Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

31.1.2020

Pomiar temperatury ciała u dziecka to jedna z pierwszych rzeczy, którą robi rodzic, gdy podejrzewa, że dziecko jest chore. Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka. 

some desc

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Określenie temperatury u dziecka jest jednym z pierwszych wyznaczników tego, czy dziecko jest zdrowe. Należy jednak pamiętać, że temperatura ciała może zmieniać się w ciągu dnia, a także pod wpływem stresu, wysiłku czy przegrzania. 

Rodzaje termometrów

Dawniej najczęściej używano termometrów rtęciowych. Zostały one jednak wycofane z użytku ze względu na swoją toksyczność. 

Dostępne rodzaje termometrów: 

  • Termometr elektroniczny

Jest najtańszy, prosty w obsłudze, skuteczny. Można stosować go do pomiaru temperatury ciała dziecka pod pachą, w ustach czy odbycie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na końcówkę i wybrać taki z miękkim zakończeniem. Będzie najbezpieczniejszy w przypadku pomiaru temperatury w odbycie. 

  • Termometr skroniowy na podczerwień/bezdotykowy

Odpowiedni dla dzieci powyżej 3 miesiąca. 

  • Termometr do ucha na podczerwień/bezdotykowy

Odpowiedni dla dzieci powyżej 6 miesiąca. Wymaga sporej precyzji podczas pomiaru. Te termometry są stosunkowo drogie i nie każdy jest ich zwolennikiem, bo nie są łatwe w obsłudze. 

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę  dziecku w zależności od jego wieku

Temperaturę  ciała można mierzyć w różnych miejscach: 

  • Ustach
  • Odbycie
  • Pod pachą
  • W uchu
  • Przy czole

Jak  prawidłowo mierzyć temperaturę dziecku? Należy dostosować sposób do wieku malucha, tak aby było to dla niego bezpieczne i komfortowe oraz żeby wynik pomiaru był miarodajny. Trzeba koniecznie pamiętać, że zakres wartości prawidłowych różni się w zależności od miejsca dokonywania pomiaru, więc trzeba właściwie zinterpretować wynik. Najwyższa temperatura wychodzi podczas mierzenia  w odbycie, trochę niższa będzie temperatura mierzona w ustach, jeszcze ciut niższa wyjdzie temperatura mierzona pod pachą. Na wynik mogą wpływać czynniki takie jak np. aktywność ruchowa, płacz, a w przypadku mierzenia temperatury w jamie ustnej — niedawne spożywanie przez malucha ciepłych pokarmów lub napojów.
Generalnie najdokładniejszy jest pomiar temperatury w odbycie i ten sposób jest zalecany do 3 roku życia dziecka.

Dzieci poniżej 3 roku życia

Najlepiej mierzyć temperaturę w odbycie. Zakres prawidłowych wartości: 36,6 – 38,0°C Jest to najdokładniejsza metoda. Końcówkę termometru posmaruj kremem lub olejkiem, połóż dziecko na plecach, a nóżki unieś do góry, rozluźniając mięśnie pośladków. Wsuń termometr nie głębiej niż na 1,5 cm i odczekaj ok. 1 - 2 minut. 

Dzieci w wieku 3 do 5 lat

Najlepiej mierzyć temperaturę w uchu. Zakres prawidłowych wartości – 35,8 – 38,0°C. Termometr należy umieścić w przewodzie słuchowym oraz zwrócić uwagę, czy nie ma nadmiaru woskowiny. Pomiar należy wykonywać bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić przewodu słuchowego i oczywiście używać specjalnego termometru dousznego.

Dzieci powyżej 5 r.z. 

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę dziecku starszemu? Najlepiej robić to  w jamie ustnej, umieszczając końcówkę termometru pod językiem. Norma w takim wypadku mieści się w zakresie  –35,5 – 37,7°C. W Polsce temperatura ciała powszechnie mierzona jest pod pachą. (Zakres prawidłowych wartości – 34,7 – 37,3°C ). Należy jednak pamiętać, że pomiar w tym miejscu najsłabiej odzwierciedla temperaturę wewnętrzną ciała, ma niską czułość w wykrywaniu gorączki. Może być stosowany jako metoda przesiewowa, gdy nie jest potrzebny pomiar precyzyjny. Pozwoli sprawdzić, czy dziecko w ogóle ma gorączkę. Skóra pod pachą powinna być sucha, a termometr powinien dokładnie do niej przylegać.

Kiedy stwierdzamy gorączkę?

Gdy temperatura ciała przekracza 38 st.C. Temperatura 38°C wymaga użycia środków farmakologicznych (u najmłodszych dzieci najbezpieczniejszy jest paracetamol).

Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

W przypadku noworodków i niemowląt poniżej 3 miesiąca życia – w razie każdej gorączki należy udać się do lekarza. 

Niemowlęta między 3. a 6. miesiącem życia – odwiedzamy lekarza, jeśli gorączka przekracza 38,5°C, lub występują niepokojące objawy takie jak duszności, nieutulony płacz, utrata łaknienia, wymioty, biegunka, drgawki, zatrzymanie moczu, światłowstręt. Nigdy nie wolno też lekceważyć wysypki. Można łatwo pomylić ją z wybroczynami, które mogą oznaczać zagrażającą życiu sepsę.

Dzieci powyżej 6. miesiąca życia – jeśli dotychczas były zdrowe, nieobciążone chorobami przewlekłymi, a ich stan i zachowanie nie budzi naszego niepokoju, można początkowo przez kilka dni ograniczyć się do podawania leków przeciwgorączkowych i obserwacji. 

U każdego gorączkującego dziecka dobrze jest wykonać badanie ogólne moczu (szczególnie gdy nie obserwujemy innych oznak infekcji). Często u niemowląt gorączka może być jedynym objawem zakażenia układu moczowego, które to wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.

Jeżeli czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub nie daje się jej zbić lekami przeciwgorączkowymi, powinniśmy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli nie towarzyszą jej inne objawy.