Jedną z najczęstszych obaw związanych z karmieniem piersią jest niedobór pokarmu. Poznaj nasze rady, jak zwiększyć laktację.
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska - Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Zdecydowana większość kobiet jest w stanie wykarmić swoje dziecko piersią. Być może Twoja obawa, że dziecko się nie najada nie jest uzasadniona.
Wszystko jest w porządku, jeśli:
dziecko prawidłowo przybiera na wadze;
w czasie karmienia słyszysz odgłos przełykania;
dziecko moczy 6-8 pieluszek na dobę .
Czytaj także: Jak odróżnić pozorny niedobór pokarmu od rzeczywistego
Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje piersi wytwarzają zbyt mało mleka, poznaj garść rad, jak zwiększyć laktację:
Często powtarza się, że mleko powstaje w głowie. Twoja wiara w siebie i motywacja są najważniejszymi czynnikami w udanym karmieniu. Resztę przeszkód zwykle udaje się pokonać, gdy mama jest przekonana do karmienia piersią i gdy jest gotowa zmierzyć się z trudnościami.
Stres to jeden z najgorszych wrogów karmienia. Postaraj się wyeliminować źródła stresu, a jeśli to niemożliwe – naucz się z nimi żyć i szukaj antidotum. Znajdź w ciągu dnia trochę czasu na to, co lubisz robić, wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych, poczytaj, pospaceruj. Oderwij głowę od stresujących myśli. Przed karmieniem pamiętaj o dobrym nastawieniu.
Takie zalecenie może brzmieć jak ponury żart, gdy się jest mamą niemowlaka. Jednak korzystaj z każdej okazji do drzemki i krótkiego odpoczynku.
Zmęczenie i frustracja na pewno nie pomogą w utrzymaniu wysokiego poziomu laktacji. Kiedy tylko możesz – korzystaj z pomocy. Poproś babcię, partnera czy koleżankę o zabranie dziecka na spacer czy pomoc w porządkach. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek, drzemkę lub relaks.
Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić laktację, zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś i ssie, a co za tym idzie, czy piersi są odpowiednio stymulowane. Poszukaj pozycji, w której dziecko ssie najefektywniej i dzięki której opróżnia pierś.
Czytaj także: 11 objawów, że dziecko źle chwyta pierś
Karm zawsze, gdy chce tego dziecko a także przystawiaj malucha, gdy Ty czujesz taką potrzebę. Im częściej karmisz tym więcej pokarmu wyprodukuje Twój organizm, by dostosować się do potrzeb dziecka.
Nocne karmienia, choć bywają uciążliwe, w dużej mierze odpowiadają za odpowiedni poziom laktacji. W nocy jest najwyższe stężenie prolaktyny we krwi, a im wyższy poziom tego hormonu, tym wyższy poziom laktacji.
Postaraj się przy każdym karmieniu podać maluszkowi obie piersi. Dzięki temu Twój organizm dostanie informację, że musi zwiększyć produkcję pokarmu.
Nie pozwalaj, by maluszek zasypiał po chwili przy piersi. Postaraj się delikatnie połaskotać go po policzku, by zjadł więcej. Jeśli maluszek nie opróżnia piersi wspomóż się laktatorem. Chodzi o pobudzenie organizmu do działania.
Jeśli zastanawiasz się jak wzmożyć laktację, a między karmieniami dokarmiasz maluszka, nie rób tego na własną rękę tylko dlatego, że wydaje Ci się że dziecko się nie najada . Każda porcja mieszanki to stracona okazja do pobudzenia laktacji. O dokarmianiu zdecyduj wspólnie z zaufanym lekarzem, nie decyduj się na nie pochopnie, a jedynie wtedy, gdy rzeczywiście wystąpi taka konieczność.
Dziecko karmione naturalnie nie potrzebuje dodatkowo niczego pić. Pokarm służy mu za napój i za posiłek. Jeśli jest wyjątkowo gorąco po prostu częściej przystawiaj maluszka do piersi. Pierwsze mleko zawsze jest trochę bardziej wodniste i świetnie ugasi pragnienie dziecka.
Kryzys laktacyjny:
Kilka razy w okresie karmienia piersią może pojawić się czas, gdy mama nagle czuje, że ma mniej mleka, dziecko najchętniej byłoby przy piersi non-stop a i tak wydaje się wiecznie głodne. Prawdopodobnie masz do czynienia z kryzysem laktacyjnym. Dziecko rozwija się, rośnie, a więc rosną również jego potrzeby związane z odżywianiem. Podaż mleka musi się do tego dostosować. Jeśli się nie poddasz i odpowiednio podejdziesz do tematu, po 2-3 dniach sytucja wróci do normy.
Czytaj także: Kryzys laktacyjny - czym jest i jak sobie z nim poradzić
Przy karmieniu ogromnie ważna jest dieta i dostarczanie sobie składników odżywczych, ale jeszcze ważniejsze jest odpowiednie nawadnianie. W okresie karmienia potrzebujesz więcej płynów niż zwykle i dobrze jest uzupełniać je również herbatkami ziołowymi, które wzmagają laktację. Sprawdź na opakowaniu, jaką ilość naparu dziennie zaleca producent.
Jeśli dziecko nie opróżnia piersi do końca lub czujesz, że potrzebujesz dodatkowej stymulacji, posłuż się laktatorem. Zdarza się, że maluszek zasypia w trakcie karmienia a Tobie trudno jest go dobudzić lub nic to nie daje bo senny i rozdrażniony, nie chce jeść. Ściągnij wtedy resztę mleka, co dodatkowo pobudzi laktację.
Zastanawiasz się nad wyborem laktatora? Przeczytaj nasz artykuł: Laktator ręczny czy elektryczny? Sprawdź jaki laktator jest dla Ciebie odpowiedni.
Jeśli te sposoby zwiększenia ilości pokarmu nie działają, a ty dalej martwisz się i nie wiesz jak większyć laktację – wybierz się do doradcy laktacyjnego. Pomoże Ci on określić przyczynę niskiego poziomu laktacji a także udzieli rady i pomocy. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów farmakologicznych, które stymulują produkcję mleka.
Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.
Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.
Czujesz, że brakuje Ci pokarmu, a Twój maluch ciągle dopomina się o więcej? Zanim zdecydujesz się na dokarmianie, przeczytaj nasz artykuł.
O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.
Pomożemy Ci przygotować się do karmienia i rozwiejemy Twoje wątpliwości, przeczytaj o najczęstszych i zarazem podstawowych błędach w karmieniu piersią.