w jaki sposób chcesz skorzystać z przysługujących ci przerw. Mogą one być wykorzystywane oddzielnie lub łącznie – wybór należy do ciebie. Musisz to jednak zawrzeć we wniosku z którym zwracasz się o udzielenie przerwy,. Pracodawca wyznaczając przerwy powinien ów wniosek uwzględnić, jednakże musi mieć także na uwadze obowiązek zapewnienia niezakłóconego procesu pracy w zakładzie pracy.

W praktyce, wiele kobiet wykorzystuje możliwość łączenia oraz przesuwania czasu przerw w taki sposób, że wychodzą wcześniej z pracy lub później do niej przychodzą. Według prawa, jest to całkowicie dozwolone i każdy pracodawca powinien taki wybór uszanować. Należy mieć jednak na uwadze, że pracodawca który nie wyrazi zgody na takie wykorzystanie przerwy nie działa wbrew przepisom.

Brak regulacji w tym zakresie powoduje, że pracodawca chociaż powinien uwzględnić Twój wniosek w zakresie czasu/harmonogramu udzielania przerw, to jednak nie ma bezwzględnego obowiązku, wyznaczyć go we wskazanym we wniosku czasie, szczególnie jeżeli miałoby zakłócić to w jakiś sposób pracę w zakładzie.

4. Wynagrodzenie

Według prawa, przerwy na karmienie piersią wliczane są do czasu pracy. Jeśli korzystasz z tego przywileju, oznacza że zachowujesz prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak wynagrodzenie za urlop.

Masz prawo korzystać z tego przywileju do momentu zakończenia karmienia piersią. Prawo nie przewiduje granicy wieku dziecka od której nie przysługują już przerwy na karmienie. Jeżeli karmisz dziecko do 2. lub 3. roku życia, masz pełne prawo do korzystania z przerw.

Należy jednak pamiętać, że przywilej o którym mowa powyżej, dotyczy wyłącznie kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Takiego uprawnienia nie mają natomiast kobiety, które zatrudniane są w na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowy zlecenia.

Podobne artykuły

Mama siedzi na białym drewnianym krześle i trzyma w objęciach niemowlę. Karmi je piersią. Ma długie brązowe włosy i jest ubrana w białą rozpinaną bluzkę oraz niebieskie dżinsy. Patrzy na dziecko i się uśmiecha. W tle widać pomieszczenie kuchenne, kawałek ceglanej ściany, drewniany regał, książki, białą szafkę i miskę z owocami. Czytaj więcej

Karmienie piersią w ciąży - fakty i mity

Czy wiadomość o ciąży oznacza, że musisz zrezygnować z karmienia naturalnego? Czy podawanie piersi starszemu dziecku jest bezpieczne dla rozwijającego się w Twoim brzuchu Maluszka? Na te oraz inne pytania dotyczące ...

Niemowlę przytula się do mamy i ssie mleko z piersi. Patrzy w obiektyw. ma brązowe oczy i blond wlosy. Mama przytula twarz do główki dziecka. Uśmiecha się. Ma na sobie szarą bluzkę. Czytaj więcej

Warto karmić piersią

Karmienie piersią to najlepszy sposób karmienia niemowląt. Przynosi wiele korzyści zarówno dziecku, jak i mamie. Poznaj zalety karmienia naturalnego.

Mama karmi niemowlę piersią w pozycji spod pachy. Ma biały biustonosz do karmienia. Dziecko jest ubrane w białe ubranko i ułożone na poduszce do karmienia. W tle widać niebieską ścianę. Czytaj więcej

5 pozycji do karmienia piersią

Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.

Czytaj więcej

Odciąganie oraz przechowywanie pokarmu dla dziecka, czyli porady dla karmiącej matki

W okresie karmienia piersią pojawiają się sytuacje, w których niezbędne okazuje się odciąganie pokarmu: niewielkiej ilości, by ulżyć przepełnionym mlekiem piersiom, lub większej potrzebnej do nakarmienia dziecka. ...

Alternatywne metody karmienia Czytaj więcej

Alternatywne metody karmienia bezpieczne dla karmienia piersią

W sytuacji gdy okresowo nie możesz karmić piersią, chcesz pozostawić dziecko pod opieką innej osoby lub gdy pediatra zalecił dokarmianie, podawaj odciągnięte mleko w takiej formie, która nie zaburzy naturalnego dla ...

Czytaj więcej

Akcesoria przydatne w karmieniu piersią

W okresie karmienia piersią przydadzą Ci się dodatkowe akcesoria. Sprawdź, co będzie potrzebne w początkach i trudnych momentach karmienia piersią.

Nasze produkty

Ojj ciężko mi było połączyć jedno i drugie. Musiałam iść do pracy gdy Córeczka miała pół roku. Nowa praca , kierowniczka sprawiała ,że bałam się korzystać z swoich praw. Przed pracą ściągałam 2 butle bleka po czym szłam nieraz na 12h fizycznej pracy ...
patrycja.f92
Justyna mieszkasz w małej miejscowości?
magicznypazur
Ile ja bym dała zeby pójść do pracy ale w mojej okolocy to nie zabardzo
Justyna2004