Karmienie naturalne to najlepsza metoda karmienia noworodków i niemowląt. Jednak gdy kobieta zostaje mamą bliźniąt, karmienie piersią staje się nie lada wyzwaniem.
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska - Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Poród bliźniaczy już sam w sobie bywa skomplikowany. Często zdarza się, że dzieci z ciąż mnogich rodzą się przedwcześnie, nierzadko w wyniku cesarskiego cięcia. Wszystkie te okoliczności mogą stanowić utrudnienie na drodze do karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od determinacji mamy a także od wsparcia personelu medycznego. Ciąża mnoga nie oznacza, że nie można karmić piersią, a w przypadku wcześniaków mleko mamy jest wręcz lekarstwem i przyspiesza dojrzewanie maluszków (patrz tekst Karmienie piersią wcześniaka ). Absolutna większość kobiet jest w stanie z powodzeniem wykarmić bliźniaki wyłącznie piersią.
Ogromnie ważne jest nastawienie młodej mamy. Jeśli będzie zdecydowana karmić naturalnie, jej szanse na to zdecydowanie wzrosną. Mama powinna uzbroić się w cierpliwość a także korzystać ze wsparcia położnej lub doradcy laktacyjnego. Bardzo ważne jest, by dać sobie czas i nie poddawać się przy pierwszych trudnościach.
W przypadku bliźniąt donoszonych i zdrowych mama powinna jak najwcześniej zacząć karmić na żądanie. Na początku należy dzieci przystawiać osobno do czasu, gdy zaczną ssać efektywnie i mama nauczy się rozpoznawać ich potrzeby. Po tym czasie można zacząć przystawiać dzieci równocześnie.
Warto pamiętać, że bliźniaki to dwoje zupełnie różnych ludzi, dlatego często różnią się w zakresie swoich potrzeb związanych z karmieniem. Niekoniecznie zawsze chcą jeść równocześnie, mogą mieć różne tempo jedzenia i różne umiejętności. To jest dodatkowe wyzwanie dla mamy, która musi zaspokoić potrzeby dwójki maluchów.
Jeśli mamy do czynienia z powikłaniami po stronie mamy (np. rekonwalescencja w wyniku cesarskiego cięcia) czy dzieci (np. związanych z przedwczesnym urodzeniem), należy jak najszybciej zacząć odciągać mleko 8-12 razy na dobę, by pobudzić laktację. Najlepiej korzystać z laktatora z podwójną przystawką, która umożliwia równoczesne odciąganie mleka z obu piersi. W zależności od stanu zdrowia, dzieci powinny być kangurowane, a gdy tylko ich kondycja będzie wystarczająco dobra – jak najszybciej należy podjąć próby karmienia naturalnego.
Bliźnięta można karmić jednocześnie przystawiając je do obu piersi albo indywidualnie. Decyzja zależy od mamy, jej wygody a także efektywności ssania dzieci. Karmienie jednoczesne powinno jednak zostać wprowadzone dopiero wtedy, gdy przynajmniej jedno z bliźniat nauczyło się efektywnie i prawidłowo ssać. Do tego czasu należy przystawiac dzieci osobno, dać im i sobie czas na nauczenie się siebie nawzajem. Mamy najczęściej nie ograniczają się do jednego typu i łączą karmienie indywidualne z jednoczesnym.
Gdzie szukać wsparcia? Mama bliźniąt może szukać pomocy u doradcy laktacyjnego a także na grupach wsparcia i forach w internecie dla mam w podobnej sytuacji.
Zaletami jednoczesnego karmienia są oszczędność czasu mamy oraz możliwość pobudzenia odruchu wypływu mleka przez dziecko, które efektywniej ssie. Dzięki temu drugie dziecko, które ssie słabiej otrzymuje wiekszą porcję pokarmu. Dzieci można karmić zawsze tą samą piersią (mniejsze ryzyko wystapienia pleśniawek, większa efektywność ssania), jednak niesie to ryzyko nierównomiernej stymulacji obu piersi ze względu na różną siłę ssania przez dzieci. Korzystnie jest zatem zmieniać strony, można zmieniać pierś co karmienie albo co dobę.
Jeśli mama zdecyduje się karmić dzieci osobno wtedy wybór pozycji jest identyczny jak przy jednym dziecku. W przypadku karmienia jednoczesnego najlepsze pozycje to:
oboje dzieci w pozycji klasycznej,
jedno dziecko w pozycji klasycznej, a drugie spod pachy,
oboje dzieci spod pachy (także mama w pozycji półleżącej).
Opis pozycji do karmienia znajdziesz w artykule: Pozycje do karmienia piersią
Wiele zależy od wagi dzieci, wielkości piersi, miejsca, które jest dostępne i wygody mamy.
W przypadku mam bliźniąt istotna jest pomoc bliskich (ojca dzieci, babci czy przyjaciółki), które zajmą się wszystkim dookoła, żeby mama mogła zajmować się wyłącznie dziećmi. Bardzo ważne jest, by miała zapewnioną odpowiednią ilość snu i odpoczynku, by otrzymała wiedzę i wsparcie potrzebne w opiece i karmieniu niemowląt. Powinna pić odpowiednią ilość płynów, dbać o swoją dietę, by nie zabrakło jej składników odżywczych i by była w pełni sił.
Karmienie piersią pozwala nawiązać więź dzieci z mamą, zaś jego fizyczne właściwości są nie do przecenienia. Karmienie piersią bliźniąt jest trudniejsze niż karmienie jednego dziecka. Warto jednak o nie zawalczyć, bo niesie ze sobą wyjątkowe korzyści.
Mleko mamy jest niezwykle wartościowe dla wszystkich noworodków, ale szczególnie cenne jest ono w przypadku urodzenia wcześniaka. Sprawdź, dlaczego.
Karmienie mlekiem mamy jest uznane za najwłaściwszy sposób żywienia niemowląt. Poznaj jego właściwości oraz skład w poszczególnych okresach karmienia.
Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.
Aby początki karmienia zakończyły się sukcesem potrzebne będą wiara we własne siły, cierpliwość, wsparcie ze strony bliskich oraz zapoznanie się z garścią wskazówek, które rozwieją lęki i wątpliwości. Podpowiadamy ...
Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.
Dziobie kumulacja, a my i tak obie ciąże pojedynczo :-/
trudne wyzwanie
Wykarmić bliźnięta jest nie małą sztuką. Dla mamy jest to na pewno ciężkie zadanie, ale najważniejsze jest wg mnie nastawienie. Ja nie jestem mamą bliźniaków ale miałam sąsiadkę, która jest. I powiem Wam, że mówiła mi, że najważniejsze było dla niej ...