Karmienie piersią bliźniąt

Karmienie naturalne to najlepsza metoda karmienia noworodków i niemowląt. Jednak gdy kobieta zostaje mamą bliźniąt, karmienie piersią staje się nie lada wyzwaniem. 

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska - Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Poród bliźniaczy już sam w sobie bywa skomplikowany. Często zdarza się, że dzieci z ciąż mnogich rodzą się przedwcześnie, nierzadko w wyniku cesarskiego cięcia. Wszystkie te okoliczności mogą stanowić utrudnienie na drodze do karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od determinacji mamy a także od wsparcia personelu medycznego. Ciąża mnoga nie oznacza, że nie można karmić piersią, a w przypadku wcześniaków mleko mamy jest wręcz lekarstwem i przyspiesza dojrzewanie maluszków (patrz tekst Karmienie piersią wcześniaka ). Absolutna większość kobiet jest w stanie z powodzeniem wykarmić bliźniaki wyłącznie piersią.

Ogromnie ważne jest nastawienie młodej mamy. Jeśli będzie zdecydowana karmić naturalnie, jej szanse na to zdecydowanie wzrosną. Mama powinna uzbroić się w cierpliwość a także korzystać ze wsparcia położnej lub doradcy laktacyjnego. Bardzo ważne jest, by dać sobie czas i nie poddawać się przy pierwszych trudnościach.

Początki

W przypadku bliźniąt donoszonych i zdrowych mama powinna jak najwcześniej zacząć karmić na żądanie. Na początku należy dzieci przystawiać osobno do czasu, gdy zaczną ssać efektywnie i mama nauczy się rozpoznawać ich potrzeby. Po tym czasie można zacząć przystawiać dzieci równocześnie.

Warto pamiętać, że bliźniaki to dwoje zupełnie różnych ludzi, dlatego często różnią się w zakresie swoich potrzeb związanych z karmieniem. Niekoniecznie zawsze chcą jeść równocześnie, mogą mieć różne tempo jedzenia i różne umiejętności. To jest dodatkowe wyzwanie dla mamy, która musi zaspokoić potrzeby dwójki maluchów.

Jeśli mamy do czynienia z powikłaniami po stronie mamy (np. rekonwalescencja w wyniku cesarskiego cięcia) czy dzieci (np. związanych z przedwczesnym urodzeniem), należy jak najszybciej zacząć odciągać mleko 8-12 razy na dobę, by pobudzić laktację. Najlepiej korzystać z laktatora z podwójną przystawką, która umożliwia równoczesne odciąganie mleka z obu piersi. W zależności od stanu zdrowia, dzieci powinny być kangurowane, a gdy tylko ich kondycja będzie wystarczająco dobra – jak najszybciej należy podjąć próby karmienia naturalnego.

Jednocześnie czy osobno

Bliźnięta można karmić jednocześnie przystawiając je do obu piersi albo indywidualnie. Decyzja zależy od mamy, jej wygody a także efektywności ssania dzieci. Karmienie jednoczesne powinno jednak zostać wprowadzone dopiero wtedy, gdy przynajmniej jedno z bliźniat nauczyło się efektywnie i prawidłowo ssać. Do tego czasu należy przystawiac dzieci osobno, dać im i sobie czas na nauczenie się siebie nawzajem. Mamy najczęściej nie ograniczają się do jednego typu i łączą karmienie indywidualne z jednoczesnym.

Gdzie szukać wsparcia? Mama bliźniąt może szukać pomocy u doradcy laktacyjnego a także na grupach wsparcia i forach w internecie dla mam w podobnej sytuacji.

Zaletami jednoczesnego karmienia są oszczędność czasu mamy oraz możliwość pobudzenia odruchu wypływu mleka przez dziecko, które efektywniej ssie. Dzięki temu drugie dziecko, które ssie słabiej otrzymuje wiekszą porcję pokarmu. Dzieci można karmić zawsze tą samą piersią (mniejsze ryzyko wystapienia pleśniawek, większa efektywność ssania), jednak niesie to ryzyko nierównomiernej stymulacji obu piersi ze względu na różną siłę ssania przez dzieci. Korzystnie jest zatem zmieniać strony, można zmieniać pierś co karmienie albo co dobę.

Pozycje

Jeśli mama zdecyduje się karmić dzieci osobno wtedy wybór pozycji jest identyczny jak przy jednym dziecku. W przypadku karmienia jednoczesnego najlepsze pozycje to:

  • oboje dzieci w pozycji klasycznej,

  • jedno dziecko w pozycji klasycznej, a drugie spod pachy,

  • oboje dzieci spod pachy (także mama w pozycji półleżącej).

