Karmienie butelką: 14 najczęściej zadawanych pytań

Karmienie butelką to temat budzący wiele pytań i wątpliwości wśród rodziców. Jak często karmić niemowlę? Jak dobrać odpowiednie mleko modyfikowane? Jak przygotować akcesoria? Odpowiadamy! 

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Karmienie butelką może się okazać koniecznością z różnych przyczyn. Czasami nawet mamy, które mają wystarczającą ilość własnego pokarmu są do tego zmuszone.

Na pierwszy rzut oka karmienie butelką nie wydaje się być niczym skomplikowanym. Wystarczy wyparzona butelka i mleko modyfikowane przygotowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub własny odciągnięty pokarm. Niestety w prawdziwym życiu okazuje się, że zadanie jest nieco bardziej skomplikowane niż mogło się wydawać na początku.

Wiemy jednak, że karmienie butelką może przebiegać gładko i bez niespodzianek. Wystarczy znać odpowiedź na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.

1. Jak często należy karmić niemowlę butelką?

Schemat żywienia możesz zawsze sprawdzić na opakowaniu mleka modyfikowanego. Nie oznacza to jednak, że musisz się go kurczowo trzymać. Dzieci są różne i różne też są ich potrzeby. Jedne lubią najeść się do syta raz na 3 – 4 godziny, inne będą wolały mniejsze porcje, za to częściej. Zwykle szybko przyzwyczajają się do określonych pór karmienia ustalając tym samym swój indywidualny schemat.

2. Jaką temperaturę powinna mieć woda do przygotowania mieszanki?

Do przygotowania mleka modyfikowanego najlepiej użyć wody o temperaturze około 50˚C. Taka temperatura bowiem pozwala na dokładne rozpuszczenie proszku, nie niszcząc przy tym zawartych w nim cennych składników. Do przygotowania mieszanki możesz podgrzać wcześniej przegotowaną wodę lub użyć świeżo zagotowaną, którą możesz szybko ostudzić wkładając butelkę z wrzątkiem do naczynia z zimną wodą.

3. Jak sprawdzić, czy mleko ma odpowiednią dla dziecka temperaturę?

Mieszanka podawana maluchowi powinna mieć temperaturę ok 36˚C. Nie oznacza to konieczności sprawdzania termometrem. Wystarczy wylać kilka kropel na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeżeli nie parzy a jest przyjemnie ciepłe – można podać dziecku do picia.

Odradzamy podgrzewania mleka w kuchence mikrofalowej. Pamiętaj, że mleko w kuchence mikrofalowej podgrzewa się bardzo nierównomiernie. W środku może być jeszcze chłodne, podczas gdy przy ściankach będzie bardzo gorące. Dla tego, jeżeli jednak podgrzewasz mleko w mikrofalówce, pamiętaj aby przed podaniem dziecku bardzo dokładnie jeszcze raz wymieszać.

4. Jak prawidłowo ułożyć dziecko do karmienia?

Podczas karmienia niemowlę należy trzymać w ramionach w ten sposób, by główka była wyżej w stosunku do reszty ciała. Ułóż maleństwo tak, by jego główka i plecy oparte były na Twoim przedramieniu. Butelkę trzymaj prostopadle do jego ust. Pamiętaj, że smoczek podczas karmienia powinien być całkowicie wypełniony mlekiem. O tym, że dziecko prawidłowo ssie świadczyć będą pojawiające się butelce bańki powietrza.

Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj dziecka ssącego pokarm z butelki samego. Nawet jeśli dziecko siedzi już stabilnie i potrafi samo utrzymać butelkę, ryzyko zakrztuszenia jest duże.

5. Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane?

Wszystkie mieszanki dla niemowląt, dopuszczone do sprzedaży, są produkowane według tych samych wysokich standardów. Nie ma zatem wyraźnej różnicy między nimi. Różnią się jednak składem. Poproś lekarza o pomoc w doborze odpowiedniego dla Twojego dziecka mleka. Dzięki temu będziesz miała pewność, że maluch dostanie pokarm najbardziej odpowiadający jego indywidualnym potrzebom.

