WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia. Po tym czasie nadal mleko powinno być podstawą żywienia, należy jednak rozpocząć rozszerzanie diety. Do kiedy jednak karmić piersią? Odpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
#Podejmowanie decyzji o odstawieniu
Przede wszystkim warto podkreślić, że sprawa jest bardzo indywidualna. Jedne mamy chcą karmić jak najdłużej, inne chciałyby szybko dziecko odstawić. Indywidualne podejście dotyczy też niemowląt. Są maluchy, które za nic nie chcą zrezygnować z piersi, są i takie, które same się „odstawiają”. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na, to kiedy niemowlę odstawić. Każda mama musi taką decyzję podjąć sama, w zgodzie ze sobą i swoją sytuacją.
Mleko mamy to najlepszy z możliwych pokarmów, zawiera wszystko, czego potrzebuje niemowlę. Z czasem jednak zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze zmienia się i mleko przestaje wystarczać.
W tym czasie dziecko powinno zacząć dostawać zupy warzywne, owoce, kaszę. Dobrze jednak przed podaniem nowości podać dziecku pierś. Po pierwsze dziecko wciąż będzie otrzymywać niezbędne mleko, a po drugie „zetknięcie” brzuszka z nowością, będzie dla niego łagodniejsze. Mleko ochroni śluzówkę żołądka przed nowymi składnikami pokarmowymi. Jeśli jednak dziecko niechętnie poznaje nowe smaki, warto rozdzielić karmienie piersią od pierwszych posiłków.
Całe drugie półrocze dziecko nadal powinno dostawać mleko mamy. Jest to czas na poznanie nowych smaków, jednak mleko wciąż zapewnia mu to, co najważniejsze. Nie musisz się też obawiać, że mleko traci na wartości. To mit. Mleko mamy dostosowuje się potrzeb dziecka i zmienia wraz z nim. Jeśli więc nie musisz rezygnować z karmienia piersią, to nadal warto karmić dziecko piersią przez całe drugie półrocze jego życia.
Nie ma ani minimalnego czasu, do którego mama musi przystawiać dziecko do piersi ani maksymalnego, kiedy absolutnie powinna przestać. Przyjęło się mówić, że jeśli mama karmi dłużej niż rok, to jest to „długie karmienie”. WHO zaleca jednak karmienie piersią nawet przez cały drugi rok życia dziecka. Nie ma w tym nic niewłaściwego, a mleko nadal jest dla malucha bardzo wartościowe. Wzmacnia także jego odporność na infekcje.
Niektóre mamy czekają, by dziecko samo odrzuciło pierś. Jest to dobre wyjście, o ile nie odbywa się kosztem dobrostanu mamy i karmienie może wtedy trwać przez pierwszych kilka lat.
Nie ma podstaw, by sądzić, że dziecko długo karmione piersią będzie niesamodzielne, uzależnione od mamy. Doświadczenie tego nie potwierdza.
Decyzja o odstawieniu od piersi powinna być tylko i wyłącznie decyzją mamy. To od niej powinno zależeć, jak długo chce, może i powinna karmić. Przed podjęciem decyzji o odstawieniu dziecka warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Jeśli na Twoją decyzję o odstawieniu głównie wpływa opinia otoczenia, pamiętaj, że:
Pokarm mamy zmienia się wraz z potrzebami dziecka i zawsze jest taki, jaki powinien być. Zawiera niezbędne dla rozwijającego się organizmu łatwo przyswajalne białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne oraz cenne kwasy tłuszczowe konieczne do rozwoju układu nerwowego. Nadal zawiera przeciwciała i prebiotyki. Dlatego nawet jedno karmienie w ciągu doby, na przykład na dobranoc, ma sens.
Naturalne karmienie wiąże się z niezwykłą bliskością mamy i dziecka, ale ta bliskość skutkuje poczuciem bezpieczeństwa i wsparciem, które docelowo daje dziecku odwagę w mierzeniu się ze światem. Ta więź z mamą z czasem pozwoli mu wyrosnąć na niezależnego, pewnego siebie człowieka.
Badania udowodniły, że kobiety długo karmiące piersią w późniejszym wieku nie są bardziej narażone na osteoporozę, karmienie piersią zmniejsza ponadto prawdopodobieństwo raka piersi i jajników. Karmienie piersią pomaga też wrócić do sylwetki sprzed ciąży.
Roczniak, który domaga się piersi, nie stara się niczego wymusić. Po prostu chce się przytulić do mamy i być z nią blisko tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ta bliskość jest mu potrzebna, przyczynia się do umacniania więzi. A ty, karmiąc malca piersią, wychodzisz tej potrzebie naprzeciw. Rozsądne odpowiadanie na potrzeby dziecka nie ma nic wspólnego z rozpieszczaniem.
Mleko mamy, podobnie jak inne rodzaje mleka, zawiera cukry proste, ale ma też w składzie laktoferynę, białko, które chroni przed bakteriami, w tym paciorkowcami odpowiedzialnymi za powstawanie próchnicy. U dziecka karmionego naturalnie powstaje korzystniejsze pH jamy ustnej, które utrudnia rozwój bakterii. Ochronie zębów sprzyja również mechanizm ssania piersi. Maluch po zassaniu od razu połyka mleko, które nie przesuwa się do przodu jamy ustnej, tak jak w czasie karmienia butelką.
Zamierzasz zakończyć karmienie piersią, ale Twój organizm nadal produkuje mleko? Dowiedz się, co należy zrobić, aby proces wyciszenia laktacji przebiegł w miarę spokojnie i bezboleśnie.
Jeśli wcześniej karmiłaś piersią, po wprowadzeniu mleka modyfikowanego pewne rzeczy mogą Cię zdziwić. Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać, po przejściu z piersi na butelkę.
Dlaczego warto długo karmić naturalnie? Podpowiadamy jakie są najważniejsze zalety karmienia piersią dla mamy i niemowlaka.
Jeśli tylko chcesz i czujesz, że Twoje dziecko tego potrzebuje, możesz spokojnie karmić je piersią w drugim i trzecim roku życia, a nawet dłużej. Poznaj argumenty za długim karmieniem piersią.
Jak długo karmić piersią - to decyzja indywidualna mamy i dziecka. Jednak kiedyś przychodzi ten moment, gdy dziecko karmione piersią trzeba od tej piersi odstawić. Odpowiadamy na pytanie - kiedy i jak to zrobić.