Maluch zjada pełny obiad a mimo to chętnie sięga po łakocie? Czy podjadanie między posiłkami to głód czy niezdrowy nawyk? Podpowiadamy, jak radzić sobie z zamiłowaniem do przekąsek u Twojego dziecka.
konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Maluch, który dostaje zróżnicowane pokarmy zjada od 5 do 6 posiłków dziennie. Im dziecko jest starsze tym żołądek pojemniejszy. Dlatego starszakowi łatwiej najeść się na zapas. Roczne dziecko przy dobrze zbilansowanej diecie będzie syte, jeśli zje 3 większe posiłki - śniadanie, obiad, kolację i dwa mniejsze - drugie śniadanie i podwieczorek.
Co jednak, kiedy jesteś poza domem, przerwa między posiłkami jest dłuższa niż zwykle i maluch zaczyna z głodu marudzić? A może zwyczajnie lubi podgryzać chrupki kukurydziane w trakcie spaceru i domaga się ich mimo zjedzonego śniadania?
Przekąska to nie koniec świata, dlatego nie martw się serwując maluchowi przegryzki. Nie ma w tym nic złego, pamiętaj jednak, by trzymać się pewnych zasad.
Przekąska to też posiłek i warto, aby maluch nauczył się, że każde danie powinno się jeść w spokoju. Posadź go więc przy stole. Oglądając bajkę skupi się na przygodach ulubionych bohaterów zamiast na jedzeniu. Jeśli jesteście poza domem pozwól mu jeść w wózku lub usiądźcie na ławce w parku. Szkrab, który je w biegu nie zwraca uwagi na posiłek. Będzie pałaszował automatycznie nie rejestrując tej czynności. Sięgnie po kolejna przekąskę nie czując, że jego brzuszek jest już pełny. Takie nieświadome przejadanie się to krok do dziecięcej nadwagi.
Jeśli w menu malca pojawi się w ciągu dnia przekąska, pamiętaj, aby wliczyć ją do całodniowej porcji kalorii. Dziecko, które wypije soczek, zje nadprogramowy owoc czy chrupki będzie mniej głodne w trakcie posiłku. Nic zatem dziwnego, jeśli nie zje go w całości. Nie martw się tym i pamiętaj, że przekąska to dodatkowa porcja energii.
Aby przekąska nie zastąpiła głównego posiłku nie powinna być zbyt obfita. Jeśli maluszek lubi wafle ryżowe pozwól mu schrupać kilka, a resztę schowaj do paczki. Jeśli pozwolisz mu zjeść całe opakowanie od razu, nie będzie głodny, kiedy przyjdzie pora właściwego posiłku. Pamiętaj też, aby wybierając przekąski sprawdzać ich kaloryczność. Zanadto kaloryczne mogą się przyczynić do późniejszych problemów z nadwagą u dziecka.
Jeśli maluch jest głodny tuż przed samym obiadem i domaga się przekąski, lepiej zająć go czymś na chwilę, niż dać ulubione ciastko. Nic mu nie będzie, jeśli chwilę się przegłodzi a wspólna zabawa pomoże zapomnieć o pustym brzuszku. Chrupki czy wafelki przed samym posiłkiem spowodują, że maluch naje się jeszcze przed właściwym daniem. Nie zje obiadu i zaraz będzie znów głodny i znów poprosi o przekąskę. Takie najadanie się „na chwilę” skutkuje ciągłym podjadaniem. Zamiast głównych posiłków maluch będzie stale coś podgryzał.
Najadanie się wieczorem nie służy dorosłym ani dzieciom. Dobrze, aby maluch zjadł ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu strawi go zanim zaśnie. Kolacja powinna być sycąca, aby nie czuł głodu do rana. Jeśli smyk upomni się o przekąskę przed snem najlepiej daj mu kubek mleka. Taki posiłek nie obciąży żołądka, maluch się nie przeje a mleko ułatwi mu zaśnięcie.
Aby maluch nie cierpiał z powodu próchnicy, myjcie ząbki po słodkich przekąskach. Cukier to pożywka dla bakterii, a po jego spożyciu spada pH w buzi dziecka. Jeśli przekąska jest słodka oblepi maluchowi ząbki. Nawyk mycia zębów po zjedzeniu słodyczy pomoże w walce z próchnicą.
Od czasu do czasu dziecko powinno móc samo wybrać, co zje w ramach przekąski. Oczywiście najlepiej, jeśli przegryzkę stanowią wartościowe produkty. Nic się jednak nie stanie, jeśli na przyjęciu, na którym są inne dzieci szkrab sam zdecyduje, co będzie podjadał. Jeśli mu zabronisz i nie będzie mógł sięgnąć po wybraną przekąskę będzie mu przykro. Niezdrowe łakocie serwowane „od święta” nie wpłyną negatywnie na zdrowie i upodobania żywieniowe malucha.
Owoce są pełne witamin i mikroelementów, dlatego każdej mamie zależy by dzieci je jadły. Niestety różnie z tym bywa. Jeśli Twoje dziecko nie jest wielkim fanem owoców to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na atrakcyjną ...
Aby ząbki były zdrowe trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednym ze sposobów walki z próchnicą jest odpowiednia dieta. Podpowiadamy, czego unikać, a co powinno pojawić się w jadłospisie dziecka dla zdrowia zębów.
Jak sprawić, by dieta Twojego dziecka była zdrowsza niż do tej pory i pełna składników odżywczych? Poznaj nasze sposoby.
W Polsce coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę. Często powodem są złe nawyki żywieniowe. Problem zwykle zaczyna się już na etapie niemowlęctwa. Skąd się bierze nadwaga oraz otyłość u dzieci i jak możesz ...
Modne ostatnio słowo „superfoods” oznacza produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Co z naszych rodzimych produktów zasługuje na to miano? Podpowiadamy.