25.5.2018
Jak i kiedy zacząć naukę picia z kubeczka? Sprawa jest bardzo indywidualna. Są dzieci, które wcześnie same złapią za kubek, by naśladować dorosłych, i szybko nauczą się z niego pić. Inne, bardziej przywiązane do butelki, nie porzucą jej tak chętnie.
Picie z kubka ma wiele zalet. Kształtuje prawidłowe nawyki oddychania i przełykania, zapobiega próchnicy, bo dziecko nie trzyma wiecznie w buzi smoczka od butelki. Na początek idealnie byłoby wyrobić taki styl, że mleko pijemy z butelki a inne płyny - soki, wodę - z kubeczka. Stopniowo zrezygnujmy z butelki na rzecz kubka. Na pewno nie uda się to od razu, warto uzbroić się w cierpliwość.
Pamiętaj: Picie z kubeczka kształtuje prawidłowe nawyki oddychania i przełykania oraz zapobiega próchnicy.
Jeśli dziecko siedzi samodzielnie, rozpoczęło już naukę jedzenia łyżeczką, można rozpocząć pierwsze próby picia z kubka. U niektórych dzieci może to być 6. miesiąc życia, inne nauczą się dopiero po roku. Naukę picia z kubka najlepiej zacząć od kubka niekapka. Jest bezpieczny, dziecko nie będzie się krztusić, będzie samo kontrolowało przepływ płynu. Nie będzie też trzeba przebierać go co dwie minuty. Gdy dziecko nabierze wprawy, można wyjąć zaworek, który kontroluje przepływ. Następnie spróbować bidonu, by docelowo dziecko zaczęło pić ze zwykłego kubka.
Nigdy nie wolno na dziecko krzyczeć, gdy sobie nie radzi. Rozstawanie się z butelką czy piersią oraz nauka nowej umiejętności to wystarczający stres, nie chcemy przecież dziecka zniechęcić. Nie wolno wlewać mu płynu na siłę. Zawsze musi też siedzieć, nie może być w pozycji półleżącej, bo może się zachłysnąć. Szczególnie w pierwszej fazie nauki nie zostawiajmy dziecka samego, bądźmy w pobliżu i kontrolujmy sytuację. Warto zaopatrzyć się w zapas śliniaków.
Kubki dla dzieci dostępne są w wielu wesołych, kolorowych wzorach, w różnych kształtach. To powinno zachęcić malucha do sięgnięcia po kubeczek. Zawsze najlepszym wyborem do picia jest woda, dla niemowlaka woda źródlana. Można jednak zacząć od odrobiny gęstego soku, by dziecko było bardziej zainteresowane. Na początek gęsty płyn może też być dla malucha bezpieczniejszy.
Najbardziej polecana jest woda. Warto jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do jej smaku. Jeśli maluch nie chce jej pić, spróbujmy dolać do niej trochę soku, kilka kropel cytryny. Pamiętajmy, że sok to rodzaj przekąski, powinien być podawany z umiarem. Poza tym, gdy dziecko pije soki, nie wiadomo, czy naprawdę chce mu się pić czy sięga po sok dla słodkiego smaku. Od czasu do czasu możemy podać dziecku herbatki dla niemowląt. Nie wolno podawać dzieciom herbaty, kawy, słodzonych, gazowanych napojów.