Rozszerzanie diety niemowlaka  - sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz!

13.3.2025

Twój maluch dorósł do pokarmów stałych? Sprawdź, jakie akcesoria ułatwią mu naukę samodzielnego jedzenia.

some desc

Rozszerzanie diety niemowlaka  - sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz!

Rozszerzanie diety niemowlaka to ważny czas w rozwoju dziecka. Maluch zaczyna nowy etap, a nauka jedzenia potrwa do ukończenia 2 roku życia dziecka. Zanim podasz malcowi pierwszy stały posiłek, dobierz odpowiednie dla malca akcesoria. Podpowiemy Ci, jakie naczynia, sztućce, kubeczki i inne produkty przydadzą a się na start.

Rozszerzanie diety niemowlaka - akcesoria

Maluch, który zaczyna rozszerzanie diety, jest gotowy do jedzenia stałych produktów, powinien siedzieć z podparciem i trzymać główkę. To czas na zakup pierwszego krzesełka do karmienia.

Krzesełko do karmienia

Możesz kupić drewniane lub plastikowe, wielofunkcyjne rozkładane na stolik i regulowane, nowoczesne lub klasyczne. Zanim wybierzesz takie, które idealnie pasuje do Twojego wnętrza, sprawdź, czy krzesełko jest bezpieczne. To podstawa przy zakupie. Dobre krzesełko powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe i mieć atest. Dzięki niemu będziesz pewna, że spełnia normy europejskie.

Zwróć uwagę na blat od krzesełka. Zdejmowany łatwiej będzie Ci umyć, w dodatku, kiedy go zdejmiesz, będziesz mogła dosunąć malca do dużego stołu. Krzesełko powinno mieć podnóżek. Maluch powinien jeść w pozycji, która pozwoli mu na oparcie o niego całych stópek.

Mata

Twój maluszek je z rozmachem? Mata pod krzesełko to dobre rozwiązanie. Kiedy zaczynasz rozszerzanie diety u niemowlaka, resztki jedzenia mogą być wszędzie. Mata uchroni Cię przed koniecznością mycia kilka razy dziennie podłogi.

Śliniak

Rozszerzanie diety u niemowlaka to wyzwanie dla mamy i dziecka. Zanim maluszek nauczy się trafiać do buzi, jedzenie będzie wszędzie. Śliniak to praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu nie będziesz musiała przebierać malca po każdym posiłku. Wybierz wodoodporny, z regulowanym zapięciem i kieszonką zatrzymująca resztki spadającego pokarmu.

Zamiast śliniaka możesz wybrać fartuszek, czyli śliniak z rękawami. To dobre rozwiązanie, kiedy jecie poza domem i nie masz pod ręką ubranka na zmianę. Obszerny fartuszek ze ściągaczem przy rękawach z pewnością ochroni cale ubranie.

Kubeczek

Rozszerzanie diety u niemowlaka to również nauka samodzielnego picia. Pierwszy kubeczek dla dziecka powinien być niewielki, lekki z wygodnymi uchwytami ułatwiającymi dziecku trzymanie w małych raczkach. Dobrym rozwiązaniem są kubeczki z obciążoną rurką, która pozwala maluszkowi na picie bez względu na kąt nachylenia kubeczka. Picie ze słomki wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej a naukę maluch może zacząć wraz z rozrzedzaniem diety w okolicach 6 miesiąca. Jeśli maluszek nie radzi sobie ze słomką, wybierz na początek kubek z ustnikiem i poczekaj, aż maluszek dorośnie do rurki.

Łyżeczka

Pierwsza łyżeczka do karmienia powinna być odpowiednia. Kształt łyżeczki ma wymuszać na dziecku właściwy sposób jedzenia. Powinna być płaska i nieprofilowana, wyglądem przypominająca szpatułkę, tak aby można było wyjąc ją z buzi w linii prostej. Łyżeczka powinna być dość twarda. Zbyt miękka nie wywoła odpowiedniego ucisku i reakcji u malca. Długi uchwyt ułatwi Ci wyjmowanie jedzenia ze słoiczka a dziecku trzymanie łyżeczki.

 

 

Naczynia

Rozszerzanie diety niemowlaka warto zacząć z kompletem naczyń. Przyda się talerzyk i miseczka. Możesz kupić zestaw z kubeczkiem, który przyda się w trakcie nauki picia z otwartego kubka.
Miseczka sprawdzi się do jedzenia zupki a talerzyk w trakcie treningu jedzenia obiadków. Naczynia powinny być lekkie, bez ostrych krawędzi, wygodne dla dziecka i przystosowane do trzymania przez rodzica. Sprawdź, czy te wybrane przez Ciebie są wolne od BPA!