Mrożonki nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród mam, dbających o jakość diety swoich pociech. Jednak w okresie zimowym oraz późnojesiennym stanowią o wiele lepsze uzupełnienie codziennego menu niż importowane warzywa i owoce. Wyjaśniamy dlaczego.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Osobom dorosłym zaleca się spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. W diecie niemowląt te produkty mają również ogromne znaczenie, gdyż zawierają wiele witamin niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. W sezonie wiosenno – letnim sklepowe półki oraz stragany uginają się od świeżych, lokalnych warzyw oraz kolorowych owoców. Co jednak, gdy sezon się kończy?
Jak się okazuje, według ekspertów, mrożonki są zdecydowanie lepszym wyborem od towarów importowanych. Zamrażanie stanowi najlepszą metodę utrwalania owoców oraz warzyw, gdyż pozwala zachować stosunkowo najwięcej składników odżywczych. W przeciwieństwie do importowanych produktów, które po upływie 5 dni tracą większość cech smakowo-zapachowych oraz wartości odżywczych, prawidłowo przechowywane mrożonki w znacznym stopniu zachowują cechy świeżych warzyw i owoców.
Po upływie trzech dni od zerwania, warzywa tracą około 80% zawartej w nich witaminy C, natomiast po zamrożeniu tylko 40%, a więc technika ta umożliwia zmniejszenie strat tej witaminy o połowę. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, w którym walczymy o odpowiednią odporność, chroniącą przed przeziębieniami oraz wirusami.
Rozwijająca się technologia urządzeń zamrażających sprawia, że temperatura produktów spada coraz szybciej a więc efektywniej zachowane zostają wartości odżywcze mrożonek.
Przybliżone procentowe straty wartości odżywczych dla poszczególnych składników, wynikające z zamrażania:
Witamina C – 40%
Witamina B1 – 20%
Witamina B2 – 10%
Karoten – 5%
Straty te są porównywalne z tymi, które zachodzą w warzywach i owocach kupowanych lokalnie, podczas sezonu (od zerwania z krzaczka do momentu, w którym trafią na talerz Twojego malucha). Możesz być zatem spokojna, że kupując mrożonki w sezonie zimowym, kupujesz produkt najbardziej zbliżony do świeżego.
O mrożonkach nie warto zapominać również w sezonie wczesnowiosennym. Co prawda, sprzedawcy będą Cię kusić swieżymi, kolorowymi nowalijkami, jednakże, jak ostrzegają eksperci, takie warzywa zawierają bardzo dużo szkodliwych pestycydów. A więc, zanim temperatura nie umożliwi roślinom rozwinięcia się bez pomocy toksycznych wspomagaczy, lepiej zwrócić się w stronę mrożonek, co do których mamy pewność, że zotały zebrane w sezonie i są w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.
Do procesu mrożenia wybiera się tylko dojrzałe oraz świeże produkty najwyższej jakości. Natępnie cząstki zebranych owoców czy warzyw oblewa się lodowatym strumieniem powietrza aby obniżyć ich temperaturę, nawet do -30*C. W momecie zamrożenia, zmniejsza się aktywność enzymów, które biorą udział w procesach gnilnych oraz zanika namnażanie się mikroorganizmów w produkcie.
Bardzo często, przed zamrożeniem warzyw, stosuje się także technikę blanszowania, czyli obróbki cieplnej, polegającej na zanurzeniu produktu na kilkadziesiąt sekund we wrządku lub w parze wodnej. Pozwala to zniszczyć część drobnoustrojów oraz dezaktywować szkodliwe enzymy, zanim produkt zostanie zamknięty w lodzie. Dodatkowo, proces ten zapobiega pogorszeniu się smaku oraz utracie barwy podczas przygotowywania mrożonek.
W sklepach mamy do wyboru szeroki asortyment mrożonek. Z owoców są to najczęściej truskawki, śliwki, wiśnie, porzeczki lub maliny. Wśród mrożonek warzywnych mamy do wyboru marchew, groszek zielony, fasolę szparagową, brukselkę, szpinak, kalafior, brokuły, buraki oraz ziemniaki. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne oraz na specyficzny sposób przechowywania, bardzo ważną kwestią jest wiedza o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie, aby nasz owoc czy warzywo było bezpieczne dla zdrowia.
