Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?
 

Próchnicy malutkich ząbków nie wolno bagatelizować. A zamiast leczyć, lepiej jej zapobiegać. Piszemy o tym, jak to zrobić. 

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
 

Próchnica to choroba zębów występująca aż u ponad 20% dzieci w wieku 2-11 lat. Może pojawić się już u niemowląt i zaatakować pierwsze ząbki. Najczęściej grozi dzieciom pijącym soki, słodkie herbatki i mleko z butelki. Zawarty w płynach cukier powoduje namnażanie się bakterii, które się nim żywią i wytwarzają szkodliwe dla zębów kwasy. Atak próchnicy jest nagły i gwałtowny, bowiem szkliwo pierwszych ząbków jest dwukrotnie cieńsze niż w zębach stałych.

Groźne dla rozwoju próchnicy są szczególnie karmienia nocne i zasypianie malca przy butelce. Po posiłkach w nocy zazwyczaj nie myje się mu zębów. Mniejsza ilość śliny wytwarzana w trakcie snu nie jest w stanie obmyć zębów z zalegającego pokarmu, a zwiększona ilość kwasów sprzyja powstawaniu próchnicy.

Choć próchnica jest nazywana „butelkową” na jej działanie narażone są również dzieci karmione piersią. Mleko mamy zawiera cukier, a nocne karmienia malca, u którego pojawiły się pierwsze ząbki, też mogą być czynnikiem sprzyjającym próchnicy.

Rozpoznanie próchnicy butelkowej

Próchnica zazwyczaj atakuje górne jedynki. Tuż przy dziąsłach pojawiają się białe plamki i smugi, a następnie ciemne plamy. Pojawieniu się próchnicy towarzyszy ból ząbków. Dziecko nie chce jeść, jest marudne, uskarża się na ból w jamie ustnej szczególnie podczas spożywania ciepłych i zimnych pokarmów. Jeśli zaniedbamy te pierwsze oznaki, proces próchniczy rozprzestrzeni się na inne zęby.

Leczenie próchnicy butelkowej

Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy próchnicy, niezwłocznie zgłoś się z malcem do stomatologa. W początkach próchnicy często wystarczy tylko fluoryzacja zębów i ewentualnie impregnacja azotanem srebra. Niekiedy stosuje się korony ze stali nierdzewnej lub powłoki ochronne. W zaawansowanej próchnicy czasami trzeba usunąć ząb. Jest to jednak traktowane jako ostateczność, gdyż może prowadzić do wad zgryzu.

Zlekceważenie problemu może powodować przeniesienie próchnicy na zęby stałe po wypadnięciu mleczaków. Zdarzają się również poważne powikłania próchnicy: uszkodzenie mięśnia sercowego, zastawki, choroby stawów.

Zapobieganie próchnicy butelkowej

 1. Po wieczornym podaniu mleka umyj malcowi ząbki. Naucz go, że po ostatnim myciu zębów nie ma jedzenia i picia słodkich napojów.

 2. Nie pozwalaj mu zasypiać ze smoczkiem do karmienia w buzi.

 3. Po pojawieniu się pierwszych ząbków czyść je gazikiem lub pierwszą silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

 4. Do szczotkowania zębów dziecka stosuj pasty dla niemowląt. Są bezpieczne i nie wymagają wypluwania, którego maluch jeszcze nie opanował.

 5. Jak najczęściej zastępuj butelkę kubeczkiem, z którego pije się szybciej.

 6. Gdy maluch w nocy domaga się butelki, podaj mu w niej wodę.

 7. Nie ucz dziecka podjadania w ciągu dnia.

 8. Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty.

 9. Szoruj dziecku zęby po dużych posiłkach: śniadaniu, obiedzie i kolacji.

 10. Nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, którą karmisz niemowlaka. Nie całuj dziecka w usta. Dzięki temu nie przekażesz mu bakterii ze swojej jamy ustnej, które mogą być groźne dla jego zębów.

 11. Pozwalaj malcowi myć zęby samodzielnie, ale zawsze po nim poprawiaj. Nie jest on w stanie dokładnie wyszorować zakamarków, w których gromadzi się pokarm.

 12. Myj dziecku zęby 2-3 minuty. Nie wystarczy ich przepłukać, by były zdrowe i odporne na działanie bakterii.

 13. Po podaniu słodkiego napoju (mleka, soku, herbatki), przepój dziecko wodą.

 14. Nie dosładzaj napojów.

 15. Zadbaj o dietę bogatą w wapń, fosfor i witaminy (A,D, C).

 16. Papkowate jedzenie łatwo osiada na zębach. Dlatego nie zwlekaj z podawaniem pokarmów z grudkami, uczących dziecko żucia i gryzienia.

Podobne artykuły

Mama trzyma dziecko w ramionach i podaję dziecku butelkę LOVI z mlekiem. Dziecko ssie mleko z butelki. Mama ma różowe paznokcie i ciemne włosy. Czytaj więcej

Nocne karmienie butelką

W nocy budzą się nie tylko dzieci karmione piersią - te butelką też. Nocne karmienie butelką wydaje Ci się nie lada wyzwaniem? Podpowiadamy, jak to zorganizować.

Mama siedzi na kanapie i trzyma w objęciach niemowlę. Mama ma długie, kręcone, blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Mama karmi dziecko butelką z mlekiem. W pokoju leży na podłodze kremowy dywan, stoją dwa białe krzesła i roślina doniczkowa. Czytaj więcej

Emocje butelkowej mamy

Nie możesz karmić piersią? Przeczytaj, w jaki sposób powstaje więź między matką a niemowlęciem oraz dlaczego nie warto trwać w rozpaczy nad straconym mlekiem.

Butelka LOVI z mlekiem stoi na białym stole. W tle mama trzyma dziecko w ramionach. Mama ma beżową bluzkę. Czytaj więcej

Co kryje w sobie mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane nie jest substytutem mleka kobiecego, jest mieszanką specjalnie stworzoną na podobieństwo mleka mamy, w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych noworodków i starszych dzieci.

Mama siedzi na kanapie z szarą narzutą i karmi dziecko butelką z mlekiem. Mama ma długie, kręcone blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Na kanapie leży niebieska poduszka. W oddali stoi druga kanapa. Leżą na niej poduszki i żółta narzutka. Czytaj więcej

Pozycje karmienia butelką

Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką i na co zwrócić uwagę.

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Mama karmi dziecko butelka Czytaj więcej

Bezpieczne karmienie butelką

Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.

Nasze produkty

Pamiętać o higienie jamy ustnej, myc zabki i dziasla. W nocy podawac do picia tylko wode. I uztwac butelek ze smoczkiem tylko do 18mca ;)
Justa1408
Ja od początku przemywam córce buźke po każdym karmieniu, jak wyjda pierwsze ząbki bede starała się przestawic ja na picie wody w nocy, żeby nie obciązac zabkow od poczatku resztkami mleka. Chciala bym uniknąc tego. Moj starszy syn to ma. Szkoda ząbk...
gosia1025
ojj strasza córa ma właśnie ta pruchnicę ;( aby malutka zuzia nie miała staram się jej myć buzie po kazdym jedzonku
izabela.borkowska