Jak karmić w tandemie? - czyli o karmieniu piersią dwójki dzieci w różnym wieku

Równoczesne karmienie piersią noworodka i małego dziecka jest na tyle popularne, że uzyskało nawet swoją nazwę – karmienie w tandemie. Jeśli w okresie karmienia piersią zaszłaś w ciążę to wcale nie znaczy, że musisz odstawić starsze dziecko. Przeczytaj, jakie są zalety i wady karmienia w tandemie.

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska-Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Karmienie piersią a ciąża

Jednym z popularnych mitów pokutujących wśród młodych kobiet jest przekonanie, że w okresie karmienia piersią nie można zajść w ciążę. Karmienie piersią nie jest żadnym środkiem antykoncepcyjnym. Zdarza się więc nierzadko, że kobieta będąca w ciąży jednocześnie karmi piersią starsze dziecko.

Wciąż można usłyszeć, że karmienie piersią w ciąży nie jest wskazane, że może zaszkodzić ciąży a także mamie. Generalnie jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a mama czuje się dobrze, nie ma powodu by rezygnować z karmienia. Oczywiście każda ciąża jest inna i zawsze warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem prowadzącym.

Zdarza się czasem, że dziecko samo „odstawi” się od piersi bo pod wpływem hormonów mleko może zmienić swój smak i przestanie odpowiadać maluchowi. Twoje brodawki mogą też być bardziej wrażliwe i karmienie może stać się dla Ciebie uciążliwe, dlatego możesz zechcieć zaprzestać karmienia. Możesz też czuć wyczerpanie ciążą i chociażby nocne karmienia mogą stać się zbyt męczące, by kontunuować je bez uszczerbku na własnym zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Odczucia mamy wobec karmienia w tandemie

Karmiąc dwoje dzieci musisz przede wszystkim zadbać o swój komfort. Niektóre mamy bardzo chwalą sobie to rozwiązanie, bo oszczędza im ono wiele energii. Dzieki temu znajdują czas, by odsapnąć, gdy oboje dzieci jest w danym momencie przy piersi. Dla innych jest to z kolei uciążliwe, zbyt wymagające fizycznie i psychicznie. Czują rozdrażnienie, zmęczenie.

Bywa, że starsze dziecko przechodzi swoisty regres i choć nie było już karmione piersią, teraz odczuwa silną potrzebę powrotu do tej wyjątkowej więzi z mamą. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że przynajmniej w pierwszych miesiącach życia, pierwszeństwo musi mieć noworodek, by mieć pewność, że otrzymuje dokładnie to mleko, które na danym etapie jest mu niezbędne.

Karmienie dwójki dzieci może być dla Ciebie obciążające. Trudno jest Ci wyjść z domu bez dzieci i zająć się czymkolwiek innym poza karmieniem. Postaraj się zorganizować sobie pomoc i nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Karmienie dwojga dzieci pochłania czasem większość dnia i trudno jeszcze znaleźć energię i czas, by sprzątać czy gotować dla reszty domowników. Pamiętaj, że idealny porządek nie jest teraz priorytetem, tym bardziej trzydaniowy obiad. Twój partner może pozmywać a mama czy przyjaciółka wpaść i ugotować zupę na dwa dni. Proś o pomoc i nie wstydź się tego. Masz teraz ogromnie ważne zadanie, misję, którą wypełniasz tu i teraz bo ten czas spędzony z dziećmi już nigdy nie wróci. Tylko teraz możesz je karmić piersią, inne aktywności naprawdę nie uciekną.

Rady dla mamy:

 • Pamiętaj, by zdrowo się odżywiać, jeść wartościowe, zbilansowane pokarmy. Nie zapominaj o piciu, najlepiej wody, bo wspomaga to laktację.

 • Poszukaj wygodnej pozycji do karmienia. Jeśli nie uda Ci się wypracować komfortowego systemu karmienia równocześnie, spróbuj karmić dzieci oddzielnie.

 • Jeśli karmienie dwojga dzieci stanie się uciążliwe lub będzie przykrym obowiązkiem – zrezygnuj z niego. Zrób to delikatnie i stopniowo tak, by starszak nie czuł odrzucenia. Jednak najważniejsze jest byś Ty czuła się szczęśliwa, by karmienie nie stało się dla Ciebie powodem frustracji.

Potrzeby noworodka

W pierwszych dniach po porodzie noworodek powinien jeść pierwszy. W te dni produkujesz siarę, która jestr ogromnie ważna dla jego przyszłej odporności. Później możesz wybrać sposób karmienia dzieci taki, jaki Wam najbardziej odpowiada – równocześnie, po kolei, w odstępie czasowym. Nie ma tu jednego dobrego i prawidłowego sposobu. Karm tak, by Twoje potrzeby a także potrzeby Twoich dzieci zostały zaspokojnone w jak najwyższym stopniu.

Wystarczy dla każdego! Nie martw się, że dla młodszego dziecka zabraknie pokarmu. Twój organizm dostosuje się do popytu i mleka wystarczy dla obojga.

Karmienie piersią w tandemie – zalety

 • Karmienie piersią w tandemie zmniejsza zazdrość starszego dziecka. Dzięki temu nie czuje się odrzucone z powodu przyjścia na świat rodzeństwa. Dzięki wspólnym karmieniom maluch nie traci tej wyjątkowej więzi z mamą a ponadto zaczyna tworzyć więź ze swoim nowonarodzonym bratem czy siostrą i uczy się dzielić.

