Zamierzasz zakończyć karmienie piersią, ale Twój organizm nadal produkuje mleko? Dowiedz się, jak wyciszyć laktację, aby ten proces przebiegł w miarę spokojnie i bezboleśnie.
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska-Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Przychodzi czas, kiedy mama z różnych przyczyn podejmuje decyzję o zakończeniu karmienia piersią. Nie zawsze jest tak, że mleka już nie ma. W takich sytuacjach potrzebne jest stopniowe zahamowywanie produkcji mleka w piersiach. Podpowiadamy, jak wyciszyć laktację różnymi sposobami.
Niektórym może się wydawać, że po odstawieniu dziecka od piersi, pokarm zanika od razu. Nic bardziej mylnego. Po odstawieniu dziecka od piersi, laktacja może się utrzymywać jeszcze przez wiele miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od organizmu karmiącej mamy, a także poziomu prolaktyny.
Jak zmniejszyć laktację powoli, w niefarmakologiczny sposób? Podstawowym sposobem wyciszania laktacji jest stopniowe odstawianie dziecka od piersi. To naturalny proces hamowania laktacji, który jest najlepszy zarówno dla dziecka, jak i karmiącej mamy, ponieważ nie wymaga korzystania z leków. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
Jak zmniejszyć laktację, gdy karmisz już kilka miesięcy i wprowadziłaś dziecku rozszerzanie diety? Możesz zrezygnować z jednego karmienia, a w jego miejsce zaproponuj dziecku stały posiłek. Po jakimś czasie znów zamień kolejne karmienie piersią na inne jedzenie, i tak dalej, aż do momentu, gdy całkowicie wyeliminujecie karmienie piersią. W ten sposób powoli wyciszysz laktację, zachowując przy tym stały rytm dnia dziecka.
Dobrym sposobem na łagodne wyciszenie laktacji jest wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami. Dodatkowo samo przystawianie może trwać krócej niż do tej pory. Dziecko ssąc pierś, stymuluje laktację, dlatego im rzadziej i krócej jest przystawiane tym mniej mleka się wytwarza.
Zastanawiasz się jak zmniejszyć laktację w piersiach domowymi sposobami? Możesz skorzystać z kilku naturalnych metod:
Należy go pić regularnie, 2-3 razy dziennie. Taka herbatka ma działanie hamujące laktację,bez przykrych dolegliwości, jak w przypadków leków. Naparu z szałwii możesz użyć dodatkowo do przemywania brodawek, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także ściągające.
Zamiast naparów z szałwii możesz stosować herbatkę z mięty pieprzowej lub napar z korzenia pietruszki, ponieważ mają podobne działanie i pite regularnie hamują produkcję mleka.
Podczas wyciszania laktacji warto robić okłady z lekko zgniecionych liści białej kapusty, schłodzonych wcześniej w lodówce. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie, przez 15-20 minut. Taki kompres nie tylko łagodzi bolesność i napięcie, ale ma również działanie chłodzące.
Podczas procesu wyciszania laktacji warto stosować chłodne kąpiele i kompresy na piersi. Powodują one obkurczenie naczyń krwionośnych i kanalików mlecznych, a także łagodzą obrzmienia i uczucie napięcia piersi.
Kiedyś na pytanie o to, jak zmniejszyć laktację, można było otrzymać porady, by owijać piersi bandażem. To stary, babciny sposób, od którego się odchodzi. Możesz w ten sposób nabawić się jedynie zapalenia piersi lub innych nieprzyjemnych dolegliwości. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się odpowiednio dobrany biustonosz, który szczelnie przylega do piersi. Będzie podtrzymywał biust, zmniejszając napływ mleka, ale bez ich uciskania.
Jak zmniejszyć laktację w piersiach, jeśli powyższe sposoby nie są skuteczne, a mama zamierza całkowicie zaprzestać karmienia piersią? Na wyciszenie laktacji lekarz może Ci przepisać leki: bromocorn, parlodel lub bromergon. Hamują one wydzielanie prolaktyny z przedniego płata przysadki mózgowej, w wyniku czego proces produkcji mleka zatrzymuje się.
Niestety leki te mogą powodować wiele niepożądanych skutków, dlatego powinnaś je zastosować tylko w sytuacji, gdy zawiodą inne sposoby, lub jeśli jest konieczne nagłe zakończenie karmienia. Oczywiście hamowanie laktacji farmakologiczne jest szybkie, jednak musisz liczyć się z tym, że tak nagłe przerwanie silnej laktacji może spowodować pewnego rodzaju wstrząs dla organizmu. Możesz odczuwać nudności lub mieć zawroty głowy.
Bez względu na to czy zdecydujesz się na wyciszenie laktacji metodami domowymi czy farmakologicznymi, nie stosuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
W sytuacji, gdy piersi będą przepełnione, należy odciągnąć pokarm, najlepiej ręcznie, ewentualnie laktatorem, ale tylko do momentu uczucia ulgi. Dłuższe i częste odciąganie pokarmu będzie jedynie niepotrzebne podtrzymywać laktację, dlatego używaj laktatora tylko w sytuacjach awaryjnych. Po odciągnięciu mleka możesz dodatkowo przyłożyć do piersi chłodzący kompres.
Jeśli zauważysz, że Twoje piersi są od co najmniej 24 godzin miękkie, i to bez konieczności odciągania mleka, jest to moment, kiedy można powiedzieć, że laktacja została wyciszona.
Zdarzają się sytuacje, gdy mama zmienia zdanie i chce ponownie karmić maluszka piersią, np. z powodu nietolerancji mleka zastępczego przez dziecko. Jest to oczywiście możliwe, ale tylko do mniej więcej 6. tygodnia od momentu zatrzymania laktacji. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten nie jest łatwy i z pewnością będzie wymagał pomocy doradcy laktacyjnego.
Zdarzają się dzieci, które upodobają sobie tylko jedną pierś i tylko z niej chcą ssać mleko. Takie zachowanie może niepokoić mamę, dlatego warto jak najszybciej znaleźć i wyeliminować przyczynę problemu. Dowiedz ...
Chciałabyś karmić piersią, ale w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości? Wystąpiły u Ciebie problemy z laktacją? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z porady profesjonalnego doradcy laktacyjnego ...
Karmisz piersią i zastanawiasz się kiedy jak rozpocząć rozszerzanie diety dziecka? Sprawdź w jakim wieku i jakie produkty możesz zacząć podawać dziecku.
Nawał, niedobór, poranione brodawki - sprawdź, po jakie zioła warto sięgnąć, by rozwiązać problemy z karmieniem piersią.
Czujesz, że brakuje Ci pokarmu, a Twój maluch ciągle dopomina się o więcej? Zanim zdecydujesz się na dokarmianie, przeczytaj nasz artykuł.
Ja mam wzrostu 163. Waga przed ciążą 45-46 kilo. Po porodzie 43 wazylam. Podczas karmienia piersią 40 kilo, a teraz dzięki ciężkiej pracy 49 kilo bez pomocy dietetyka i innych specjalistów.
Agata ja mam tak samo, ale akurat sie z tego chudniecia ciesze, bo mam jeszcze duzo do zrzucenia. Mam tylko 162cm wzrostu, przed ciaza wazylam 75kg, obecnie 65.
Agata, to możesz bez obaw jeść banany czy awokado bo one są smaczne i zdrowe, ale kaloryczne. Ile masz mniej niż niż przed ciążą?