Karmienie mlekiem z butelki poza domem

25.5.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

some desc

Karmienie mlekiem z butelki poza domem

Zestaw spacerowy – gdy podajesz własne mleko

Jeśli na spacerze chcesz nakarmić dziecko z butelki własnym mlekiem, przed wyjściem podgrzej pokarm w podgrzewaczu. Nie podgrzewaj go w kuchence mikrofalowej – kuchenka grzeje nierównomiernie, a podgrzanie do zbyt wysokiej temperatury sprawia, że mleko traci cenne wartości odżywcze. Podgrzane mleko włóż do termoopakowania. Jeśli planujesz dłuższy zimowy spacer i boisz się, że pokarm wystygnie, możesz na spacerze skorzystać z podgrzewacza żelowego LOVI, który działa bez użycia prądu, lub wziąć ze sobą termos z gorącą wodą i kubeczkiem, do którego włożysz butelkę przed podaniem.

Zestaw spacerowy – gdy karmisz mieszanką

Jeśli chcesz podać na spacerze mleko modyfikowane, przed wyjściem na spacer przygotuj butelkę z przegotowaną, mocno ciepłą wodą źródlaną, zakręć nakrętkę z dyskiem uszczelniającym i włóż do termoopakowania. Nie zapomnij o smoczku do karmienia. Osobno przygotuj pojemnik z odmierzoną porcją mleka modyfikowanego. Mleko dosypiesz do wody na spacerze, w porze karmienia. Nigdy nie przygotowuj mieszanki w domu – nie będzie się nadawać potem do spożycia.
Możesz dodatkowo wziąć chłodną przegotowaną wodę. Jeśli okaże się, że woda jest za ciepła, będziesz mogła wyrównać temperaturę, dolewając chłodną. Gdy woda będzie za zimna (poniżej 40 °C), poproś o lekkie podgrzanie w pobliskiej kawiarni lub restauracji. Inaczej mieszanka się nie rozpuści.

Pamiętaj:  Nigdy nie podawaj ponownie niedopitego mleka. Resztkę mleka wylej. Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer, spakuj dwie butelki z wodą i dwie porcje mleka.

Przygotowania do podróży

Przed podróżą poświęć chwilę na przemyślenie, z jakimi trudnościami możesz spotkać się po drodze oraz w miejscu docelowym, gdyż od tego w dużym stopniu zależy właściwe przygotowanie do podróży. Czasami przydatne jest przeszukanie stron oraz forów internetowych, wykonanie telefonu do pensjonatu lub hotelu, zapytanie czy na piętrze lub w pokoju znajduje się aneks kuchenny, kuchenka mikrofalowa lub czajnik bezprzewodowy.

Co do torby podróżnej

  • butelki i smoczki
  • mleko modyfikowane
  • woda
  • termoopakowanie
  • podgrzewacz żelowy
  • płyn do mycia butelek
  • szczotka do butelek
  • śliniak
  • chusteczki nawilżane lub/i antyseptyczne

Na potem:

  • sterylizator/ butelki samosterylizyjące
  • czajnik turystyczny
  • podgrzewacz

Warto wziąć ze sobą kilka butelek i smoczków. Dziecko, nawet jeśli w domu je regularnie, w podróży może zmienić rytm karmień. Niedopity pokarm nie nadaje się do ponownego podania, więc potrzebne są akcesoria, by zrobić następną porcję.

Przed wyjazdem starannie wyparz, wysusz i zapakuj butelki i smoczki w taki sposób, by nie utraciły sterylności.

Mleko modyfikowane możesz spakować w oryginalnym opakowaniu lub podzielone na porcje w specjalnych pojemnikach. Pamiętaj, że proszek jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur - trzeba go przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodnym i zacienionym miejscu. W upalne dni do transportu przyda się torba termoizolacyjna lub termoopakowanie, ewentualnie klimatyzowany schowek w samochodzie.

Przygotuj kilka porcji ciepłej, źródlanej wody na mleko w butelkach i włóż do termoopakowań lub torby termoizolacyjnej. Możesz też przygotować większą pojemność wody w termosie. Jeśli woda wystygnie, zanim ją podasz, możesz skorzystać z podgrzewacza żelowego lub samochodowego.

W bagażu podręcznym nie może zabraknąć chusteczek nawilżanych lub/i antyseptycznych do wytarcia rąk przed przygotowaniem mieszanki. Nawet w krótką podróż trzeba zabrać szczotkę do mycia butelek i odpowiedni płyn, by umyć butelkę przed następnym użyciem.

Warto pamiętać, by po skończeniu przez dziecko jedzenia, butelkę spłukać wodą lub dokładnie wytrzeć, tak by nie zasychały w niej resztki pokarmu. Gdy dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, trzeba zadbać o sterylizację smoczków i butelek. W zależności od tego, czym dysponujemy w miejscu docelowym, możemy wziąć butelki samosterylizujące (do sterylizacji w kuchence mikrofalowej), sterylizator lub czajnik turystyczny, by wyparzyć akcesoria wrzącą wodą.

Przystanek karmienie

Karmienie dziecka podczas jazdy samochodem jest bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze, gdy chcesz nakarmić dziecko mlekiem z butelki, zatrzymaj samochód. W zależności od możliwości czasowych oraz warunków pogodowych, możecie zatrzymać się na poboczu, przydrożnym parkingu, wstąpić do restauracji lub zrobić sobie piknik w lesie. Dziecko do karmienia najlepiej wyjąć z fotelika i wziąć na ręce. Jeśli jednak zdecydujesz, że wygodniej będzie pozostawić je w foteliku na czas karmienia, to koniecznie rozepnij dziecku pasy, tak by w razie zakrztuszenia można było natychmiast wyjąć je z siedziska.

Pamiętaj: Nigdy nie karm dziecka, gdy samochód jest w ruchu. Po nakarmieniu dziecka wylej niedopite mleko i wypłucz butelkę.

Przed przygotowaniem mieszanki i karmieniem dziecka umyj ręce, jeśli nie ma takiej możliwości, wytrzyj je antyseptyczną chusteczką.

Przygotuj mleko. Do ciepłej wody wsyp mleczną mieszankę, w proporcjach zalecanych przez producenta, potrząśnij energicznie klika razy, by proszek dokładnie się rozpuścił.

Zawsze przed podaniem pokarmu dziecku sprawdź temperaturę płynu - wypuść kilka kropli na wewnętrzną stronę nadgarstka i oceń, czy mleko nie jest za gorące.
Po skończonym posiłku wylej resztę mleka. Nawet jeśli dziecko nie zjadło wszystkiego, to co zostało nie nadaje się do ponownego podania. Resztka pokarmu w połączeniu ze śliną dziecka jest wyśmienitą pożywką dla bakterii, które namnażają się w takich pozostałościach niezwykle szybko. Butelkę i smoczek umyj, a jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, wypłucz wodą z butelki lub/i dokładnie wytrzyj np. nawilżoną chusteczką.

Po karmieniu wyjmij dziecko z fotelika do odbicia i pozwól mu odpocząć w innej pozycji.