6. Jak rozpoznać, że mieszanka jest odpowiednio dobrana dla dziecka?

Jeżeli maluch jest zdrowy, śpi spokojnie i odpowiednio przybiera na wadze, możesz mieć pewność, że mleko zostało dobrze dobrane. Koniecznie skontaktuj się jednak z pediatrą jeżeli zauważysz u dziecka:

  • bóle brzuszka;

  • biegunki lub zaparcia;

  • niechęć do jedzenia;

  • ulewanie;

  • szorstką i zaczerwienioną skórę, w szczególności na policzkach, szyi, w zgięciach łokciowych czy w zgięciach podkolanowych.

Mogą to być objawy nietolerancji pokarmowej więc prawdopodobnie lekarz zaleci zmianę mieszanki.

7. Co robić, gdy dziecko nie wypija całej zalecanej porcji?

Dzieci podobnie jak i dorośli, miewają różne dni i różny apetyt. Nie ma w tym nic dziwnego, że jednego dnia maluch niemalże wchłonie na raz całą butlę, zaś innym razem wypije ledwie połowę.

Jeżeli jednak dziecko za każdym razem wypija tylko około połowy zalecanej porcji, policz dokładnie ilość wypitego mleka w ciągu doby. Sprawdź również czy i ile przybrał ostatnio na wadze. Koniecznie przekaż wyniki swoich obserwacji pediatrze.

8. Co robić, gdy dziecko domaga się więcej jedzenia niż to jest zalecane?

Jeżeli masz w domu małego głodomorka, możesz zacząć przygotowywać mu nieco większe porce pokarmu. Bacznie obserwuj jednak jak maluch przybiera na wadze. Jeżeli zaczyna ważyć więcej niż powinien, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Niezwykle ciężko jest później pozbyć się nadwagi.

9. Czy można przygotować mieszankę na zapas?

Niestety nie. Mleko modyfikowane musi być zawsze świeżo przygotowana tuż przed podaniem. Nawet jeśli włożysz mieszankę do lodówki istnieje ryzyko namnożenia się groźnych dla zdrowia dziecka bakterii.

Mimo, że na zapas mleka nie można przygotować, zawsze można nieco ułatwić sobie życie. Szczególnie w nocy warto sobie skrócić czas przygotowywania butli. W tym celu, wieczorem zagotuj i wlej do termosu odmierzoną ilość wody. Kiedy nadejdzie nocna pora karmienia, wystarczy że dodasz do wody odpowiednią ilość proszku i posiłek gotowy.

Zamiast termosu, świetnie sprawdza się również podgrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę wody.

10. Co zrobić z mlekiem z poprzedniego karmienia?

Wylej! W żadnym wypadku nie podawaj dziecku mleka z poprzedniego karmienia. Podczas ssania do butelki zawsze dostaje się ślina. Nawet niewielka jej ilość stanowi do znakomitą pożywkę dla bakterii mogących wywołać groźne choroby układu pokarmowego.

11. Jakiej wody najlepiej użyć do przygotowania mleka?

Najlepsza jest woda źródlana, niegazowana, niskozmineralizowana. Idealnie, gdy ma dodatkowo akceptację Instytutu Matki i dziecka. Woda wysoko lub średnio zmineralizowana może stanowić zbyt duże obciążenie dla nerek dziecka. Zwykła kranówka z kolei nie zawsze jest najlepszej jakości niestety.

12. Jak długo dziecko musi być karmione w nocy?

Po ukończeniu 6 miesiąca życia można zacząć powoli odzwyczajać dziecko od nocnego podjadania. W tym celu możesz spróbować podawać mu nieco obfitszą kolację w postaci kaszki. Gdy w nocy się mimo wszystko przebudzi, podaj mu odrobinę wody zamiast mleka. Stopniowo powinien zacząć, dzięki temu, odzwyczajać się od nocnych posiłków.

13. Czy za każdym razem dziecku musi się odbić po jedzeniu?

Praktycznie nie da się uniknąć by podczas karmienia dziecko nie nałykało się pęcherzyków powietrza. Nagromadzone w brzuszku mogą powodować bolesne dla maluszka koli lub ulewanie. Dla tego tuż po karmieniu ułóż go brzuszkiem na Twojej klatce piersiowej z główką na Twoim ramieniu i poczekaj aż mu się odbije. Nie kładź dziecka do snu jeśli jeszcze mu się nie odbiło. Mogłoby zakrztusić się cofającą się treścią pokarmową.