 • Jeśli karmisz dzieci równocześnie masz szansę na chwilę odpoczynku. Odciąża Cię to też w obowiązkach bo zmniejsza ilość gotowania czy przygotowywania posiłków. Strasze dziecko oczywiście je już inne pokarmy ale wciąż częściowo pokarm mamy zaspokaja jego potzreby.

 • Karmienie w tandemie pomaga wyregulować laktację i uporać się z nawałem.

 • Starsze dziecko wciąż może korzystać z dobrodziejstw mleka mamy.

Pamiętaj, siara ma lekko przeczyszczające działanie, dlatego nie zdziw się jeśli starsze dziecko przez kilka dni będzie miało luźniejsze stolce.

Karmienie piersią w tandemie – wady

 • Jeśli karmisz na zmianę swoje dzieci możesz mieć poczucie, że Twoje życie to jeden wielki ciąg karmień, że nic innego już nie robisz.

 • Niektóre mamy martwią się, że prze karmienie nie mogą wrócić do wago sprzed ciąży. Rzeczywiście zdarza się, że organizm obciążony karmieniem, teraz nawet dwójki dzieci, magazynuje energię. Jednak nie jest to żadna reguła. Wiele mam karmiąc chudnie w bardzo szybkim tempie.

 • Karmiąc podczas ciąży możesz odczuwać silne mdłości.

 • Karmienie dójki dzieci jest nieakceptowane przez część społeczeństwa i możesz spotkać się z nieprzychylnymi uwagami. Możesz usłyszeć, że zabierasz młodszemu dziecku jego pokarm i noworodek się nie najada. Pamiętaj, że organizm jest w stanie wykarmić dwoje dzieci, tak samo jak wtedy gdy mama karmi bliźnięta, więc jeśli noworodek prawidłowo przybiera na wadze – nie masz się czym martwić.

Podobne artykuły

Mama leży na plecach na łóżku, na pikowanej narzucie. Karmi dwoje bliźniąt piersią. Patrzy na jedno z bliźniąt. Ma na sobie fioletową wzorzystą koszulkę z krótkim rękawem, podciągniętą do góry. Jedno z bliźniąt ma zamknięte oczy. Czytaj więcej

Karmienie piersią bliźniąt

Karmienie naturalne to najlepsza metoda karmienia noworodków i niemowląt. Jednak gdy kobieta zostaje mamą bliźniąt, karmienie piersią staje się nie lada wyzwaniem.

Noworodek ssie mleko z piersi. Rączkę trzyma na piersi. Ma przymknięte oczy i jest ubrany w żółtą czapeczkę. Mama ma na sobie jasnoróżową bluzkę. Czytaj więcej

Karmienie piersią wcześniaka

Mleko mamy jest niezwykle wartościowe dla wszystkich noworodków, ale szczególnie cenne jest ono w przypadku urodzenia wcześniaka. Sprawdź, dlaczego.

Mama siedzi na białym drewnianym krześle i trzyma w objęciach niemowlę. Karmi je piersią. Ma długie brązowe włosy i jest ubrana w białą rozpinaną bluzkę oraz niebieskie dżinsy. Patrzy na dziecko i się uśmiecha. W tle widać pomieszczenie kuchenne, kawałek ceglanej ściany, drewniany regał, książki, białą szafkę i miskę z owocami. Czytaj więcej

Karmienie piersią w ciąży - fakty i mity

Czy wiadomość o ciąży oznacza, że musisz zrezygnować z karmienia naturalnego? Czy podawanie piersi starszemu dziecku jest bezpieczne dla rozwijającego się w Twoim brzuchu Maluszka? Na te oraz inne pytania dotyczące ...

Mama trzyma niemowlę w ramionach i karmi je piersią. Ma na sobie biały biustonosz i białą haftowaną koszulkę na ramiączka. Ma długie blond włosy. Dziecko patrzy mamie w oczy. Czytaj więcej

Ubrania ułatwiające karmienie piersią

Planujesz karmić piersią, ale obawiasz się, że będzie się to wiązało się z noszeniem smutnych, powyciąganych „ale wygodnych” ubrań? Przekonaj się, że ubrania mamy karmiącej nie muszą być nudne.

Mama karmi niemowlę piersią w pozycji spod pachy. Ma biały biustonosz do karmienia. Dziecko jest ubrane w białe ubranko i ułożone na poduszce do karmienia. W tle widać niebieską ścianę. Czytaj więcej

5 pozycji do karmienia piersią

Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.

Mama tuli niemowlę do siebie i karmi je piersią. Ma długie blond włosy. Dziecko ma blond włosy i jest ubrane w białą bluzeczkę. W tle widać niebieską ścianę. Czytaj więcej

Niedobór pokarmu - możliwe przyczyny i sprawdzone rady

Wiele mam ma wątpliwości, czy ich piersi produkują wystarczającą ilość mleka. Lęk pojawia się najczęściej, gdy dziecko często płacze, domaga się piersi częściej niż zwykle, piersi stają się miękkie i nie ...

Nasze produkty

U nas w szpitalu dawali dzieciom Nan mój młody je pił zanim u mnie zaczęła się laktacja. Czyli pierwsza dobę po urodzeniu.
Kasia.S.
Dodatkowo położna mi mówiła, że po Enfamilu dzieci często mają zaparcia, więc raczej ocena na minus ;/ u nas na chwilę obecną spasowało NAN i nie zamierzam zmieniać :)
M.Jacek
Magros u mnie było białe ale smak okrutny tzn dziwny nie wiem jak to określić nan było całkiem całkiem i synek jeszvze jako tako pił jak mnie nie było ale to było raz jak byłam w szpitalu cały dzień a tak cały czas pierś była i jest Teraz mm to już d...
Aisa94