Dlaczego moje dziecko nie śpi?

5.7.2018

Konsultacja merytoryczna: Marta Cholewińska-Dacka, psycholog

some desc

Dlaczego moje dziecko nie śpi?

Kiedy maluch przychodzi na świat wszystko się zmienia. W krótkim czasie musisz nauczyć się dostosowywać własny rytm dobowy do rytmu malucha. Noworodek śpi dużo, ale też często budzi się na jedzenie. Dlatego mama musi nauczyć się wysypiać na raty.

Większość maluchów w pierwszych miesiącach życia przestawia się na tryb aktywności dziennej i nocnego odpoczynku. Ale co zrobić, jeżeli Twoje dziecko nie chce spać w nocy? Ciągłe niewyspanie i związane z tym zmęczenie źle wpływa na ogólną kondycję mamy. Dlaczego Twoje dziecko nie śpi? Oto prawdopodobne przyczyny.

1. Nie odróżnia dnia od nocy

Kiedy maluch dobrze śpi w dzień, a w nocy często się budzi, to prawdopodobnie nie nauczył się jeszcze odróżniać snu dziennego od snu w porze nocnej. Dziecko w wieku około 2.-4. miesięcy powinno już spać od 4. do 6. godzin bez pobudki. 

Radzimy! Aby maluch nie mylił dziennych drzemek ze snem nocnym warto układać go do snu w innym miejscu niż wieczorem np. w wózku.

Kładąc malucha w ciągu dnia nie zaciemniaj pokoju. Zostaw odsłonięte rolety, nie ściszaj radia i nie zamykaj okna. W ciągu dnia połóż malucha dla odmiany w wózku zamiast w jego łóżeczku. Dzień to ruch, światło, odgłosy. Wieczór to czas wyciszenia. Wtedy przygaś światło, mów szeptem, ułóż malucha w łóżeczku unikając energicznych ruchów.

2. Nie ma stałego rytmu dnia

Dziecko powinno funkcjonować według określonego rytmu dnia. Stały plan ułatwia maluszkowi zrozumienie tego, co dzieje się wokół niego. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Codzienne rytuały porządkują przebieg dnia. Jeżeli chcesz żeby Twój szkrab spał w określonych porach dnia i nocy - naucz go tego. Kiedy maluch zrozumie reguły nie będzie protestował, kiedy przyjdzie pora drzemki. Wieczorne rytuały to znak dla dziecka, że zbliża się czas nocnego odpoczynku. Kiedy maluch zapamięta kolejność wykonywanych czynności i przyzwyczai się do planu, nie będzie miał problemu z zasypianiem w określonych porach.

3.Smutno mu samemu

Jesteś całym jego światem. Przez większość dnia maluch czuje Twoją bliskość. Karmisz go, tulisz, nosisz, przewijasz – jesteś obok. Moment, w którym odkładasz maluszka do łóżeczka i znikasz z pola widzenia to częsty powód, dla którego dziecko ma problem z zaśnięciem. Jak temu zaradzić? Ustaw kołyskę, łóżeczko obok Twojego łóżka. Jeszcze przyjdzie pora na własny pokój. Maluch będzie spał spokojniej wiedząc, że jesteś blisko.

4. Jest głodne

Noworodki karmione na żądanie jedzą właściwie co chwilę. Nieco starsze niemowlaki (po ukończeniu 6. tygodnia życia) potrafią się już nasycić na nieco dłużej, wydłużając przerwy między posiłkami do 3.-4. godzin. W pierwszych miesiącach życia dziecko musi być karmione również w nocy. Głodny maluch nie zaśnie dopóki jego brzuszek nie będzie pełny. Jeśli maluch często się budzi może warto wziąć go do łóżka i karmić na leżąco? Jeżeli karmisz butelką przygotuj sobie zawczasu wodę w termosie i odpowiednią ilość mieszanki w butelce. Skróci to czas nocnego karmienia. 6. miesięczny maluch może już przesypiać większość nocy bez dojadania.

5. Ma mokro

Jeśli maluch nie chce spać powód może być prosty - ma mokrą pieluchę. Jeżeli używasz dobrych, chłonnych pieluszek, nie powinien się budzić w nocy. Bez względu jednak na to, jak chłonne są pieluszki przewiń dziecko, jeśli się wypróżni. Odparzenia, czerwona, szczypiąca pupa to nic miłego, a do tego kolejny powód niespokojnego snu.

6. Jest mu za gorąco / jest mu za zimno

Prawidłowa temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić około 20 -22 ° C. Jeżeli jest mu za gorąco lub za zimno maluch może się budzić. Nie ubieraj go zbyt ciepło. Jego układ termoregulacji dopiero się rozwija.

Pamiętaj! Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22 w dzień, o 2 stopnie mniej w nocy.

Jeżeli wiesz, że Twój maluch wyjątkowo nie lubi kołderki a boisz się, że odkryty za bardzo się wyziębi, spróbuj kłaść go w zapinanym śpiworku. W ten sposób maluch się nie rozkopie, a Ty będziesz miała pewność, że nie zmarznie.

7. Coś je boli

Jeżeli dziecko nie chce spać, a chwilę po tym jak uda mu się zasnąć wybudza się z płaczem, to może być sygnał, że coś je boli. Płacz w środku nocy, naprężone ciało, wydęty brzuszek u niemowlaka to częsty objaw kolki.

Jeżeli dziecko budzi się w nocy, a okres kolek ma już za sobą, być może jest to oznaka ząbkowania. Ból dziąseł jest na tyle silny, że czasem samo przytulenie nie wystarczy. W takich sytuacjach możesz sięgnąć po maści do smarowania dziąseł, które łagodzą ból.

8. Jest mu niewygodnie

Czasem Twój maluch budzi się, bo jest mu zwyczajnie niewygodnie. Przyczyną może być metka w kaftaniku, za ciasno zapięte śpioszki, „ gryzący” kocyk, zbyt miękki lub twardy materac. Sprawdź czy ubranko, kołderka lub przytulanka nie wywołują podrażnień na skórze dziecka.

9. Zaczyna się infekcja

Jeżeli Twój maluch nie śpi a w dodatku ma zatkany nosek, mogą to być początki infekcji. Dzieci oddychają głównie przez nos, więc katar u malucha skutecznie wybudza go ze snu. Jeżeli oczyściłaś nosek przed spaniem, a mimo to dziecko wierci się, wciąż wybudza i zachowuje inaczej niż zwykle, może oznaczać to początek choroby.

10. Bo to był dzień pełen emocji!

Kiedy w ciągu dnia dziecko doświadczyło wielu emocji może być mu ciężko wyciszyć się. Dużo wrażeń w ciągu dnia wpływa na kondycję malucha wieczorem. Po emocjonującym dniu dziecko może potrzebować więcej czasu, aby się wyciszyć i zasnąć. Możesz tego dnia wydłużyć nieco kąpiel, aby maluch zdążył się zrelaksować i wyciszyć zanim ułożysz go do snu.