Mamy zwykle decydują się na jeden sposób karmienia swojego dziecka – albo piersią albo butelką. Istnieje jednak jeszcze trzecia opcja. Czym charakteryzuje się karmienie mieszane i kiedy je wybrać? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska - Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Karmienie mieszane polega na równoczesnym stosowaniu w karmieniu niemowlęcia piersi i butelki. Zwykle zostaje ono wprowadzone ze względu na kwestie zdrowotne (mały przyrost masy ciała dziecka) lub z powodu okoliczności życiowych (mama musi wychodzić do pracy w ciągu dnia albo wyjechać na jakiś czas).
Według zaleceń WHO niemowlę do 6.miesiąca życia powinno być karmione tylko i wyłącznie piersią. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć ten ideał. Czasem mamy przedwcześnie rezygnują z karmienia piersią na rzecz butelki (więcej w tekście „9 powodów przedwczesnego zakończenia karmienia piersią i co zrobić, żeby temu zapobiec”), bywa też, że trudne początki zmuszają oboje do użycia butelki i nie udaje się już wrócić do karmienia naturalnego. Karmienie mieszane jest wyjściem „pomiędzy”, dziecko otrzymuje wartościowy pokarm mamy, a kiedy nie jest dostępny, dostaje mieszankę.
Bez względu na to, jak dobra jest butelka i smoczek, warto powalczyć o karmienie naturalne, gdyż jest ono najlepsze tak dla dziecka, jak i dla mamy. Im wcześniej rozpocznie się podawanie butelki, tym większe ryzyko rezygnacji z karmienia piersią. Dziecko przyzwyczaja się do butelki, karmienie nią jest dla niego mniej wymagające, mama zaś produkuje coraz mniej mleka, bo laktacja nie jest wystarczająco pobudzana. Jeśli masz wątpliwości, wydaje Ci się, że dziecko się nie najada – nie rezygnuj pochopnie z karmienia piersią. Zawsze skonsultuj swoją decyzję z pediatrą i/lub z konsultantem laktacyjnym. Być może przechodzicie kryzys, skok rozwojowy i po kilku dobach wszystko wróci do normy. Jeśli zależy Ci na karmieniu piersią każde podanie butelki może zaburzyć karmienie naturalne, dlatego nie należy się z nim spieszyć.
Pamiętaj! Zawsze warto walczyć o karmienie piersią, nawet gdy korzystacie z butelki. Pokarm mamy zapewnia składniki potrzebne dziecku, których nie jest w stanie dostarczyć żadna mieszanka.
Nie należy rozpoczynać karmienia mieszanego zbyt wcześnie, chyba, że tak zaleci lekarz. Ideałem byłoby pozostanie dziecka do 6.miesiąca tylko i wyłącznie na piersi. Bywa jednak tak, że istnieją obiektywne przeszkody w karmieniu naturalnym jako wyłącznej metodzie karmienia.
Pediatra może zalecić karmienie mieszane, jeśli Twoje dziecko słabo przybiera na wadze. Nadal warto wtedy walczyć o karmienie piersią, bo w mleku mamy są składniki, których nie zastąpi żadna, nawet najdoskonalsza mieszanka. Karmienie mieszane jest bardzo użyteczne, gdy urodziłaś poprzez cesarskie cięcie i jesteś zdecydowana karmić piersią, ale laktacja nie ruszyła jeszcze pełną parą. Wtedy często wystarczy kilka dni dokarmiania, by powrócić do pełnego karmienia naturalnego, gdy u mamy pojawi się wystarczająca ilość mleka.
Bywa też tak, że sytuacja życiowa zmusza Cię do dokarmiania, bo pracujesz lub uczysz się w ciągu dnia albo musisz wyjechać i nie możesz zabrać ze sobą maluszka. Wtedy oczywiście najlepiej byłoby ściągać pokarm laktatorem i pod Twoją nieobecność karmić nim dziecko. Jeśli ta opcja nie jest możliwa pozostaje butelka z mlekiem modyfikowanym.