Wskazówki, którymi powinnaś się kierować, stojąc przed sklepową zamrażarką:
Wyczuj, czy zawartość opakowania nie jest sklejona w bryłę – jeśli tak, może to oznaczać, że produkt został rozmrożony a następnie ponownie zamrożony (a więc mogły rozwinąć się w nim szkodliwe bakterie).
Sprawdź, czy w zamrażarce jest termometr. Jeśli nie masz pewności, w jakiej temperaturze przechowywane są mrożonki, lepiej z nich zrezygnuj. Jeśli zamrażarka posiada termometr sprawdź, czy temperatura przechowywania opakowań zgadza się z tą zalecaną przez producenta na opakowaniu.
Opakowanie powinno być suche, nie pokryte szronem ani pokruszonym lodem a znajdujące się w nim produkty nie powinny być miękkie.
Unikaj mrożonek sprzedawanych luzem na wagę. Co prawda, są one tańsze, ale niestety gorszej jakości: dostęp tlenu i światła negatywnie wpływa na zawarte w nich składniki odżywcze.
Po wyjęciu z zamrażalnika w opakowaniu zaczynają rozwijać się drobnoustroje, przez które warzywo czy owoc zaczyna się psuć. Może to zaszkodzić delikatnemu brzuszkowi dziecka, dlatego najlepiej rozmrażać produkty we wrzątku. W ten sposób nie dajemy bakteriom czasu na rozmnożenie się.
Aby przygotować zupkę dla malucha wystarczy zamrożone warzywa wsypać do garnka z wrzątkiem, gotować aż zrobią się miękkie a następnie zmiksować na papkę. Jeśli będziesz chciała do mrożonych warzyw dodać świeże, możesz wrzucić je jednocześnie do garnka. W przypadku, gdy nie masz zamiaru gotować zamrożonych produktów tylko użyć surowych np. do przygotowania sałatki, rozmrażaj je w lodówce. Najlepiej, jeśli podczas procesu rozmrażania dodasz do warzyw witaminę C (np. kilka kropel cytryny, sól lub kwas cytrynowy) a do owoców cukier.
Mrożonki nie są bezwartościowe i warto ich używać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzięki niskiej temperaturze, możesz przez cały rok cieszyć się pełnowartościowymi darami natury, pełnymi witamin oraz substancji odżywczych, które są tak bardzo istotne dla młodego i wrażliwego organizmu Twojej pociechy.
Owoce są pełne witamin i mikroelementów, dlatego każdej mamie zależy by dzieci je jadły. Niestety różnie z tym bywa. Jeśli Twoje dziecko nie jest wielkim fanem owoców to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na atrakcyjną ...
Do tego, że warzywa i owoce powinny mieć swoje stałe miejsce w diecie dziecka, nikogo przekonywać nie trzeba. Warto jednak używać ich w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody tak, by zawsze skorzystać z tego, co w nich ...
Modne ostatnio słowo „superfoods” oznacza produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Co z naszych rodzimych produktów zasługuje na to miano? Podpowiadamy.
Wiele młodych mam, rozpoczynając przygodę z rozszerzaniem diety, stoi przed dużym dylematem – karmić malucha gotowymi posiłkami czy gotować domowe obiadki? Z jednej strony kusi nas wygoda i szybkość podania dań ...
Czy dziecko powinno pić tylko wodę, czy może zaspokoić pragnienie sokiem? Jakie soki są zdrowe dla dzieci? Jakie wybierać, a których unikać? Od kiedy można je podawać maluchowi do picia? Podpowiadamy.
My teraz będziemy na pewno robić zapasy w zamrażalniku ( maliny , borówki ) mieszkankę warzyw też chyba zrobię ( cukinię , paprykę )
mój żarłok je wszystko, od warzyw do owoców. jedynie co to zielonego groszku mu nie dawałam, bo jak mu podałam jak miał skończone 5 miesięcy to miał olbrzymi ból brzuszka. kiedyś mu nie smakował taki słoiczek - potrawka z ziemniaków z królikiem, a os...
A mój syn warzywa tylko w zupie :)