Zdarzają się sytuacje, że dziecko początkowo lub w późniejszym okresie karmienia piersią nie chce ssać piersi. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak możesz zaradzić temu problemowi.
konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Słaby lub zaburzony odruch ssania (w wyniku zbyt wczesnego porodu, urazu, choroby lub niedojrzałości układu nerwowego);
Problemy związane z budową jamy ustnej dziecka;
Nadmierne pobudzenie, niepokój, lęk u dziecka;
Zdenerwowanie, napięcie wyczuwalne przez dziecko u mamy;
Katar, zatkany nos u dziecka;
Ząbkowanie, ból dziąseł;
Pleśniawki w jamie ustnej dziecka;
Płaskie lub wklęsłe brodawki;
Niechęć do zmiany zapachu ciała mamy (zapach perfum, dezodorantu, mydła);
Zmiana smaku mleka po zjedzeniu np. czosnku, cebuli.
Jeśli dziecko nie chce ssać w pierwszych dniach od narodzin, koniecznie skonsultuj się z konsultantem laktacyjnym lub neurologopedą. Obejrzy dokładnie jamę ustną dziecka oraz zbada odruch ssania. Zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Przed karmieniem staraj się odprężyć i zrelaksować.
Karm w zacienionym pokoju, w ciszy – oderwanie od nadmiernych bodźców powinno ukoić niepokój maluszka.
Wypróbuj różne pozycje i sprawdź, która z nich najbardziej dziecku odpowiada.
Sprawdź, czy w jamie ustnej dziecka nie ma pleśniawek lub urazów. Jeśli tam się znajdują, skonsultuj się z lekarzem w celu ich wyleczenia.
Jeśli dziecko ma katar lub przytkany nosek, zastosuj sól fizjologiczną i nadmiar wydzieliny odciągnij aspiratorem. W okresie zimy stosuj w nocy nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, gdzie maluch śpi.
Gdy dziecko ząbkuje, posmaruj mu dziąsła przed karmieniem żelem przeciwbólowym dla niemowląt. Starszemu dziecku możesz podać Ibuprofen w syropie.
Jeśli Twoje dziecko nieustannie odmawia piersi, spróbuj go w tym okresie karmić za pomocą akcesoriów niezaburzających ssania. Starszakowi możesz podawać łyżeczką odciągnięte mleko w postaci kaszki.
Stosuj bezzapachowe żele i mydła oraz delikatnie pachnące dezodoranty.
Wyeliminuj ze swojej diety produkty, które mogą zmieniać smak mleka.
Pomożemy Ci przygotować się do karmienia i rozwiejemy Twoje wątpliwości, przeczytaj o najczęstszych i zarazem podstawowych błędach w karmieniu piersią.
Początki karmienia piersią bywają trudne. Jednym z częstych problemów, pojawiającym się bezpośrednio po porodzie, jest niechęć dziecka do chwycenia piersi i aktywnego ssania. Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.
Przeczytaj, co pomoże rozbudzić laktację, w jaki sposób odciągać pokarm, a także o tym, jak i gdzie przechowywać mleko mamy.
Karmisz piersią? Masz wątpliwości, czy dziecko najada się. Podpowiadamy jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno.
Początki karmienia piersią bywają trudne. Powiemy Ci, co się kryje za tak zwanym brakiem pokarmu, kiedy wystarczy zachować spokój, a kiedy trzeba skorzystać z pomocy.