Choć wiele mam się tego obawia, karmienie naturalne nie sprawia, że piersi stają się nieatrakcyjne. Wystarczy odpowiednio o nie zadbać dobierając odpowiednią bieliznę, kosmetyki i produkty zapewniające higienę laktacji.
konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Oto kilka wskazówek, jak może zadbać o piersi w okresie karmienia piersią:
Smaruj (omijając brodawkę i otoczkę) ujędrniającym kremem przeznaczonym do pielęgnacji piersi w okresie ciąży i po porodzie, np. Pharmaceris Bustfirm.
Podrażnione od ssania smaruj własnym mlekiem działającym łagodząco i antybakteryjnie. Możesz również posmarować je maścią zawierającą lanolinę.
Najlepiej sprawdzają się takie, których nie trzeba zmywać przed karmieniem. Jeśli jednak zaobserwujesz, że dziecku trudno uchwycić uprzednio posmarowaną brodawkę, opłucz ją ciepłą wodą.
Dobierz tak, by był wygodny, a zarazem prawidłowo podtrzymywał biust. Noś go zarówno w dzień, jak i zakładaj na noc. Najlepiej sprawdzi się bawełniany, oddychający i nieuciskający piersi, szczególnie podczas snu.
Powinien posiadać łatwo odpinane miseczki, do których można łatwo wsunąć wkładki laktacyjne. Jeśli używasz biustonoszy z fiszbinami, pamiętaj, że fiszbiny muszą być na tyle szerokie, żeby otaczać pierś, a nie ją uciskać, gdyż może to powodować zastoje i doprowadzać do zapalenia piersi.
Zapobiegają zabrudzeniu bielizny przez wypływające między karmieniami mleko. Powinny być cienkie, chłonne.
Warto wybrać takie, które posiadają pasek samoprzylepny zapobiegający przesuwaniu się w biustonoszu. Wymieniaj wkładki, gdy poczujesz, że są wilgotne, inaczej możesz doprowadzić do podrażnienia brodawek.
Pozwalają na wygodne nakarmienie dziecka w każdych okolicznościach. Doskonale sprawdzają się też specjalne bluzki do karmienia.
Możesz również pod nierozpinaną bluzkę założyć wygodną koszulkę na ramiączka – dzięki temu nie będziesz musiała podczas karmienia odsłaniać brzucha i marznąć. Na noc warto mieć pod ręką dodatkową rozpinaną koszulę nocną na wypadek zabrudzenia mlekiem tej, w której śpisz.
Gdy początki karmienia sprawiają trudności
Nie należy się bać karmienia, w szpitalu warto prosić o pomoc przeszkolony personel albo konsultantkę laktacyjną. Po wyjściu ze szpitala można korzystać z porady w poradni laktacyjnej. Informacje o poradniach, numer telefonu i adres, powinny być dostępne na każdym oddziale położniczym. Trzeba pamiętać, że karmienie dziecka piersią jest ważne i potrzebne, ale nie należy mieć poczucia winy, jeżeli nie wszystko idzie gładko.
Początkowe niepowodzenia w karmieniu piersią mogą wiązać się z poranionymi, płaskimi lub wklęsłymi brodawkami. Poznaj rozwiązania pomocne w pokonaniu tego rodzaju problemów.
Od czego zależy produkcja i wypływ mleka z piersi mamy? Jak przebiega proces ssania? Odpowiedzi na te pytania stanowią niezwykle pomocną informację w rozwiązaniu problemów z laktacją i ssaniem mleka przez dziecko.
Jak długo i często karmić piersią? Jak zmienia się produkcja mleka po porodzie? Czym się różni siara od mleka właściwego? Jak przystawiać dziecko do piersi? Mamy zadają sobie te pytania na początku karmienia. ...
Pomożemy Ci przygotować się do karmienia i rozwiejemy Twoje wątpliwości, przeczytaj o najczęstszych i zarazem podstawowych błędach w karmieniu piersią.
Jesteś w ciąży i zamierzasz karmić piersią? Przeczytaj, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi.
Karmienie piersią powinno być przyjemne dla mamy, a dziecku dawać optymalną ilość pokarmu. Jeśli mama cierpi, a dziecko nie najada się, trzeba sprawdzić, czy maluch jest dobrze przystawiany do piersi.