Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlaka. Co jednak, gdy dziecko karmione mlekiem mamy słabo przybiera na wadze? Odpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
#Dlaczego masa ciała dziecka jest taka ważna?
#Niepokojące objawy związane z masą ciała noworodka
Podczas każdej wizyty u lekarza, przed szczepieniem, Twoje niemowlę jest ważone. Dlaczego to takie ważne? Odpowiednie przybieranie na wadze jest jednym z ważniejszych wskaźników zdrowia i rozwoju dziecka.
U dzieci karmionych piersią, o ile nie mają istotnych zaburzeń, zwykle nie obserwuje się za wysokiej masy ciała. Zdarza się jednak, że dzieci te niedostatecznie zwiększają swoją wagę. Przyczyny mogą być różne, na pewno nie wolno tego bagatelizować i koniecznie trzeba poszukać rozwiązania. Niedożywienie może powodować realne zdrowotne zagrożenie dla dziecka, dlatego wczesne rozpoznanie jest tak ważne dla jego rozwoju, a także dla zachowania karmienia piersią.
Przede wszystkim warto odwołać się do wskaźników skutecznego karmienia i sprawdzić:
Powinnaś wybrać się na konsultację z lekarzem, położną lub doradcą laktacyjnym, jeśli:
Wiele z najczęstszych przyczyn jest stosunkowo łatwo wyeliminować. Warto wybrać się na poradę laktacyjną. Specjalista zrobi wywiad, obejrzy dziecko, sprawdzi budowę jego jamy ustnej, postara się wyłapać problemy towarzyszące karmieniu. Czasem zwiększenie liczby karmień, karmienie w nocy, unikanie podawania smoczka uspokajającego lub korekta pozycji karmienia potrafią zdziałać cuda. Jeśli przyczyny są poważniejsze doradca zleci dodatkowe badania, zaleci też wizytę u lekarza specjalisty. W niektórych wypadkach konieczne będzie dokarmianie dziecka.
Mamy, które karmią piersią, często zadają sobie pytanie: czy moje dziecko się najada? Pierś nie jest przezroczysta i mama nie może stwierdzić, ile dokładnie maluszek zjadł. Jednak istnieje coś, co nazywamy wskaźnikami ...
Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.
Obok nawału, zastoju czy problemów z poranionymi brodawkami, zwykle w okresie karmienia piersią pojawia się też tzw. kryzys laktacyjny. Dowiedz się czym jest i jak postępować, gdy się pojawi.
O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Czasem jednak, z różnych przyczyn, mamy decydują się na dokarmianie dziecka mieszanką mleczną. Podpowiadamy co zrobić, by tego uniknąć.