Pasty do chleba to świetny sposób na urozmaicenie dziecięcego jadłospisu. Są smakowicie kolorowe a także pozwalają wpleść do diety malucha zdrowe składniki, za którymi nie przepada.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Oto garść prostych przepisów na pasty do chleba. Zastąpcie nimi nudne kanapki z serem żółtym i wędliną i cieszcie się wspólnymi posiłkami. Proponujemy Wam pasty warzywne, rybne, mięsne, znajdzie się też coś dla łasuchów.
Warzywa strączkowe, czyli fasola, groszek, bób, ciecierzyca, soczewica, są bogate w białko i pełne witamin (głównie z grupy B) oraz mikroelementów (wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk i jod), dlatego warto włączyć je do diety dzieci po 12 miesiącu życia. Wcześniej mogłyby być zbyt obciążające dla małego brzuszka, gdyż potrafią być wzdymające. Są bogate w błonnik, węglowodany i bardzo sycące, dzięki swoim właściwościom stanowią podstawę żywienia na dietach wegetariańskich i wegańskich.
Pasta fasolowa a’la smalec
Składniki:
szklanka ugotowanej fasoli
mała cebula
jabłko
majeranek
olej
sól i pieprz do smaku
Fasolę moczymy przez noc, gotujemy do miękkości. Na patelni podsmażamy delikatnie cebulę i jabłko pokrojone w kostkę, możemy podlać je wodą i poddusić. Blendujemy fasolę na gładką masę, dodajemy cebulkę i jabłko i blendujemy w zależności od wieku i upodobań dziecka na gładko lub tak, by kawałki były wyczuwalne. Dodajemy majeranek, ewentualnie sól i pieprz i mieszamy. Najlepsze po schłodzeniu.
Pasta z czerwonej soczewicy
Składniki:
szklanka soczewicy
cebula
łyżka oliwy
sól i pieprz do smaku
przecier pomidorowy
Soczewicę płuczemy pod bieżącą wodą, cebulę szklimy na patelni, dodajemy soczewicę i zalewamy 1,5 szklanki wrzątku. Mieszamy, nastepnie gotujemy ok. 15 minut. Jeśli masa jest zbyt gęsta dolewamy wody. Jeśli dziecko lubi pomidorowe smaki dodajemy przecier. Doprawiamy do smaku.
Hummus, pastę z cieciorki, również łatwo przygotować w domu.
Domowe pasty mięsne są o niebo zdrowsze niż wędlina kupiona w sklepie. Warto włączyć je do jadłospisu malucha.
Pasta z kurczaka
Ta nietypowa pasta z wykorzystaniem bakalii jest nie tylko zdrowa, ale może też przekonać dziecko do siebie atrakcyjnym, lekko słodkim smakiem. Jest też dobrym pomysłem na zużycie mięsa z rosołu.
Składniki:
20 dkg ugotowanego bądź upieczonego kurczaka
garść orzechów i żurawiny
mała cebula
naturalny gęsty jogurt bądź majonez
sok z cytryny
oliwa
sól i pieprz (ewentualnie)
Pokrojoną cebulę lekko szklimy na patelni, miksujemy z kurczakiem. W zależności od wieku dziecka dodajemy drobno pokrojone, pokruszone bakalie lub miksujemy na gładko. Na koniec dodajemy cytrynę i przyprawy do smaku a także jogurt i mieszamy.
Uwaga: orzechy są silnie alergizujące, nie polecamy podawać ich dzieciom przed ukończeniem roku, a i wtedy należy zacząć od małej ilości i pilnie obserwować reakcję organizmu dziecka.
Awanturka
Wiele dzieci nie przepada za rybami, a specjaliści polecają szczególnie jedzenie tłustych morskich gatunków, jako świetnego źrodła wapnia (sardynki wraz z ośćmi) i kwasów omega. Warto dać rybom szansę w menu i podać je dziecku jako pastę na kanapkę.
