25.5.2018
Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.
Karmienie piersią to najzdrowsza forma podawania pokarmu. Podczas ssania mleka z piersi pracuje ponad 40 mięśni jamy ustnej dziecka. Dlatego smoczek do butelki powinien swoim kształtem i dynamicznością przypominać pierś mamy. Zdaniem neurologopedy dr Aleksandry Łady: „smoczek powinien mieć budowę dynamiczną i aktywnie pracować w jamie ustnej dziecka, w sposób imitujący ssanie z piersi i jednocześnie stymulujący niemowlę do aktywnej pracy. To sprzyja właściwemu rozwojowi mięśni aparatu artykulacyjnego, a w przyszłości da podstawy do prawidłowego rozwoju mowy dziecka”.
Wybierz smoczek, który ma szeroką twardą podstawę (wyposażoną w antykolkowy system odpowietrzania) i miękką wydłużającą się końcówkę podobną do brodawki sutkowej. Specjaliści rekomendują smoczki silikonowe, które są twardsze, bardziej trwałe i potencjalnie mniej alergizujące niż kauczukowe.
Przepływ smoczka dostosuj do wieku dziecka. Na rynku są dostępne smoczki o przepływie mini (0m+), wolnym (3m+), średnim (6m+), szybkim (9m+), kaszka (6m+) i trójprzepływowym (3m+).
Na rynku jest bardzo szeroki wybór butelek z różnego tworzywa. Możesz wybrać butelki szklane lub plastikowe. Butelki plastikowe są lżejsze i nietłukące. Szklane natomiast są trwalsze, dłużej utrzymują ciepło, są łatwiejsze do mycia, nie matowieją i nie odbarwiają się od soczków.
Na pierwsze trzy miesiące życia dziecka poręczną butelką będzie ta o pojemności 150 ml. Dla starszego malucha wybierz o pojemności około 250 ml.
Zwróć uwagę, czy materiał, z którego wykonane są butelki nie zawiera bisfenolu A. Bezpieczne będą takie tworzywa jak polipropylen, poliamid, trytan lub szkło.
Producenci akcesoriów do karmienia mają w swojej ofercie specjalne szczotki do mycia butelek i smoczków. Są tak wyprofilowane, abyś mogła umyć wszystkie zakamarki butelki przed jej wysterylizowaniem.
Pamiętaj o utrzymywaniu szczotki w czystości. Regularnie polewaj ją wrzątkiem, a po 1-2 miesiącach wymień na nową.
Do 6. miesiąca życia dziecka butelki trzeba wyparzać. Mało wygodnym sposobem jest gotowanie i polewanie wrzątkiem, szczególnie gdy trzeba wyparzać kilka butelek. Wtedy przydaje się sterylizator parowy. Na rynku są dostępne dwa rodzaje sterylizatorów: elektryczne lub do sterylizacji w kuchence mikrofalowej.
Korzystanie z podgrzewacza jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż podgrzewanie mleka mamy lub wody na mieszankę w kuchence mikrofalowej. Ogrzewa on pokarm równomiernie i do odpowiedniej dla malca temperatury oraz nie stwarza ryzyka poparzenia. Przydaje się również do podgrzewania słoiczków z jedzeniem. Jest bardzo pomocny w nocy – można go postawić przy łóżku wraz z butelką z wodą i odmierzoną ilością mieszanki obok. Dzięki temu nie trzeba pędzić do kuchni, by przygotować pokarm dla malucha. Większość podgrzewaczy ma wbudowany termostat pozwalający na utrzymanie stałej temperatury płynu.
To niezbędna rzecz na spacerze i w podróży. Utrzymuje temperaturę ciepłego pokarmu w butelce zazwyczaj przez dwie godziny. Przydaje się również w gorące dni, zapobiegając przedwczesnemu ogrzaniu chłodnego płynu.
Na rynku są dostępne miękkie termoopakowania wyściełane wielowarstwową folią termoizolacyjną lub termoopakowania twarde wypełnione styropianem. Zwróć uwagę na to, czy termoopakowanie ma odpinany uchwyt. Dzięki niemu będziesz mogła je zawiesić na rączce wózka.
Bardzo przydaje się poza domem. Zawiera przegródki, do których można wsypać odpowiednią ilość odmierzonego mleka modyfikowanego. Dzięki temu nie musisz bawić się w odmierzanie mieszanki na spacerze lub w podróży. Pojemnik jest wyposażony w wąski dzióbek, który ułatwia przesypywanie proszku do butelki z wodą.
To produkt niezbędny dla mam, które chcą karmić z butelki własnym mlekiem. Na rynku są dostępne laktatory ręczne i elektryczne. Ręczne przydają się do sporadycznego odciągania, gdy mama od czasu do czasu musi gdzieś wyjść, pozostawiając malucha pod opieką innej osoby. Elektryczne służą do regularnego odciągania oraz rozwiązywania problemów laktacyjnych. Są niezastąpione, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem piersi i mama odciąga pokarm i wyłącznie podaje go z butelki lub w inny alternatywny sposób.
To niezbędna rzecz dla mam odciągających mleko. Służy do przechowywania w lodówce lub mrożenia pokarmu. Posiada wygodne zamknięcie w postaci żyłki i skalę, dzięki czemu wiesz, ile mleka udało Ci się odciągnąć. Przy wyborze zwróć uwagę czy na woreczku lub pojemniku jest przygotowane miejsce na napisanie daty odciągania.
Niektóre pojemniki do przechowywania pokarmu są kompatybilne z laktatorem. To bardzo wygodne rozwiązanie – odciąga się mleko wprost do pojemnika i nie trzeba go przelewać z butelki. Pojemniki przydają się potem do przechowywania musów i obiadków podczas rozszerzania diety.
Pozwala na wygodne suszenie butelek i smoczków. Posiada specjalne pałąki, na których zawiesza się akcesoria do karmienia. Butelki na suszarce nie parują od środka, w odróżnieniu od tych ustawianych na ręczniku lub ściereczce. Większość suszarek jest składana i zajmuje mało miejsca.