Uwaga Rodzice! Latem łatwiej o ból brzuszka, wystarczy z pozoru niewielkie przeoczenie w procedurach higieny czy standardach przygotowywania mleka modyfikowanego. Podajemy zasady karmienia mieszanką w czasie letnich temperatur.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Białka, węglowodany i tłuszcze, czyli wartościowe dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki mleka modyfikowanego, są doskonałym pożywieniem dla bakterii, które w czasie upałów namnażają się dużo szybciej niż w zimnie.
Z tego powodu latem musisz dodatkową wagę przywiązywać do właściwej higieny butelek oraz – co niezwykle ważne – własnych rąk.
Przed przygotowaniem mieszanki dokładnie umyj ręce. Jeśli nie jest to możliwe, użyj antybakteryjnego płynu do mycia rąk lub specjalnych chusteczek.
Biorąc pod uwagę ilość godzin spędzonych poza domem, zaplanuj liczbę karmień. Weź ze sobą po jednej butelce na jedno karmienie plus dodatkową. Zapakuj je w oddzielne torebki. Wszystkie akcesoria do karmienia powinny zostać wcześniej starannie przygotowane i odpowiednio przechowywane. Informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz w artykule „Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków”.
Nie przygotowuj mleka na zapas. Wszystko, co jest niezbędne do przyrządzenia mieszanki, weź ze sobą w oddzielnych pojemnikach.
Będą Ci potrzebne:
akcesoria (butelki i smoczki do karmienia), wcześniej wyparzone, higienicznie przechowywane;
mleko modyfikowane wcześniej podzielone na miarki – porcje na karmienie;
ciepła woda – możesz zabrać termos albo wlać ją do butelki i 20 minut przed karmieniem uruchomić podgrzewanie w podgrzewaczu
woda butelkowana do obmycia butelki i smoczka po skończonym posiłku
Pozostawiony pokarm nie nadaje się do przechowywania i podania za jakiś czas. Wraz ze śliną dostały się tam drobnoustroje, które szybko namnożą się w mleku.
Niedopite resztki wylej, a butelkę wypłucz wodą, by pozostałości mieszanki nie przylgnęły do ścianek i nie zaschły, bo trudno je potem domyć.
Do przygotowania mieszanki użyj wcześniej przegotowanej wody źródlanej. Wybieraj taką, która posiada certyfikaty świadczące o dopuszczeniu jej do podawania niemowlętom.
Pamiętaj, że woda też się psuje, tak jak każdy inny napój czy pokarm. Dlatego najlepiej z myślą o niemowlęciu kupić wodę butelkową o niewielkiej pojemności, tak by długo nie stała po otwarciu.
Być może spotkałaś się z pomysłami, żeby w czasie upałów rozcieńczyć mieszankę mleczną, dodając większą niż zalecana ilość wody, co w zamyśle ma ugasić pragnienie dziecka. Odradzamy tego typu manipulacje z ilością składników. To prosta droga do kłopotów z brzuszkiem.
Niezależnie od temperatury powietrza w przyrządzaniu mieszanki postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
Skład mleka modyfikowanego jest tak opracowany, że dziecka nie trzeba dodatkowo poić. Wyjątkiem są wysokie temperatury powietrza, gdy maluszek, tak jak dorośli, poci się i potrzebuje więcej wody.
W takich wypadkach co jakiś czas możesz zaproponować dziecku wodę, która według dietetyków i specjalistów żywienia najlepiej nadaje się do dopajania, ewentualnie herbatkę. Przy starszym niemowlęciu dla urozmaicenia i zdobycia nowych umiejętności przez dziecko, zamiast butelki ze smoczkiem możesz użyć kubeczka do pojenia, kubeczka treningowego czy niekapka.
Pamiętaj, by nie wystawiać bezpośrednio na promienie słoneczne przygotowanego pokarmu czy wody, które podasz dziecku.
W czasie upału dziecko może odmawiać porcji jedzenia. Nie zmuszaj go wtedy, by zjadł tyle co zwykle. Nam dorosłym także apetyt nie zawsze dopisuje w czasie upałów. Natomiast koniecznie zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu dziecka. Jeśli nie je, ważne by piło, bo niestety w lecie stosunkowo łatwo o odwodnienie.
Niezależnie od tego, czy przechowujesz mleko modyfikowane w oryginalnym opakowaniu, czy przesypujesz do pojemnika, nie wystawiaj go na promienie słoneczne, nie ma też potrzeby, byś trzymała proszek w lodówce.
Mieszankę, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Możesz wybrać półkę umiejscowioną nisko, gdyż bliżej podłogi jest chłodniej.
Uważaj także, by do proszku nie dostała się woda. Nie wkładaj do niego wilgotnej miarki. Zbrylony proszek jest trudny do rozpuszczenia oraz może stanowić pożywkę dla bakterii.
Wybrałaś już mieszankę, dobrałaś odpowiednie butelki i kupiłaś dobre smoczki. Teraz czeka Cię nauka przygotowywania mleka dla Twojego maluszka. Podpowiadamy, jak zrobić to w dzień, a jak w nocy.
Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.
W nocy budzą się nie tylko dzieci karmione piersią - te butelką też. Nocne karmienie butelką wydaje Ci się nie lada wyzwaniem? Podpowiadamy, jak to zorganizować.
Twoje dziecko ma za mały przyrost wagi? Wiesz czym jest dokarmianie, kiedy trzeba dokarmiać i jak to zrobić? Poznaj zalecenia i zasady dotyczące dokarmiania.
Karmienie mlekiem z butelki poza domem nie będzie nastręczać trudności, jeśli się dobrze do tego przygotujesz. Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas spaceru, w co warto się zaopatrzyć, wybierając się w dłuższą ...