Opis pozycji do karmienia znajdziesz w artykule: Pozycje do karmienia piersią

Wiele zależy od wagi dzieci, wielkości piersi, miejsca, które jest dostępne i wygody mamy.

W przypadku mam bliźniąt istotna jest pomoc bliskich (ojca dzieci, babci czy przyjaciółki), które zajmą się wszystkim dookoła, żeby mama mogła zajmować się wyłącznie dziećmi. Bardzo ważne jest, by miała zapewnioną odpowiednią ilość snu i odpoczynku, by otrzymała wiedzę i wsparcie potrzebne w opiece i karmieniu niemowląt. Powinna pić odpowiednią ilość płynów, dbać o swoją dietę, by nie zabrakło jej składników odżywczych i by była w pełni sił.

Karmienie piersią pozwala nawiązać więź dzieci z mamą, zaś jego fizyczne właściwości są nie do przecenienia. Karmienie piersią bliźniąt jest trudniejsze niż karmienie jednego dziecka. Warto jednak o nie zawalczyć, bo niesie ze sobą wyjątkowe korzyści. 

Podobne artykuły

Noworodek ssie mleko z piersi. Rączkę trzyma na piersi. Ma przymknięte oczy i jest ubrany w żółtą czapeczkę. Mama ma na sobie jasnoróżową bluzkę. Czytaj więcej

Karmienie piersią wcześniaka

Mleko mamy jest niezwykle wartościowe dla wszystkich noworodków, ale szczególnie cenne jest ono w przypadku urodzenia wcześniaka. Sprawdź, dlaczego.

Mama leży na łóżku i karmi niemowlę w pozycji leżącej na bloku. Ma blond włosy i zamknięte oczy. Dziecko jest ubrane w szarą bluzkę. Czytaj więcej

Skład i biologiczne właściwości mleka mamy

Karmienie mlekiem mamy jest uznane za najwłaściwszy sposób żywienia niemowląt. Poznaj jego właściwości oraz skład w poszczególnych okresach karmienia.

Mama karmi niemowlę piersią w pozycji spod pachy. Ma biały biustonosz do karmienia. Dziecko jest ubrane w białe ubranko i ułożone na poduszce do karmienia. W tle widać niebieską ścianę. Czytaj więcej

5 pozycji do karmienia piersią

Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.

Mama trzyma niemowlę w ramionach i karmi je piersią. Dłonią obejmuje jego główkę. Niemowlę opiera rączkę na piersi mamy. Jest ubrane w białą bluzkę. Mama ma ciemne włosy do ramion, szarą bluzkę i spodnie w biało niebieskie paski. Czytaj więcej

Przygotowanie do karmienia piersią

Aby początki karmienia zakończyły się sukcesem potrzebne będą wiara we własne siły, cierpliwość, wsparcie ze strony bliskich oraz zapoznanie się z garścią wskazówek, które rozwieją lęki i wątpliwości. Podpowiadamy ...

Mama siedzi na łóżku, na pościeli białej w szare paski i odciąga mleko laktatorem elektrycznym. Ma brązowe, upięte w kok włosy. Jedną ręką trzyma butelkę z lejkiem laktatora i przystawia do piersi, a drugą ręką ustawia parametry siły ssania.Ma na sobie szarą bluzkę i szare spodnie. W tle widać kaloryfer i roślinę doniczkową. Czytaj więcej

11 sytuacji, w których przyda ci się laktator

Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.

Mama leży bokiem na łóżku. Niemowlę jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy i ssie mleko z piersi mamy. Niemowlę na białą bluzkę. Mama ma niebieską koszulę. mama obejmuje dłonią główkę dziecka. Czytaj więcej

14 sposobów na zwiększenie laktacji

Karmisz piersią i martwisz się, że masz za mało pokarmu? Niepotrzebnie. Przedstawiamy 14 sprawdzonych sposobów na pobudzenie produkcji mleka.

Nasze produkty

Dziobie kumulacja, a my i tak obie ciąże pojedynczo :-/
Mama_Arka_Martynki
trudne wyzwanie
Justyna2004
Wykarmić bliźnięta jest nie małą sztuką. Dla mamy jest to na pewno ciężkie zadanie, ale najważniejsze jest wg mnie nastawienie. Ja nie jestem mamą bliźniaków ale miałam sąsiadkę, która jest. I powiem Wam, że mówiła mi, że najważniejsze było dla niej ...
Kasia.S.