Składniki:
puszka sardynek lub szprotek w oleju
25 dkg twarogu
szczypiorek
kilka łyżek naturalnego jogurtu
ogórek kiszony (ewentualnie)
sól i pieprz do smaku
Ryby należy odsączyć i rozgnieść widelcem wraz z białym serem. Dla lepszej konsystencji można dodać trochę masła lub jogurtu. Dodajemy szczypiorek i przyprawy. Jako urozmaicenie można pastę podzielić na części i dodać do nich paprykę, awokado czy pokrojonego drobno ogórka kiszonego, wedle upodobań.
Pamiętaj, żeby pasty rybne robić szczególnie ostrożnie, ze względu na znajdujące się w nich ości!
Ser jest wdzięczną bazą past, może być wykorzystywany do past na słodko ale też do tych wytrawnych.
Pasta „Zielona”
20 dkg twarogu lub kremowego serka
pestki dyni, słonecznika, siemię lniane
siekana pietruszka, bazylia lub koperek
kiełki
awokado
jogurt naturalny (w zależności od konsystencji)
sól i pieprz, sok z cytryny do smaku
Pestki i natkę, koperek drobno siekamy lub wręcz miksujemy. Dodajemy roztarty twarożek i awokado. Dla lepszej konsystencji proponujemy jogurt, zaś do smaku - sól, pieprz, kapkę oliwy. Posypujemy kiełkami, o ile nie ma sprzeciwu ze strony malucha.
Pasta „Zimowa”
Składniki
serek kremowy lub twaróg roztarty z jogurtem naturalnym
garść rodzynek, żurawiny, daktyli
cynamon
miód
cząstki pomarańczy
Bakalie namaczamy we wrzątku, miksujemy lekko wraz z pomarańczą i dodajemy do serka. Mieszamy razem bądź miksujemy. Dosypujemy cynamon i dodajemy łyżeczkę miodu. Dla zaostrzenia smaku i wzmocnienia odporności dziecka można dodać troszkę startego imbiru lub skórki z wyszorowanej uprzednio cytryny.
Słodkie nie musi od razu oznaczać niezdrowe, jednak lepiej zrobić słodkości samemu niż korzystać ze smarowideł dostępnych w sklepach.
Pasta czekoladowa z cieciorki
Składniki
szklanka ugotowanej cieciorki
gorzkie kakao (do smaku i dla koloru)
cukier (wedle upodobań)
Kakao mieszamy z cukrem i zalewamy odrobiną wody do rozpuszczenia. Miksujemy cieciorkę i łączymy z kakao. Ta pasta nadaje się nie tylko do chleba ale też do naleśników czy pancake’ów.
Pasta z daktyli
Składniki
suszone daktyle
orzechy/migdały/pestki/rodzynki czy żurawina
kakao ewentualnie
Namaczamy daktyle, miksujemy razem z dodatkami wybranymi według uznania, w zależności od wieku dziecka i ryzyka uczuleń. Dodajemy wody, jeśli potrzeba, oleju kokosowego lub oliwy dla lepszej konsystencji. Daktyle są naturalnie bardzo słodkie, dlatego nie potrzebujemy dodawać już cukru.
Kaszka, kanapka, parówka, serek… Monotonii i nudzie mówimy dość, stawiamy na zdrowe żywienie. Koktajl pełen energii, różne rodzaje płatków zbożowych, owoce z amarantusem, a może chleb pełnoziarnisty z pastą ...
Modne ostatnio słowo „superfoods” oznacza produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Co z naszych rodzimych produktów zasługuje na to miano? Podpowiadamy.
Jajko jest prawdziwą odżywczą bombą witaminową a do tego łatwo je przygotować i jest lekkostrawne. Jednakże, wprowadzając je maluchowi do diety, należy pamiętać o kilku kwestiach. Podpowiadamy, dlaczego, od kiedy ...
Kasza jaglana jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Sprawdź, dlaczego jak najczęściej powinna znajdować się na talerzu Twojego malucha.
Ale jakie przepisy bedziemy testowac te produkty
a.wasilewska a dla jak dużego dziecka? Mojej córce po majonezie nic nie jest , ale ma już 16 miesiecy.
a jaka pasta z avocado ? albo np z jajakiem ? czy majonez jest zbyt ciezki ?