Zdarza się, że maluchowi nie może odbić się przez dłuższy czas. Spróbuj wówczas zmienić mu kilkakrotnie pozycję. Jeżeli i to nie okaże się skuteczne, a dziecko jest już bardzo senne, możesz je delikatnie położyć na boczku. Nie pozostawiaj go jednak w łóżeczku bez nadzoru.

14. Jak dbać o butelki i smoczki?

Butelki i smoczki do karmienia należy umyć za pomocą płynu do naczyń, niezwłocznie po użyciu. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka akcesoria do karmienia muszą być sterylizowane. Zwróć uwagę czy butelka lub smoczek nie są uszkodzone. Jeżeli zauważysz, że smoczek jest nadgryziony lub rozgotowany, po prostu go wyrzuć. Smoczki silikonowe nie mogą być dłużej używane jeśli są zarysowane, kauczukowe zaś, gdy zaczną się kleić. Butelkę trzeba wymienić na nową gdy stanie się matowa lub zostanie porysowana.

Wysterylizowane akcesoria do karmienia najlepiej przechowywać w czystym, plastikowym, zamykanym przykrywką pojemniku.

Podobne artykuły

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Mama karmi dziecko butelka z mlekiem. Dziecko ma niebieskie oczy i blond włosy. Jest ubrane w różową bluzeczkę. Mama ma ciemne włosy. Czytaj więcej

Mleko dla alergika, czyli jak radzić sobie z nietolerancją mleka krowiego

Alergia na białka mleka krowiego, zwana potocznie skazą białkową, jest najbardziej rozpowszechnioną formą alergii u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jeśli ten problem może dotyczyć Twojego dziecka – przeczytaj. ...

Mama siedzi na łóżku i karmi córkę butelką z mlekiem. Córka siedzi tyłem do mamy. Mama ma ciemne włosy, córka jest blondynką i jest ubrana w różowy pajacyk. Czytaj więcej

Błędy w karmieniu butelką

Karmienie butelką nie jest trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by karmienie było bezpieczne i efektywne. Oto częste błędy, których należy się wystrzegać.

Mama siedzi na kanapie z szarą narzutą i karmi dziecko butelką z mlekiem. Mama ma długie, kręcone blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Na kanapie leży niebieska poduszka.  W oddali stoi druga kanapa. Leżą na niej poduszki i żółta narzutka. Czytaj więcej

Pozycje karmienia butelką

Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką i na co zwrócić uwagę.

Mama siedzi na kanapie i trzyma w objęciach niemowlę. Mama ma długie, kręcone, blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Mama karmi dziecko butelką z mlekiem. W pokoju leży na podłodze kremowy dywan, stoją dwa białe krzesła i roślina doniczkowa. Czytaj więcej

Emocje butelkowej mamy

Nie możesz karmić piersią? Przeczytaj, w jaki sposób powstaje więź między matką a niemowlęciem oraz dlaczego nie warto trwać w rozpaczy nad straconym mlekiem.

Mama siedzi na kanapie i trzyma dziecko w objęciach. Karmi dziecko butelką z mlekiem. Ma blond włosy i różową koszulę. Dziecko ma blond włosy, niebieskie oczy i błękitne ubranko. Obok na kanapie leży kolorowa poduszka. Czytaj więcej

Gdy maluch ulewa - przyczyny i rady, jak zapobiegać

Ulewanie to częsta przypadłość u noworodków i niemowląt. Szacuje się, że cierpi na nią nawet więcej niż 50% dzieci. Jakie są przyczyny ulewania, jak możesz pomóc maleństwu, oraz co powinno Cię zaniepokoić ...

Nasze produkty

Artykuł świetny myślę że mamy które mają dylematy właśnie jeśli chodzi o mleko znajdą odpowiedzi na pytania :)
Aisa94
A mi jakoś ten wątek umknął w sierpniu ;) he he fajnie jest przeczytać że się robi wszystko poprawnie. Po mm zawsze musi się odbić choć u mnie zdarzyło się już nie raz że mimo zmiany pozycji na recach - odbicia brak. Jednakże po pewnym czasie moja c...
Ewcia88
Moja córeczka od początku była karmiona butelką. Niestety nie miałam wg pokarmu. Dziś mając 5tyg zjada tak około 80-100ml i zajmuje jej to koło 30-45min. Podaje jej to samo mleko co dostawała w szpitalu i nie widzę by coś jej nie pasowało. Artykuł na...
ByAmy