Dlaczego noszenie dziecka jest ważne

30.8.2019

Malec uwielbia być na rękach, ale boisz się, że za bardzo go do tego przyzwyczaisz? To nie rozpuszczanie! Noś go, kołysz i przytulaj, to kontakt fizyczny, którego potrzebuje. Tłumaczymy, dlaczego tak jest i podpowiadamy jak prawidłowo nosić niemowlaka.

some desc

Dlaczego noszenie dziecka jest ważne

 

#Dlaczego warto nosić dziecko?

#Kiedy powstaje więź?

#Jak tworzy się więź?

#Czy można przyzwyczaić dziecko do noszenia?  

#Czemu dziecko chce być noszone?

#Czy nosząc na rękach możemy zaszkodzić dziecku?

#Jak dobrze nosić?

Dlaczego warto nosić dziecko?

Dziecko na rękach czuje się pewnie. Bliskość i uwaga rodzica działa kojąco.  Tulenie i noszenie sprawia, że niemowlę czuje się bezpieczne, a więź między nim i najbliższą osobą - mocniejsza. 

Rozwój malucha pozbawionego ciepła zostaje zahamowany, zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. W przyszłości może mieć on kłopoty z okazywaniem uczuć i poczuciem własnej wartości.  

Kiedy powstaje więź?

Organizm kobiety już w trakcie porodu wytwarza hormony, które sprawiają że mama chce chronić i opiekować się dzieckiem. Noworodek uczy się bliskości i przywiązania stopniowo. Budowanie więzi to proces który trwa od 7 do 8 miesięcy. W tym czasie związek emocjonalny między dzieckiem a mamą umacnia się, a maluch zaczyna postrzegać mamę jako najważniejszą dla niego osobę. 

Jak tworzy się więź?

Dzięki bliskości i wrażliwości. Będąc z dzieckiem uczysz się rozpoznawać i zaspokajać jego potrzeby. Kiedy maluch jest blisko, łatwiej Ci zrozumieć czego w danym momencie potrzebuje. Noszenie malca ułatwia zadanie i umożliwia lepsze poznanie dziecka. Bliskość i związane z nią poczucie bezpieczeństwa buduje więź i umacnia relacje.

Czy można przyzwyczaić dziecko do noszenia?  

Maluch już w Twoim brzuchu przyzwyczaił się do ciepła ciała, odgłosu bijącego serca, oddechu i kołysania. Wie, że jest to przyjemne,  lubi to i chce być noszony. Jeśli boisz się, że dziecku będzie się to podobać za bardzo, zachowaj umiar. Nie rezygnuj z noszenia, ale wprowadź inne ciekawe dla niego atrakcje. 

Noszenie dziecka to nie rozpieszczanie. Maluch potrzebuje mamy, jest całkowicie od niej zależny.  Albo dostanie od Ciebie to czego potrzebuje w odpowiedniej ilości albo narazisz go na frustrację i lęk. Jedną z podstawowych potrzeb niemowlaka jest zaspokojenie bliskości. Pozostawiając go samemu sobie rozwijasz w nim postawę lękową. Maluch nie wie gdzie jesteś i czy wrócisz. Jeśli nie czuje Twojej obecności w sposób fizyczny, traci poczucie bezpieczeństwa.   

Czemu dziecko chce być noszone?

Choć dla Ciebie łóżeczko to idealne miejsce na niemowlęcą drzemkę, dla malca jest puste i zimne. Po 9 miesiącach w brzuchu, przyzwyczajony do innego środowiska, noworodek płacząc, przypomina o sobie. Stęskniony za ciepłem ciała domaga się przytulenia i bliskości. 

Czy nosząc na rękach możemy zaszkodzić dziecku?

Choć noszenie pozytywnie wpływa na rozwój niemowlaka, w pewnym wieku może stać się przeszkodą. 6 miesięczny maluch zamiast na rękach powinien więcej czasu spędzać na ziemi, podejmując próby raczkowania i siadania.

Dzieci mają różne potrzeby. Obserwując dziecko dowiesz się jak długo i często je nosić. Są maluchy, które uwielbiają być na rękach i takie, dla których ważniejsza jest przestrzeń. Jeśli maluch wyciąga raczki możesz być pewna, że potrzebuje bliskiego kontaktu i chce, abyś go wzięła. Jeśli bliskość go irytuje, to znak że potrzebuje więcej „wolności”. 

Jak dobrze nosić?

Wygodnie, zachowując bezpieczeństwo dziecka. Pozycja w jakiej je trzymasz musi być dostosowana do jego wieku i etapu rozwoju. Pamiętaj o tym aby:

  • Podnosić dziecko z wyczuciem

Nie ciągnij go za raczki, nie łap mocno pod pachy. Unoś wsuwając przedramię pod bok, asekurując główkę. Podnoś go bokiem, aby widział co robisz i co się z nim dzieje. Jeśli się schylisz szybciej znajdzie się w Twoich ramionach. 

  • Uważać na kręgosłup i stawy dziecka

Noworodka podnoś w pozycji półleżącej lub leżącej, nigdy pionowej. Trzymając go ułóż na rękach bokiem, na brzuchu lub w pozycji fasolki. Kiedy skończy 6 miesięcy możesz zacząć układać go na przedramieniu przodem do świata. 

  • Zmieniać pozycję 

Noś malucha na jednym i drugim ręku stymulując oba boki ciała. W ten sposób uchronisz malca przed asymetrią, a sama nie przeciążysz jednego boku. 

  • Korzystać z chusty i nosidełka

Maluch będzie czuł bliskość, a Ty będziesz miała wolne ręce i zdrowszy kręgosłup. 
Pamiętaj! Zanim wybierzesz model sprawdź czy dziecko jest w nim dobrze podtrzymywane.