Karmienie butelką wydaje się proste, jednak na początku może przysparzać kłopotów. Dowiedz się, jakie mity krążą na temat karmienia butelką i mieszanka mleczną niemowlęcia.
Absolutnie nie wolno tego robić. Mieszankę należy przygotowywać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Zaburzenie proporcji mieszanki może doprowadzić do problemów z przewodem pokarmowym (biegunka, ból brzucha, wymioty) a w skrajnych przypadkach nawet do zaburzenia czynności nerek. Za duża ilość mieszanki spowoduje, że dziecko otrzyma za dużo białka i składników mineralnych. Pamiętaj też, by nie rozwadniać mieszanki. To może z kolei w krótkim czasie doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych w delikatnym organizmie małego dziecka.
Mlekiem modyfikowanym należy karmić tak samo jak karmi się piersią, czyli na żądanie. Każde dziecko jest inne i należy uszanować jego potrzeby. Niemowlę tak samo, jak dorosły czasem bywa bardziej głodne, czasem mniej. Warto pilnować dobowej podaży mleka i kontrolować wagę dziecka podczas bilansów. Należy też nauczyć się rozpoznawać potrzeby dziecka. Nie każdy płacz oznacza, że dziecko jest głodne, czasem po prostu chce się przytulić.
Mieszankę należy przygotowywać przed podaniem. Przygotowaną mieszankę można trzymać w podgrzewaczu do pół godziny, natomiast nigdy nie wolno zostawiać na później mleka, którego dziecko nie dojadło. Zetknięcie ze śliną dziecka powoduje, że w mleku zaczynają namnażać się bakterie, które mogą być później przyczyną problemów z brzuszkiem (wymioty, biegunka).
Niekoniecznie. Mleko jest przygotowywane na bazie wody więc dziecko otrzymuje płyny. Jednak w czasie upałów, gdy dziecku jest goręcej lub w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest bardziej suche, dziecko może mieć większe zapotrzebowanie na wodę. Do picia najlepiej podać niemowlakowi wodę lub niesłodzoną herbatkę.
Nie jest to żadną zasadą. Mleko mamy zmienia smak a mieszanka mleczna pozostaje niezmienna, jednak to może właśnie spowodować , że dziecko będzie ciekawe nowych smaków, gdy dojrzeje do tego etapu.
Nie powinno tak być. Dziecko powinno przybierać na wadze adekwatnie do momentu rozwojowego w jakim się znajduje. Na pewno należy kontrolować wagę dziecka na bilansach u lekarza i pamiętać, by go nie przekarmiać. Dzieci karmione piersią mają praktycznie zerową szansę, by ważyć za dużo, u dzieci karmionych sztucznie należy na to baczniej zwracać uwagę i pilnować odpowiedniej podaży pokarmu, by dziecka nie przekarmiać.
Budowanie więzi nie polega tylko na karmieniu piersią. Przecież dziecko buduje też silne relacje z innymi osobami, które go nie karmią piersią - tatą, rodzeństwem czy dziadkami. Więź buduje się także poprzez przytulanie, bycie blisko, kontakt skóra do skóry i poprzez odpowiadanie na potrzeby dziecka zarówno w sferze fizycznej jak i w sferze emocjonalnej. Karmienie piersią jest wyjątkowe ale mama, która nie karmi piersią ma takie same szanse na zbudowanie głębokiej więzi z swoim dzieckiem, jak mam która karmi.
Maluch pije mleko z butelki? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przygotowując i podając ją dziecku. Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką.
Wydawało Ci się, że karmienie malucha mlekiem z butelki nie może być trudne, ale odkąd podajesz mieszankę, masz coraz więcej wątpliwości? Podpowiadamy, jak karmić dziecko butelką i nie popełniać błędów
Karmienie butelką niemowlaka nie musi być trudne. Czym karmić? Jak często? Jak przygotować pokarm i akcesoria do karmienia? Odpowiadamy.
Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego? Jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka? Znajdź odpowiedzi na swoje pytania.
<p>Nie wiedziałam nawet, że istnieją takie łyżeczki do tubek.</p>
<p>Ale widzialam że można kupić taką łyżeczkę przyczepiana do tubki. Może któraś testowała?</p>
<p>Łyżeczką do pierwszego roku życia później można już z tubki l. Chodzi o to żeby dziecko nie wzięło za dużo do buzi na raz bo z tubki nie mamy za bardzo kontroli a łyżeczką już tak</p>