Karmienie na żądanie - skąd wiadomo, kiedy dziecko jest głodne? 

Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć rodzicom, że jest głodne. Jak zatem rozpoznać oznaki głodu u malucha? Podpowiadamy.

Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog 

Pomimo tego, że niemowlę nie mówi, wysyła sygnały świadczące o tym, że jest głodne. Są to tak zwane oznaki głodu. Młodym rodzicom najpierw trudno jest je rozpoznać, z czasem nabierają wprawy i zaczynają dostrzegać, gdy ich dziecko zaczyna być głodne. 

Dzieci komunikują się z rodzicami na różne sposoby. Płacz jest tylko jednym z tych sposobów. W przypadku głodu warto nauczyć się rozpoznawać inne sygnały, bo płacz oznacza, że dziecko jest już naprawdę głodne i nakarmienie go może być utrudnione. 

Oznaki głodu u niemowlaka

O tym, że dziecko zaczyna być głodne może świadczyć: 

  • „rozglądanie się”, szeroko otwarte oczy, szukanie czegoś wzrokiem
  • wyciąganie szyi, odwracanie głowy w różne strony w poszukiwaniu mamy i piersi
  • aktywniejsze niż zwykle ruszanie rączkami, zaciskanie i otwieranie piąstek i paluszków
  • szerokie otwieranie buzi
  • wysuwanie i chowanie języka
  • niepokój, kręcenie się
  • wydawanie odgłosów stękania, mruczenia, mlaskania, cmokania, kwilenia
  • ssanie rączek a także przedmiotów, które znajdują się w zasięgu (kocyka, pieluszki)

Płacz z głodu

Większość tych oznak to tak zwane wczesne i średnie oznaki głodu. Gdy dziecko zaczyna płakać jest to późna oznaka głodu. Dziecko płacze, robi się czerwone i jest bardzo zdenerwowane.     

Płacz z głodu oraz silne zdenerwowanie dziecka może spowodować duże problemy z nakarmieniem dziecka, dlatego warto zrobić wszystko, by do płaczu z głodu nie doprowadzać. 

Długotrwały płacz powoduje problemy z przystawieniem do piersi. Dziecko, które płacze i jest mocno zdenerwowane, może mieć duże problemy z prawidłowym uchwyceniem piersi, jego język jest w nieprawidłowej pozycji. Należy starać się choć trochę ukoić maluszka, zanim przystawi się go do piersi. Bardzo głodny maluch będzie starał się szybko zaspokoić głód, a przez to będzie jadł łapczywie, może też łykać powietrze. Płacz i stres może spowodować kłopoty z  oddychaniem, dziecko będzie łapało krótkie oddechy, odrywało się od piersi.  Wszystko to może skutkować tym, że dziecko pomimo przystawienia do piersi pozostanie głodne.

Obserwacja niemowlaka

Przez pierwsze dni od narodzin sygnały wysyłane przez dziecko mogą być dla rodziców trudne do odczytania. Z czasem stanie się to na pewno łatwiejsze. Wczesna reakcja na pierwsze oznaki głodu pozwoli rodzicom zapobiec stresowi u dziecka. Wtedy karmienie stanie się łatwiejsze, bardziej komfortowe dla mamy i malucha. W dodatku dziecko po sesji karmienia będzie spokojne i najedzone do syta. 

Obserwacja własnego dziecka jest bardzo ważna. Nie zawsze bowiem cmokanie czy ssanie piąstki świadczą o głodzie. Są to wczesne objawy głodu, ale mogą być po prostu zwykłą aktywnością maluszka, który nie śpi. 

Rodzic powinien być czujny, patrzeć czy to zachowanie dziecka przeradza się w niepokój, wiercenie, sapanie i inne sygnały świadczące o głodzie. Nie powinno się jednak czekać do momentu, gdy dziecko zaczyna być naprawdę głodne i płacze. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy dziecko najpierw uspokoić, zanim przystawi się je do piersi. 

Warto też pamiętać, że nie każdy płacz jest oznaką głodu. Płacz może oznaczać dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką, źle dobranym ubraniem do temperatury a czasem jest po prostu tęsknotą za bliskością rodzica. 

Podobne artykuły

Kobieta w niebieskiej rozpiętej koszuli podtrzymuje dziecko rękoma. Dziecko ssie jej pierś. Czytaj więcej

Wskaźniki skutecznego karmienia

Mamy, które karmią piersią, często zadają sobie pytanie: czy moje dziecko się najada? Pierś nie jest przezroczysta i mama nie może stwierdzić, ile dokładnie maluszek zjadł. Jednak istnieje coś, co nazywamy wskaźnikami ...

Niemowlę ssie pierś mamy. Jedną rękę opiera na piersi mamy. Mama spogląda na niemowlę.  Czytaj więcej

Karmienie piersią a niemowlę mało przybierające na wadze - przyczyny

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlaka. Co jednak, gdy dziecko karmione mlekiem mamy słabo przybiera na wadze? Odpowiadamy.

Mama siedzi na łóżku i karmi dziecko piersią. Ma białą, podwiniętą koszulkę i pomalowane na czerwono paznokcie. Dziecko ma szare ubranko i brązowe oczy. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

6 zasad udanego karmienia piersią

Mleko mamy to najkorzystniejszy sposób karmienia niemowlęcia, jednak początki nie zawsze bywają łatwe i przyjemne. Pojawia się wtedy wiele pytań i wątpliwości. Poznaj zasady udanego karmienia piersią.

Mama siedzi na łóżku, na białej pościeli i karmi dziecko piersią. Ma rude włosy i białą bluzkę z krótkim rękawem wykończoną na rękawie koronką i podciągniętą do góry. Dziecko ma białe ubranko. Czytaj więcej

Karmienie na żądanie, czyli karmienie według potrzeb dziecka i mamy

Instytucje promujące i badające karmienie piersią zalecają tzw. karmienie na żądanie. Co oznacza to sformułowanie? Jak to jest „karmić na żądanie”? Odpowiadamy.

Mama przytula niemowlę i karmi je piersią. Jest ubrana w różową rozpinaną koszulę. Dziecko ssie pierś i ma zamknięte oczy. Jest ubrane w białą bluzeczkę. Czytaj więcej

Niemowlę ciągle chce być przy piersi? to zupełnie normalne!

Noworodek najchętniej bez przerwy przytulałby się do mamy i ssałby pierś. To normalne. Dziecko zaspokaja nie tylko głód ale i potrzebę bliskości. Przeczytaj!

Mama siedzi na łóżku w sali poporodowej w szpitalu. Ma na sobie niebieską koszulę. Trzyma w ramionach niemowlę i karmi je piersią. Obok łóżka na stoliku stoi wazon z kwiatami i dwie kartki z życzeniami. Czytaj więcej

18 najczęściej zadawanych pytań o karmienie piersią

Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.

Nasze produkty

<p>Kverve pierworodny był takim cycocholikiem i mogłby cycać 25h/dobę...teraz wydaje mi się, że jestem bezużyteczna, bo młodszy uspokoić się tak łatwo nie daje i trzeba go nosić tulić albo kombinować, czasem już mi pomysłów i sił brakuje</p>
pauli89nek
<p>Ja też robiłam oklady z własnego mleka na brodawki&nbsp;</p>
PatrycjaP.
<p>U mnie córeczka jak zaczyna być głodna to tak śmiesznie cmoka. Jednak już teraz to zaczynam patrzeć też na zegarek bo je tak co 3 godz.</p>
karolina213