Mamy często skarżą się na poranione brodawki w okresie karmienia piersią. Dowiedz się, dlaczego dziecko rani brodawkę i jak możesz wyeliminować ten problem.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
Najczęstsze powody uszkodzenia brodawek przez dziecko
Często na początku przygody z karmieniem dziecko ściska brodawkę sutkową mamy, nie jest to oczywiście „gryzienie”, bo dziecko nie ma jeszcze zębów. Potrafi jednak dość mocno zacisnąć dziąsła na piersi mamy, co powoduje u niej ból a nawet rany.
Prawdopodobnie przyczyną jest zła technika przystawiania. Po pierwsze ważne jest dobre podparcie dziecka i przysunięcie blisko matki. Dziecko chwyta brodawkę zbyt płytko, bez otoczki. W takim wypadku najważniejsza jest poprawa techniki przystawiania. Dziecko musi szeroko otworzyć usta, a Ty powinnaś nasadzić dziecko na swoją pierś, w jego ustach musi znaleźć się brodawka wraz z otoczką. Gdy dziecko zacznie ssać powinnaś usłyszeć miarowe przełykanie. Na koniec matka wkładając palec w kącik ust dziecka odłącza malucha od piersi, jeśli nie zrobił tego samoistnie.
Bardzo częstą przyczyną podgryzania jest ząbkowanie. Dziecku wyrzynają się zęby i odczuwa ból, dyskomfort, swędzenie dziąseł. Przygryzając brodawkę stara się sobie ulżyć.
W takim wypadku warto na moment przerwać karmienie, spróbować podać dziecku gryzak, najlepiej schłodzony w lodówce. To powinno złagodzić objawy, które odczuwa maluch i przynieść mu ulgę. Dzięki temu jest spora szansa, że po podaniu na powrót piersi dziecko nie będzie jej przygryzać.
Przed karmieniem możesz zastosować żel, którym smaruje się bezpośrednio dziąsła dziecka, by mu ulżyć. Zapytaj w aptece o odpowiedni środek, warto użyć go na jakiś czas (15 min) przed karmieniem, by preparat miał szansę zacząć działać.
Jeśli mama ma wysoki poziom laktacji, w trakcie nawału, a także po prostu gdy pierś jest przepełniona w pierwszym momencie po przystawieniu, dziecko może nie radzić sobie ze zbyt silnym strumieniem mleka. Jego odruchową reakcją może być zaciśnięcie brodawki, by zatrzymać płynący zbyt szybko pokarm.
W takiej sytuacji możesz wypróbować karmienie w pozycji „pod górkę”. Grawitacja pozwala wtedy zmniejszyć trochę ciśnienie, a dziecko się nie krztusi zbyt dużą ilością mleka naraz. Drugim dobrym sposobem jest odciągnięcie (ręcznie bądź laktatorem) małej ilości mleka, zanim przystawisz dziecko. Odciągnij tylko tyle, by złagodzić wypływ mleka.
Zatkany nos może utrudniać dziecku jedzenie. Gdy jest przyssane do piersi oddycha przez nos. W przypadku kataru bądź przesuszonej śluzówki dziecko będzie próbowało oddychać przez usta. W tym czasie brodawka może się wysuwać z ust dziecka, a ono może próbować chwytać ją dziąsłami lub zębami.
Jeśli Twoje dziecko ma katar przed karmieniem oczyść mu nos. Wykorzystaj do tego sól fizjologiczną i aspirator. Jeśli maluch wykazuje objawy alergii, konieczne skontaktuj się z lekarzem. W sezonie zimowym dziecko może mieć przesuszoną śluzówkę z powodu suchego powietrza, spowodowanego ogrzewaniem. Pamiętaj, by wietrzyć systematycznie mieszkanie, na kaloryfery kłaść mokre ręczniki lub używać nawilżaczy powietrza.
Jedną z ważnych przyczyn przygryzania brodawek przez dziecko mogą być jego problemy zdrowotne. Maluch może mieć zaburzenia integracji sensorycznej (nadwrażliwość lub zbyt niska wrażliwość na bodźce), wzmożone napięcie mięśniowe (może powodować zaciskanie się szczęki), nieprawidłową anatomię np. krótkie wędzidełko języka, cofniętą żuchwę.
Jeśli podejrzewasz, że dziecko gryzie brodawkę z powodów problemów ze zdrowiem, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza lub do poradni laktacyjnej. Część problemów można wyeliminować na przykład ćwiczeniami. Inne mogą wymagać zabiegu np. podcięcia wędzidełka. Na pewno jednak konieczne jest ustalenie przyczyny problemów.
Innym powodem może być też rozkojarzenie dziecka, kłopoty ze skupieniem się na jedzeniu lub nuda pod koniec sesji karmienia, gdy dziecko jest już najedzone i zaczyna bawić się piersią.
Warto znaleźć na karmienie spokojne miejsce, ograniczyć bodźce zewnętrzne. Postarać się, by dziecko mogło skupić się na jedzeniu i nie odrywało się od piersi co chwilę. Gdy jest już najedzone i zaczyna traktować pierś jak gryzak, warto odstawić je od piersi. Pamiętaj też, by mówić dziecku, że gryzienie boli, nawet jeśli jest to kilkumiesięczne niemowlę. Gdy zwracasz maluchowi uwagę bądź spokojna ale stanowcza.
Niektóre dzieci generują zbyt dużą siłę ssania. Ból nie ustępuje mimo skorygowania techniki. Czasem w tym wypadku pomagają kapturki czy też czasowe odciąganie. Najczęściej problem mija samoistnie.
Brodawki takie są trudne do uchwycenia. Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej techniki karmienia, zwiększanie elastyczności brodawek. Gdy u matki pojawi się więcej mleka można rozważyć wykorzystanie kapturka.
Karmienie piersią nie powinno boleć. Jeśli Twoje brodawki są pogryzione, uszkodzone czy poranione to konieczne jest znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej.
Mleko mamy to najkorzystniejszy sposób karmienia niemowlęcia, jednak początki nie zawsze bywają łatwe i przyjemne. Pojawia się wtedy wiele pytań i wątpliwości. Poznaj zasady udanego karmienia piersią.
Zdarzają się dzieci, które upodobają sobie tylko jedną pierś i tylko z niej chcą ssać mleko. Takie zachowanie może niepokoić mamę, dlatego warto jak najszybciej znaleźć i wyeliminować przyczynę problemu. Dowiedz ...
Noworodek najchętniej bez przerwy przytulałby się do mamy i ssałby pierś. To normalne. Dziecko zaspokaja nie tylko głód ale i potrzebę bliskości. Przeczytaj!
Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Czasem jednak, z różnych przyczyn, mamy decydują się na dokarmianie dziecka mieszanką mleczną. Podpowiadamy co zrobić, by tego uniknąć.