Mały wegetarianin - na co zwrócić uwagę

Nawet całkiem małe dzieci mogą pozostawać na diecie wegetariańskiej. Należy ją jednak odpowiednio skomponować.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 23-09-2020

Dieta wegetariańska oraz wegańska (w której nie tylko nie je się mięsa, ale również żadnych produktów odzwierzęcych, czyli także nabiału, jajek czy miodu) zyskują na całym świecie na popularności. Różne są powody ich stosowania, najczęściej wynikają one z przekonań etycznych i niechęci do wykorzystywania zwierząt, czasem mają podłoże zdrowotne, gdyż coraz więcej przemawia za niejedzeniem mięsa. Przesłanki mogą być też ekologiczne, bo produkcja mięsa w niekorzystny sposób odbija się na środowisku naturalnym.

Dieta wegetariańska – tak czy nie

Dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana od najmłodszych lat. Na ten sposób żywienia dzieci decyduje się wielu rodziców-wegetarian. Szczególnie, jeśli nie jedzą mięsa z powodów etycznych, chcą wychowywać dzieci w oparciu o zasady, którym sami hołdują. Jeśli chodzi o dietę wegańską, sprawa jest bardziej kontrowersyjna. Nie radzimy komponować jej na własną rękę, gdyż wykluczenie jajek i nabiału z diety dzieci może być niebezpieczne bez odpowiednich zamienników. W takim wypadku polecamy zasięgnięcie opinii dobrego dietetyka i lekarza pediatry.

Paradoksalnie może okazać się, że sposób żywienia oparty o wykluczenie pewnej grupy pokarmów ( w tym wypadku mięsa), jest bardziej wartościowy, bo przemyślany. Wiele osób uważa, że skoro dziecko „je wszystko” to znaczy, że dobrze się odżywia. Niestety „wszystko” często oznacza wieczne jedzenie parówek, białego pieczywa i popijanie słodzonych napojów. Zatem nie zawsze dzieci, które są na diecie tradycyjnej, jedzą odpowiednio, jest bowiem duża różnica pomiędzy zaspokajaniem głodu a odżywaniem. Bywa, że rodzic-wegetarianin zorientowany na zdrowe jedzenie lepiej komponuje dietę swoją i dziecka, będąc przy okazji dla dziecka chodzącym przykładem.

Białko

Białko jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Do niedawna sądziło się, że białko pochodzenia roślinnego jest mniej wartościowe niż zawarte w mięsie. Białko to zestaw konkretnych aminokwasów i faktycznie nie wszystkie rośliny posiadają ich komplet. Wystarczy jednak łączyć w ciągu dnia różne grupy pokarmowe, by uzyskać pełnowartościowe białko.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka mleko mamy zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki. Od około 6. miesiąca można powoli zacząć rozszerzanie diety. W najnowszym schemacie żywienia (podanym na końcu naszego artykułu) od początku rozszerzania diety (5.-7. miesiąc) możemy dziecku zacząć podawać całe jajko, które jest świetnym źródłem białka (pamiętaj, by kupować jajka z oznaczeniem 0 lub 1 i zawsze poddawać je obróbce termicznej przed podaniem dziecku). Po 7. miesiącu można również zacząć podawać przetwory mleczne na bazie mleka krowiego (jeśli w rodzinie nie występuje alergia na nie) lub koziego, jak kefir, jogurt czy ser.

Pamiętaj, by nowe produkty wprowadzać do menu dziecka stopniowo, w małych ilościach i kilkudniowych odstępach.

Osoba, także starsze dziecko, na diecie wegetariańskiej powinna codziennie spożywać rośliny strączkowe (fasola, ciecierzyca, groch, bób, soczewica, soja) a także zbożowe produkty pełnoziarniste (kasze, pieczywo z pełnego przemiału, płatki). Rośliny strączkowe mogą być wzdymające, dlatego ich podawanie u najmłodszych należy rozpoczynać ostrożnie i od niewielkich ilości.

Wapń

W diecie wegetariańskiej mleko mamy, mieszanka mleczna, nabiał są świetnym źródłem wapnia, tak ważnego do odpowiedniego rozwoju dziecka, szczególnie jego układu kostnego. Dobrym źródłem wapnia są również zielone warzywa (brokuły, natka pietruszki, jarmuż, por) a także orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz suszone figi. Jednak absolutnym rekordzistą jest w tej kwestii niełuskany sezam oraz mak. Można je z powodzeniem stosować, oczywiście adekwatnie do wieku dziecka, do posypania sałatki bądź kanapki czy ryżu.