Jeśli w porze karmienia jesteś obecna, dokarmiasz butelką bo np. dziecko słabo przybiera, warto zachować taki rytm, by zawsze zanim podasz butelkę, podać pierś. Pobudzasz w ten sposób laktację a głodne dziecko zje najpierw to, co dla niego najlepsze. Butelka jest wtedy tylko dodatkiem a nie zastępuje piersi.
Idealnie byłoby karmić z butelki czy kubeczka mlekiem mamy. Jeśli nie jest to możliwe warto skonsultować wybór mieszanki z pediatrą. Mleka mają swoje specyficzne przeznaczenia, są dostosowane do wieku dziecka ale także do problemów typu kolki, ulewanie czy skłonności do alergii.
Jeśli podjęłaś decyzję o karmieniu mieszanym to koniecznie przyjrzyj się akcesoriom. Do podawania mieszanki można korzystać ze specjalnych kubeczków, podawać pokarm łyżeczką, strzykawką (bez igły) lub butelką. Wybór butelek na rynku jest duży, są wykonane z różnych materiałów, dostępnych jest wiele pojemności. Na początek, jeśli sytuacja jest awaryjna, chwilowa, a dziecko malutkie – najlepiej zacząć od kubeczka. Butelka zawsze niesie ze sobą ryzyko odrzucenia piersi a tego chcemy uniknąć. Jeśli maluszek jest większy a karmienie mieszane – stałe, warto skorzystać z butelki. Z jakiej?
Ważne, by butelka nie zaburzała odruchu ssania a smoczek był tak zaprojektowany, by zmusić dziecko do pracy. Gdy ze smoczka kapie, mięśnie jego jamy ustnej nie pracują wystarczająco efektywnie a więc nie rozwijają się odpowiednio. Dodatkowo dziecko rozleniwia się. Pod takim wpływem szybko może przyjść rezygnacja z piersi bo wymaga ona większego nakładu pracy od maluszka.
Wybieraj butelki i smoczki, które zapewniają dziecku odpowiednią dawkę treningu. Zadbaj też o dobrą wentylację, by dziecko nie łykało powietrza, co minimalizuje ryzyko wystąpienia kolki.
Można, choć zwykle wymaga to sporo wysiłku i samozaparcia. Jeśli dziecko nie odrzuciło piersi należy często je przystawiać, by zwiększyć laktację, rezygnując stopniowo z karmień butelką. Jeśli dziecko skończyło 6 miesięcy, karmienia butelką można zastąpić karmieniem łyżeczką i rozpocząć rozszerzanie diety. Na początku sprawdzą się zupki, kaszki, musy owocowe i warzywne.
Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.
Czujesz, że brakuje Ci pokarmu, a Twój maluch ciągle dopomina się o więcej? Zanim zdecydujesz się na dokarmianie, przeczytaj nasz artykuł.
Wiele mam ma wątpliwości, czy ich piersi produkują wystarczającą ilość mleka. Lęk pojawia się najczęściej, gdy dziecko często płacze, domaga się piersi częściej niż zwykle, piersi stają się miękkie i nie ...
W okresie karmienia piersią przydadzą Ci się dodatkowe akcesoria. Sprawdź, co będzie potrzebne w początkach i trudnych momentach karmienia piersią.
Przeziębiłaś się? Masz gorączkę? Boisz się, że zarazisz dziecko? Karm piersią, to dla maluszka najlepsza ochrona!
Ja synka karmie i butelka i piersia i nie ma problemu nie musze obawiac ze odrzuci piers
całe szczęście moja mała mimo 2 kg bardzo szybko przybierała na wadze, chociaż wydawało się, że w piersiach nie ma nic, a już panikowałam, że trzeba będzie dokarmiać.
Moja corcia ma 3 miesiace to moje pierwsze dziecko walcze caly czas z calych swoich sil aby karmic piersia ale niestety musze dokarmiac z powodu slabego przybierania na wadze :( ale nie poddaje sie zamierzam podawac piers dopoki bedzie z niej leciec ...