13.3.2025
Rozstępy pojawiają się u większości przyszłych mam. Czemu powstają na skórze u ciężarnych i jak im przeciwdziałać? Odpowiadamy.
Rozstępy to powszechna ciążowa przypadłość. Skarży się na nie 70-90% kobiet. Jeśli i Ty martwisz się o swoją skórę, skorzystaj z naszych rad. Dobra profilaktyka to skuteczna obrona. I choć skłonność do nich bywa dziedziczna, znacznie łatwiej im zapobiegać niż leczyć, kiedy powstaną.
To pasma na skórze, które powstają na skutek pękania włókien kolagenowych i elastylowych. Bywają wklęsłe i wypukłe, przyjmują kolor czerwony lub siny, a czasem nawet biały przypominając wyglądem blizny. Powstają blisko siebie lub w większych odległościach, zwykle w okolicach ud, brzucha, pośladków, pleców i piersi.
Pojawiają się, kiedy rozciąga się skóra np. w okresach intensywnego wzrostu u młodzieży, u osób, które szybko przybierają na wadze i tych, które intensywnie ćwiczą, zwiększając u siebie masę mięśniową a także ciężarnych.
W organizmie przyszłej mamy zachodzą liczne zmiany, również hormonalne. Zwiększone stężenie hormonów wpływa na pracę komórek skóry w tym fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu. Produkcja kolagenu jest mniejsza i kiedy ciężarna przybiera na wadze, ilość tkanki tłuszczowej na piersiach, udach i brzuchu powiększa się, brzuch rośnie i skóra zaczyna się rozciągać, słabsze niż wcześniej włókna kolagenowe pękają, tworząc rozstępy.
Ważna jest regularna pielęgnacja. Jeśli od początku ciąży będziesz odpowiednio dbać o skórę, zminimalizujesz stopień jej wysuszenia i uelastycznisz ją. Rano i wieczorem nawilżaj i natłuszczaj ciało, używając preparatów dla przyszłych mam. Nie kupuj zwykłych kremów przeciw rozstępom, bo dodawana do nich witamina A czy retinol mogą zaszkodzić dziecku. Nakładając krem na brzuch, wykonuj koliste delikatne ruchy, aby nie wywołać skurczów.
Dobrą profilaktyką jest masaż. Wykonywany kilka razy w tygodniu spowoduje, że skóra stanie się elastyczna i bardziej odporna na rozciąganie. Masaż nie musi być długi, powinnaś jednak wykonywać go systematycznie. Możesz robić to sama w domu pod prysznicem lub w wannie używając do masażu rękawicy, gąbki lub specjalnej szczotki. Uda, biodra i pośladki masuj mocno, natomiast piersi i ciążowy brzuszek lżej. W trakcie masażu polewaj się ciepłą i zimną wodą na zmianę.
Najlepszy efekt uzyskasz, łącząc różne metody pielęgnacyjne. Raz w tygodniu rób peeling, aby usunąć martwe komórki naskórka. Zabieg ten sprawi, że kremy przeciw rozstępom będą się lepiej wchłaniały.
Choć salony kosmetyczne oferują zabiegi dla przyszłych mam, a kosmetyki ujędrniające i liftingujące skórę dedykowane przyszłym mamom są bezpieczne również dla maleństwa, zanim przekroczysz próg gabinetu, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Do wykonania większości zabiegów ciężarna powinna mieć zaświadczenie o braku przeciwwskazań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zrezygnuj z planowanej wizyty.
Dieta przyszłej mamy musi być odpowiednio zbilansowana. Jeśli odżywiasz się prawidłowo, wzmacniasz również swoją skórę. Jedz produkty bogate w cynk. Znajdziesz go w orzechach, rybach i produktach zbożowych. Postaw na pełne witamin owoce i warzywa. Cynk wykorzystywany jest w syntezie włókien kolagenowych, witamina C pobudza produkcje kolagenu, witamina E pomaga w nawilżeniu skóry, a według badań witamina D zmniejsza ryzyko powstania rozstępów.
Pij dużo wody! Odpowiednio nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i lepiej znosi rozciąganie, przez co na skórze nie pojawiają się rozstępy.
Unikaj produktów przetworzonych, które zatrzymują w organizmie wodę. Nie odżywiaj się w fast foodach, unikaj kalorycznych potraw. Jeśli zbyt szybko przytyjesz, na skórze mogą pojawić się rozstępy.
Szybka reakcja jest szansą na pozbycie się problemu. Są kremy, które działają dwutorowo. Zapobiegają powstawaniu nowych i redukują istniejące rozstępy. Zawierają proteiny z dyni, wyciąg z alg czy z zielonej herbaty, które regenerują włókna kolagenu i elastyny. Skuteczne są również olejki np. z kiełków pszenicy, których stosowanie zmniejsza ryzyko degeneracji kolagenu w skórze.
Kiedy się pojawią, możesz z nimi walczyć lub zaakceptować. Ciało po ciąży się zmienia, ale zamiast się tym martwić, polub nową siebie. Rozstępy to świadectwo wielkiej miłości i pamiątka po 9 niezwykłych miesiącach. Powinny być powodem dumy, a nie przyczyną kompleksów. I choć na początku może wydawać się to trudne, spróbuj je polubić.