Żelazo

Poza powszechnie znanymi z dużej ilości żelaza produktami, jak jajka, bogatym jego źródłem są zielonolistne rośliny, rośliny strączkowe, orzechy, suszone owoce, kasze, zboża, pestki. Tych pokarmów nie powinno zabraknąć w diecie żadnego człowieka, również jedzącego mięso. Należy pamiętać, że orzechy należą do pokarmów silnie alergizujących i trzeba podawać je dzieciom ze szczególną ostrożnością. Żelazo wchłania się najlepiej w towarzystwie witaminy C, dlatego warto w tym samym posiłku podać owoce i warzywa bogate w tę witaminę (np. świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy czy natkę pietruszki).

Pamiętaj, by rozszerzanie diety rozpoczynać raczej od warzyw a nie owoców, bo ich smak jest mniej „atrakcyjny” dla dziecka, a warzywa zielone i strączkowe są szczególnie ważne na diecie wegetariańskiej.

Cynk

Często podkreśla się, że dieta wegetariańska może powodować niedobory cynku, gdyż najwięcej mają go w sobie tzw. owoce morza. Jednak dieta wegetariańska bogata w warzywa, owoce, zboża, orzechy i strączki z łatwością pokrywa zapotrzebowanie na cynk. Szczególnie godne polecenia są ziarna maku, sezamu, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, pestki dyni, płatki owsiane.

Spis pokarmów podawanych w zależności od wieku dziecka.

Podobne artykuły

Suszona żurawina w szklanej miseczce stoi na drewnianym stole. Za nią leżą liście. Czytaj więcej

9 polskich superfoods

Modne ostatnio słowo „superfoods” oznacza produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Co z naszych rodzimych produktów zasługuje na to miano? Podpowiadamy.

Drewniana  miska z zielonym groszkiem stoi na drewnianej desce. Obok leży groszek. Drewniana deska leży na drewnianym stole. Czytaj więcej

8 roślin strączkowych zdrowych dla malucha

Rośliny strączkowe to źródło wielu wartości odżywczych oraz błonnika. Które strączki warto włączyć do diety malca oraz jak to robić, żeby nie powodowały one nieprzyjemności dla brzuszka – podpowiadamy.

Chłopiec w niebieskiej bluzce w białe paski je banana. Trzyma go w dwóch rękach. Czytaj więcej

Owoce w diecie dziecka

Dietetycy i pediatrzy biją na alarm - dzieci jedzą za mało owoców, mają za mało zróżnicowaną dietę, co wpływa na ryzyko wielu chorób, w tym nadmiernej otyłości. Dlatego, jeśli chcesz, by Twoje dziecko było ...

Mama karmi dziecko łyżeczką. W jednej ręce trzyma łyżeczkę, w drugiej miskę. Dziecko siedzi w krzesełku do karmienia. Ma na sobie śliniak. Na krzesełku wisi różowy sweter. Czytaj więcej

Kiedy dziecko nie chce jeść mięsa

Mięso jest ważnym składnikiem diety naszych dzieci. Dostarcza im wielu potrzebnych składników w łatwo przyswajalnej postaci. A co zrobić, gdy malec buntuje się i nie chce tknąć mięsa? Przeczytaj, podpowiadamy.

Dziecko siedzi w drewnianym krzesełku do karmienia. Ma na sobie koszulę w paski. Je ręką owoce z niebieskiego talerza. Obok siedzi mama, która się uśmiecha. Czytaj więcej

BLW – bobas lubi wybór

Jeśli jesteś u progu rozszerzania diety niemowlęcia lub w trakcie podawania tradycyjnych musów i przecierów – przeczytaj o BLW. Może zdecydujesz się wykorzystać tę metodę lub jej elementy, by wprowadzić malca ...

Jogurt z malinami, borówkami, żurawiną i miętą leży w szklanej miseczce na drewnianym stole. Dookoła leżą borówki i żurawina. Czytaj więcej

Przepisy na zdrowe i pożywne śniadania

Kaszka, kanapka, parówka, serek… Monotonii i nudzie mówimy dość, stawiamy na zdrowe żywienie. Koktajl pełen energii, różne rodzaje płatków zbożowych, owoce z amarantusem, a może chleb pełnoziarnisty z pastą ...

Nasze produkty

Pewnie, że może, ALE taka dieta powinna być prowadzona przez dobrego dietetyka, który zna się na rzeczy, bo inaczej można tylko dziecku zaszkodzić w rozwoju.
C.Sakowska
Nie. O ile oczywiście dieta jest przygotowana z głową oraz jeśli dokłądnie zbilansujemy ilość składników odżywczych. Dieta wegetaranska może być tak samo dobra jak dieta z mięsem w składzie, a nawet lepsza o ile oczywiście znamy sie na jej zasadach. ...
Zwaniola
Lovi mam rację ... Można taka dieta wprowadzać jeśli w rodzinie jada sie w ten sposób ale trzeba małemu dziecku dietę dobrać naprawdę skrupulatnie ..rozsądnie :)
Mamowe