Twoje dziecko nie ma ochoty pić mleka? Nie musi. Sprawdź, w jaki sposób dostarczyć mu zawarte w mleku wapń oraz inne niezbędne minerały i witaminy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Niektóre maluchy w okresie późnoniemowlęcym lub wczesnodziecięcym zaczynają się buntować przeciwko piciu mleka. Jeśli nie jest to wynik choroby lub wyżynania się ząbków, może mleko przestało im po prostu smakować. Nic na siłę – po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia możemy mu podawać wapń na różne sposoby. Ważne, by dostarczyć go zgodnie z zapotrzebowaniem małego organizmu. Wapń bowiem odpowiada za tworzenie masy kostnej.
Szklanka mleka (240 mg wapnia) to inaczej:
35 dkg białego sera twarogowego
2 plastry prawdziwego żółtego sera
Pół kulki mozzarelli
Mały kubek jogurtu naturalnego (150 ml)
Starszy niemowlak powinien codziennie spożywać 270 mg wapnia, dziecko w wieku 1-3 lata 500 mg, zaś starszak w wieku 4-8 lat 800 mg. Szklanka mleka zawiera około 240 mg wapnia.
Jeśli dziecko odmawia picia ciepłego mleka, możesz podać mu je w postaci:
pianki – możesz spienić ręcznym spieniaczem do kawy i posypać na górze odrobiną słodkiego kakao;
kawy zbożowej;
kaszki owocowej – spróbuj podać kaszkę mleczną smakową lub z dodatkiem owoców. Jeśli Twoje dziecko odmówi jedzenia kaszki na mleku modyfikowanym, możesz spróbować zamienić ją na bezglutenową kaszkę zbożową, nie zawierającą białka mleka krowiego i białka sojowego. Ona również zawiera wapń oraz niezbędne witaminy i minerały;
budyniu lub koktajlu owocowego – większość dzieci nie oprze się tak pysznemu deserowi mlecznemu;
pana cotty na bazie mleka, śmietany, żelatyny i wanilii;
gofrów i naleśników
Mleko możesz zastąpić jogurtem, kefirem lub maślanką. Zanim Twoje dziecko przyzwyczai się do smaku słodkiego owocowego jogurtu, warto spróbować podać mu naturalny jogurt z owocami. Dzięki temu wprowadzisz do jego diety naturalne, zdrowe cukry zamiast niewskazanej sacharozy.
Jogurt naturalny możesz podać z:
owocami;
rodzynkami ;
miodem;
muesli (najlepiej tym bez dodatku cukru);
w zmiksowanej formie z owocami jako polewa do naleśników lub pierożków z serem;
Kefir możesz użyć do:
sporządzenia koktajli owocowych;
przygotowania twarożku;
Doskonałym źródłem wapnia jest ser żółty, który można wprowadzić w większej ilości do diety starszego malca. Pamiętaj jednak, że zawiera on dużo tłuszczu i może być ciężkostrawny. Ser żółty możesz podawać w formie klasycznej na kanapkach, ale też użyć go do sporządzenia sosu lub posypać makaron parmezanem.
Dużą ilość wapnia znajdziesz w takich produktach, jak: brokuły, kiełki brokułów, sardynki, jarmuż, brukselka, fasola, figi, boćwinka, szpinak, sezam, migdały i orzechy laskowe.
Mleko prócz wapnia zawiera witaminy A, D, B2, białko, fosfor magnez i potas. Jeśli maluch go nie lubi, trzeba mu dostarczyć te witaminy i minerały w postaci innych produktów.
Witaminę A niezbędną dla prawidłowego wzrostu i rozwoju narządu wzroku znajdziesz w jajach, maśle i śmietanie.
Witamina D potrzebna jest do dobrego wchłaniania wapnia w organizmie i odpowiada za prawidłowy rozwój kości i zębów. Jej brak może powodować krzywicę u dzieci a także sprzyjać częstszym infekcjom. Witaminę D znajdziesz w jajkach i wątróbce.
W białko są bogate warzywa strączkowe, suszone figi i zboża (szczególnie amarantus i komosa).
Mleko jest źródłem obcogatunkowego białka więc nie ma obowiązku stosowania go w diecie dzieci. Jeśli badania wykażą u dziecka niedobory witamin i minerałów, lekarz zaleci podawanie ich w formie syropu lub tabletek rozpuszczalnych.
Zdarza się, że dzieci już od pierwszych miesięcy życia cierpią na alergie pokarmowe. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje, jak rozpoznać uczulenie u malca i co robić, żeby objawy ustąpiły.
W składzie wielu produktów znajdują się konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku. Sprawdź, co i w jaki sposób szkodzi, czego unikać kupując żywność dla dziecka.
Kaszka, kanapka, parówka, serek… Monotonii i nudzie mówimy dość, stawiamy na zdrowe żywienie. Koktajl pełen energii, różne rodzaje płatków zbożowych, owoce z amarantusem, a może chleb pełnoziarnisty z pastą ...
Wiele młodych mam, rozpoczynając przygodę z rozszerzaniem diety, stoi przed dużym dylematem – karmić malucha gotowymi posiłkami czy gotować domowe obiadki? Z jednej strony kusi nas wygoda i szybkość podania dań ...
Święta to zwykle trudny czas dla małych alergików. Na stole znajdzie się wiele smakowitych rzeczy, których maluch z alergią musi unikać. Sprawdź, co możesz przyrządzić, jeśli Twoje dziecko ma jedną z częstych ...
Ja mysle ze dla 9 miesiecznego dziecka trzy stale posilki sa odpowiednie bo mleko do 1 roku zycia jest podstawa mimo wszystko. Ale ewentualnie na jakis podwieczorek dalabym banana czy jakis owoc.
Tak, ja właśnie dawałam jogurt naturalny z np pokrojonymi bananami, rozdrobnionymi biszkoptami. Na deser starte jabłko. Jeśli preferujesz słoiczki to są owocowe z dodatkiem kleiku, jogurtu.
moja corka ma 9 miesiecy, karmie ja jeszcze piersia, jednak chcialabym pomalu ja odstawiac. Udalo juz mi sie zredukowac troche karmienia. Rano dostaje piers potem kaszke na mm 120 ml, obiadek znow piers, kaszka na mm 120 ml i na noc piers. W nocy ka...