Choć większość owoców dostępna jest cały rok, najsmaczniejsze są te sezonowe. Jakie owoce dla niemowlaka są najlepsze? Sprawdź, które owoce podawać maluchowi latem.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlę przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zaspokaja ono wszystkie potrzeby rosnącego niemowlaka. Pokarmy stałe w celu uzupełnienia jadłospisu, należy zacząć podawać w przedziale między 17 a 26 tygodniem życia dziecka, w zależności od tego, czy malec jest na nie gotowy. Jeśli wykazuje zainteresowanie jedzeniem, chwyta je rączkami, próbuje trafiać nim do buzi i stara się je żuć, a do tego siedzi, trzymając stabilnie główkę to znak, że przyszedł czas na nowe dania, w tym na owoce dla niemowlaka.
Pierwsze owoce dla niemowlaka możesz wprowadzić już na początku rozszerzania diety. Nie ma ściśle określonego schematu, co należy wprowadzić najpierw, zanim maluch pozna słodki smak, warto jednak sięgnąć po warzywa, zwłaszcza te zielone, bogatsze w żelazo. Malec może mieć problemy z przyswojeniem wytrawnych pokarmów, jeśli rozsmakuje się w tych słodkich, jak owoce dla niemowlaka.
Brak gotowego kalendarza żywieniowego, który ściśle określałby, jakie owoce dla niemowlaka będą odpowiednie na początek, to wynik najnowszych badań. I choć zgodnie z wytycznymi, nie ma większego znaczenia, jakie owoce dla niemowlaka podasz pierwsze, powinny one pochodzić z upraw kontrolowanych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są wolne od azotanów, metali ciężkich i pozostałości środków ochrony roślin.
Możesz sięgnąć po gotowe przekąski w słoiczkach lub przygotować samodzielnie owocowe dania z ekologicznych produktów. Wybierz odpowiednie pierwsze naczynia dla niemowlaka, które sprawdzą się w początkach rozszerzania diety. Zwróć uwagę, czy łyżeczka do karmienia jest odpowiednio wąska, nieprofilowana i nie za miękka, tak by wymuszała właściwy sposób połykania.
Minie trochę czasu, zanim maluch nauczy się sprawnie żuć. Na początku rozszerzania diety ważna jest konsystencja pokarmów. Pierwsze posiłki powinny mieć formę puree lub być podane w formie miękkich kawałków. Unikaj produktów twardych oraz takich, które łatwo się kruszą. Nieodpowiednie na początek będą też produkty zbyt małe, bo łatwo się przez nie zakrztusić. To jakie owoce dla niemowlaka są odpowiednie na początek, zależy od tego, jak można je podać. Świeżych jagody, borówek, winogron czy twardych, surowych jabłek podanych w kawałku, unikaj, bo mogą spowodować zadławienie.
Warzywa powinny być podane jako pierwsze. Owoce dla niemowlaka to bardziej deser niż danie główne, dlatego warto podać je w drugiej kolejności. Są słodkie i mają wyraźny smak. Jeśli maluch je polubi, może nie chcieć jeść mdłych warzyw.
Pierwsze owoce dla niemowlaka podane w formie przecieru możesz wzbogacić, dodając do nich kleik, czy kaszkę jaglaną. Jeśli smak owoców będzie zbyt wyrazisty dla malucha, dodatek go złagodzi. Na rynku są gotowe tubki z owocowymi przecierami z dodatkami zbóż.
Pierwsze owoce dla niemowlaka możesz podać również w formie soku. Zanim wybierzesz odpowiedni, sprawdź skład. Unikaj produktów z dodatkiem cukru.
Jabłko to zwykle pierwszy owoc w menu malucha. Sezon na nie rozpoczyna się jesienią i trwa prawie cały rok. Jabłka się nie nudzą, bo odmiany różnią się smakiem. W dodatku można podać je w różnej formie. Jabłko dla niemowlaka surowe czy gotowane to zwykle lubiana pozycja w menu malucha.
Surowe jabłko dla niemowlaka to dobra przekąska na spacer. Zanim będziesz podawać je w cząstkach, maluch musi opanować żucie. To dobra pozycja dla starszaka. Surowe jabłko dla niemowlaka, który dopiero uczy się jeść, lepiej podać starte wcześniej na tarce.
Jabłka mają dużo wartości odżywczych. To bogactwo witamin i błonnika. Pieczone jabłko dla niemowlaka jest lekarstwem na biegunkę, surowe pomaga przy zaparciach. Pieczone jabłko dla niemowlaka z cynamonem to doskonały deser a smażone z w formie placków z dodatkiem cukinii to wartościowe danie główne.
Choć to zwykle jabłko króluje w na początku menu malucha, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po owoce sezonowe. Jeśli właśnie zaczynacie rozszerzanie diety, truskawki i maliny doskonale się sprawdzą. Są miękkie i słodkie, możesz podać je dziecku od razu do ręki. Możesz je dodać do makaronu i kaszy lub zmiksować i zrobić pożywne smoothie.
Przychodzi taki moment, gdy sama pierś mamy już nie wystarcza. Podpowiadamy, kiedy i jak zabrać się do wprowadzania nowych składników do diety Twojego dziecka.
Owoce są pełne witamin i mikroelementów, dlatego każdej mamie zależy by dzieci je jadły. Niestety różnie z tym bywa. Jeśli Twoje dziecko nie jest wielkim fanem owoców to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na atrakcyjną ...
Mięso i ryby dostarczają ważnych składników dla rozwijającego się organizmu. Przeczytaj od kiedy, jakie porcje oraz gatunki ryb i mięsa podawać dziecku przy rozszerzaniu diety.
Czy dziecko powinno pić tylko wodę, czy może zaspokoić pragnienie sokiem? Jakie soki są zdrowe dla dzieci? Jakie wybierać, a których unikać? Od kiedy można je podawać maluchowi do picia? Podpowiadamy.
W diecie Twojego dziecka nie powinno zabraknąć zdrowych tłuszczy niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jak odróżnić dobry tłuszcz od złego? Po co sięgać, a czego unikać? Podpowiadamy.