5.3.2023
Jak spać w ciąży? Przede wszystkim wygodnie, jednak zmiany hormonalne, które zachodzą teraz w Twoim organizmie mogą to skutecznie utrudniać. Jednocześnie potrzebujesz dużo snu dobrej jakości. Zatem jak spać w ciąży? Podpowiadamy.
Przyszłe mamy skarżą się na wiele dolegliwości: zgaga, skurcze łydek czy ból kręgosłupa. Jedną z przypadłości jest bezsenność, która doskwiera wielu kobietom w ciąży.
W pierwszym trymestrze pozycje do spania w ciąży są w zasadzie dowolne. Brzuszek jest jeszcze mały, o ile w ogóle widoczny a płód jest świetnie chroniony przez płyn owodniowy i macicę. Jeśli zastanawiasz się jakie pozycje do spania w ciąży wybrać to na tym etapie nie ma to większego znaczenia. Śpij, tak jak lubisz i jak Ci wygodnie – na plecach, brzuchu czy na dowolnym z boków.
W drugim i trzecim trymestrze nie zaleca się spania na plecach. Macica może wtedy uciskać ważne naczynia krwionośne, co może przyczynić się do gorszego przepływu krwi do serca i mózgu przyszłej mamy. Mama może odczuwać w związku z tym zawroty głowy, ale także problemy z oddychaniem czy prawidłowym trawieniem. Pozycja do spania na plecach może też skutkować niedotleniem płodu.
W pierwszym trymestrze spanie na brzuchu zasadniczo nie jest zakazane, jednak z czasem staje się po prostu bardzo niewygodne. Pozycje do spania w ciąży powinny być wygodne, tak by mama mogła dostarczyć sobie optymalną ilość zdrowego odpoczynku. Z czasem sama zorientujesz się, że spanie na plecach czy brzuchu jest po prostu niekomfortowe.
Pozycja do spania powinna być wygodna. Najwygodniej i najbezpieczniej podczas ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, jest spać na boku. Na którym boku spać w ciąży? Jak się ułożyć, by brzuch nie przeszkadzał? Najlepiej ułóż się na lewym boku z prawą nogą zgiętą w kolanie, jak najbliżej brzuszka. Ta pozycja zapewnia najlepsze warunki dla rozwijającego się płodu – dociera do niego najwięcej substancji odżywczych. Poza tym jest wygodna dla mamy, gdy jej brzuszek staje się coraz większy. A co z prawym bokiem? Rzeczywiście ze względu na anatomię i przebieg żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie nie zaleca się długiego odpoczynku na prawym boku. Warto zaznaczyć, że używanie poduszki między nogami w znacznym stopniu niweluje ucisk bioder i nóg na tę żyłę. Dla rozwoju dziecko potrzebuje zmian pozycji i warto tym sugerować się podczas odpoczynku i układając się do snu.
Poduszka ciążowa – czym jest? Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na zakup tzw. poduszki dla ciężarnych. Taka poduszka pomaga znaleźć wygodną pozycję podczas snu, minimalizuje dyskomfort a także pozwala optymalnie ułożyć się podczas snu.
Polecanym modelem takiej poduszki jest poduszka w kształcie litery „C”, nazywana rogalem. Po ułożeniu się na boku taką poduszkę wkłada się między kolana. Poduszka odciąża mięśnie, pomaga też lepiej odżywić płód i łożysko. Minimalizuje też powstawanie u mamy obrzęków, żylaków czy zakrzepów.
Sen w ciąży jest mamom bardzo potrzebny. Ciało przechodzi wielkie przemiany i przygotowuje się do porodu. Często na początku ciąży mamy są szczególnie senne i potrzebują odpoczynku, czasem również w ciągu dnia.
Sen w ciąży – jak o niego zadbać? Podpowiadamy:
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny