W sytuacji gdy okresowo nie możesz karmić piersią, chcesz pozostawić dziecko pod opieką innej osoby lub gdy pediatra zalecił dokarmianie, podawaj odciągnięte mleko w takiej formie, która nie zaburzy naturalnego dla dziecka odruchu ssania i nie zniechęci malca do ssania piersi.
konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Możesz podawać mleko kubeczkiem do pojenia noworodków i niemowląt. Kubeczek powinien być przezroczysty, dość miękki (by można go było ścisnąć), zawierać skalę i wywiniętą krawędź umożliwiającą założenie kubeczka za dolną wargę dziecka.
W ofercie marki LOVI kubeczek do pojenia jest jednym z elementów składowych butelki z dynamicznym smoczkiem.
Karm dziecko kubeczkiem w pozycji półleżącej nigdy leżącej (na leżąco mogłoby się zakrztusić). Ułóż kubeczek na dolnej wardze dziecka i poczekaj, aż malec ułoży dolną wargę szczelnie pod wywinięciem kubeczka a górną wargą zacznie zgarniać kolejne porcje pokarmu.Delikatnie ściskaj kubeczek i przechylaj go tak, by dziecko ssało a nie piło podawany pokarm. Pozwól dziecku samodzielnie zasysać pokarm z kubeczka, nie wlewaj pokarmu do buzi dziecka.
W pierwszych tygodniach karmienia piersią niezwykle ważne jest byś umożliwiła dziecku pobieranie pokarmu w sposób maksymalnie zbliżony do karmienia piersią. Dlatego w pierwszych 8 tygodniach nie podawaj butelki ze standardowym smoczkiem z jednorodnego silikonu. Kształt i długość tego rodzaju smoczka są stałe, nie wydłużają się odpowiednio i nie kurczą w odróżnieniu od Twojej brodawki podczas ssania. Tego rodzaju smoczki wymagają od dziecka zmiany rytmu ssania, utrudniają dziecku aktywne ssanie i w efekcie mogą prowadzić do zaburzenia odruchu ssania oraz niechęci do ssania piersi. Natomiast smoczki w całości miękkie posiadają podstawę, którą dziecko zagryza podczas karmienia.
W początkowym okresie karmienia możesz natomiast zastosować zaprojektowany i zalecany przez neurologopedów smoczek dynamiczny z niejednorodnych warstw silikonu o cienkiej, miękkiej końcówce i twardej, stabilnej podstawie.
Nie zaburza on odruchu ssania i nie utrudnia powrotu do karmienia piersią, umożliwiając:
Właściwą koordynację ssania-połykania-oddychania podobnie jak przy piersi.
Prawidłową, aktywną pracę mięśni warg i języka podobnie jak przy piersi.
Zachowanie rytmu ssania u dziecka przy piersi.
Powyższe cechy zostały potwierdzone przez lekarzy w badaniu medycznym na grupie 607 niemowląt. Sprawdź wyniki badań.
Choć mleko mamy nadal stanowi podstawę schematu żywienia, przestaje w pewnym momencie dziecku wystarczać. Rozpoczyna się okres rozszerzania diety, nauki żucia, gryzienia i picia z kubeczka. To często czas, w którym mama wraca do pracy, a dziecko zostaje pod opieką niani lub babci. Można wtedy odciągnięte mleko podawać w kubku. Warto także zachęcać malca do picia wody.
Nigdy nie złość się na dziecko, gdy sobie nie radzi. Nauka nowej umiejętności to dla niego wystarczający stres. Nie wlewaj mu płynu na siłę. Przypilnuj, by piło w pozycji siedzącej, inaczej może się zachłysnąć. Nie zostawiaj go samego, bądź w pobliżu i kontroluj sytuację.
Jeśli dziecko siedzi samodzielnie, rozpoczęło już naukę jedzenia łyżeczką, można rozpocząć pierwsze próby picia z kubka. U niektórych dzieci może to być szósty miesiąc życia, inne nauczą się dopiero po roku. Naukę picia z kubka najlepiej zacząć od kubka niekapka. Jest bezpieczny, dziecko nie będzie się krztusić, będzie samo kontrolowało przepływ płynu. Nie będzie też trzeba co chwila go przebierać. Gdy dziecko nabierze wprawy, można wyjąć zaworek, który kontroluje przepływ.
...może rozpocząć naukę picia z otwartego kubeczka lub skorzystać najpierw z kubka LOVI 360°, który umożliwia picie jak ze szklanki, ale bez rozlewania. Picie z tego kubeczka pozwala mu na bardziej aktywny trening mięśni ust, policzków, żuchwy i języka niż z kubka z ustnikiem.
Kubek LOVI 360° celowo nie jest niekapkiem - przy silnym potrząśnięciu lub uderzeniu o podłogę wydobywają się krople płynu, dzięki czemu dziecko uczy się kontroli ruchów i przygotowuje do picia z otwartego kubka.
Przed rozpoczęciem treningu picia zwilż brzeg kubka. Dzięki temu ułatwisz zassanie przez dziecko płynu – będzie widziało, że kubeczek służy do picia nie zaś do gryzienia lub lizania.
W okresie karmienia piersią pojawiają się sytuacje, w których niezbędne okazuje się odciąganie pokarmu: niewielkiej ilości, by ulżyć przepełnionym mlekiem piersiom, lub większej potrzebnej do nakarmienia dziecka. ...
Przeziębiłaś się? Masz gorączkę? Boisz się, że zarazisz dziecko? Karm piersią, to dla maluszka najlepsza ochrona!
Zastanawiasz się, czy po cesarskim cięciu będziesz mogła karmić dziecko piersią? Przekonaj się, że cesarskie cięcie nie jest przeszkodą w karmieniu piersią.
Początki karmienia piersią bywają trudne. Jednym z częstych problemów, pojawiającym się bezpośrednio po porodzie, jest niechęć dziecka do chwycenia piersi i aktywnego ssania. Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.
Karmienie piersią powinno być przyjemne dla mamy, a dziecku dawać optymalną ilość pokarmu. Jeśli mama cierpi, a dziecko nie najada się, trzeba sprawdzić, czy maluch jest dobrze przystawiany do piersi.
Mama Antosia tak jak napisała Angel Twój Maluch przechodzi skok rozwojowy i za kilka dni wszystko wróci do normy.
Mama Antosia -Wydaję mi się,e Twoje dziecko przechodzi skok rozwojowy.Z tego powodu ma większe zapotrzebowanie na mleczko.Potrzebuje wtedy więcej Twojej bliskości.Stąd wrażenie,że dziecko non stop chce pić. Musisz przeczekać ten okres.Karm go tak cz...
Mój maluch jadł zawsze co 3,5 godziny a od 2 dni cały czas przy piersi . W zasadzie nie je dużo bo tylko trochę pomlaska i wypluwa zasypia na chwile i znów szuka. Nie wiem czym to jest spowodowane . Moze mam za słabe mleko