Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć rodzicom, że jest głodne. Jak zatem rozpoznać oznaki głodu u malucha? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
Pomimo tego, że niemowlę nie mówi, wysyła sygnały świadczące o tym, że jest głodne. Są to tak zwane oznaki głodu. Młodym rodzicom najpierw trudno jest je rozpoznać, z czasem nabierają wprawy i zaczynają dostrzegać, gdy ich dziecko zaczyna być głodne.
Dzieci komunikują się z rodzicami na różne sposoby. Płacz jest tylko jednym z tych sposobów. W przypadku głodu warto nauczyć się rozpoznawać inne sygnały, bo płacz oznacza, że dziecko jest już naprawdę głodne i nakarmienie go może być utrudnione.
O tym, że dziecko zaczyna być głodne może świadczyć:
Większość tych oznak to tak zwane wczesne i średnie oznaki głodu. Gdy dziecko zaczyna płakać jest to późna oznaka głodu. Dziecko płacze, robi się czerwone i jest bardzo zdenerwowane.
Płacz z głodu oraz silne zdenerwowanie dziecka może spowodować duże problemy z nakarmieniem dziecka, dlatego warto zrobić wszystko, by do płaczu z głodu nie doprowadzać.
Długotrwały płacz powoduje problemy z przystawieniem do piersi. Dziecko, które płacze i jest mocno zdenerwowane, może mieć duże problemy z prawidłowym uchwyceniem piersi, jego język jest w nieprawidłowej pozycji. Należy starać się choć trochę ukoić maluszka, zanim przystawi się go do piersi. Bardzo głodny maluch będzie starał się szybko zaspokoić głód, a przez to będzie jadł łapczywie, może też łykać powietrze. Płacz i stres może spowodować kłopoty z oddychaniem, dziecko będzie łapało krótkie oddechy, odrywało się od piersi. Wszystko to może skutkować tym, że dziecko pomimo przystawienia do piersi pozostanie głodne.
Przez pierwsze dni od narodzin sygnały wysyłane przez dziecko mogą być dla rodziców trudne do odczytania. Z czasem stanie się to na pewno łatwiejsze. Wczesna reakcja na pierwsze oznaki głodu pozwoli rodzicom zapobiec stresowi u dziecka. Wtedy karmienie stanie się łatwiejsze, bardziej komfortowe dla mamy i malucha. W dodatku dziecko po sesji karmienia będzie spokojne i najedzone do syta.
Obserwacja własnego dziecka jest bardzo ważna. Nie zawsze bowiem cmokanie czy ssanie piąstki świadczą o głodzie. Są to wczesne objawy głodu, ale mogą być po prostu zwykłą aktywnością maluszka, który nie śpi.
Rodzic powinien być czujny, patrzeć czy to zachowanie dziecka przeradza się w niepokój, wiercenie, sapanie i inne sygnały świadczące o głodzie. Nie powinno się jednak czekać do momentu, gdy dziecko zaczyna być naprawdę głodne i płacze. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy dziecko najpierw uspokoić, zanim przystawi się je do piersi.
Warto też pamiętać, że nie każdy płacz jest oznaką głodu. Płacz może oznaczać dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką, źle dobranym ubraniem do temperatury a czasem jest po prostu tęsknotą za bliskością rodzica.
Mamy, które karmią piersią, często zadają sobie pytanie: czy moje dziecko się najada? Pierś nie jest przezroczysta i mama nie może stwierdzić, ile dokładnie maluszek zjadł. Jednak istnieje coś, co nazywamy wskaźnikami ...
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlaka. Co jednak, gdy dziecko karmione mlekiem mamy słabo przybiera na wadze? Odpowiadamy.
Mleko mamy to najkorzystniejszy sposób karmienia niemowlęcia, jednak początki nie zawsze bywają łatwe i przyjemne. Pojawia się wtedy wiele pytań i wątpliwości. Poznaj zasady udanego karmienia piersią.
Instytucje promujące i badające karmienie piersią zalecają tzw. karmienie na żądanie. Co oznacza to sformułowanie? Jak to jest „karmić na żądanie”? Odpowiadamy.
Noworodek najchętniej bez przerwy przytulałby się do mamy i ssałby pierś. To normalne. Dziecko zaspokaja nie tylko głód ale i potrzebę bliskości. Przeczytaj!