Aby kości były zdrowe, maluch musi odpowiednio się odżywiać. Co powinien jeść, aby jego kości były silne dziś i w przyszłości? Podpowiadamy, jak skomponować jadłospis, aby uniknąć niedoborów w diecie Twojego dziecka.
konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Dobrze zbilansowane posiłki to podstawa zdrowej diety. Dzieci nie zawsze chętnie zjadają zdrowe dania, za to z zapałem sięgają po przekąski, słodycze i fast foody. Smakołyki zjadane okazjonalnie to nic złego, chyba że stają się podstawą diety.
Choć dziś maluch wydaje się zdrowy, a jego kości mocne, niedobory w diecie mogą dać znać o sobie w przyszłości. Aby malec nie musiał borykać się z nieodwracalnymi skutkami złej diety za kilkanaście lat, w jadłospisie nie może zabraknąć przed wszystkim wapnia i witaminy D.
Organizm człowieka nie umie go wytworzyć, a bez odpowiedniej dawki tego minerału, kości stają się łamliwe i słabe. Najwięcej wapnia znajdziesz w mleku i jego przetworach:
kefirze;
jogurcie;
serach;
maślance.
Sporo wapnia znajduje się również w:
w rybach, szczególnie tych zjadanych w całości wraz z ośćmi i kręgosłupem, jak sardynki czy szprotki z puszki;
orzechach;
nasionach słonecznika;
brokułach;
brukselce;
szpinaku;
żółtkach jajek;
czekoladzie.
Wapń pochodzący z produktów roślinnych gorzej się wchłania. Maluch pałaszując brokuły czy szpinak dostarczy 20 % wapnia, zjadając jogurt 80%. Błonnik oraz związki organiczne tzw. fitiniany obecne w roślinach strączkowych, osłabiają jego wchłanianie.
Jeśli więc dziecko nie ma stwierdzonej alergii, warto aby w trosce o zdrowe kości, to właśnie produkty mleczne gościły w jego jadłospisie. Możesz je podawać nawet w przypadku, stwierdzonej u niego nietolerancji laktozy. Przetwory fermentowane takie jak kefir czy maślanka, są bezpieczne dla dzieci z nadwrażliwością pokarmową. A w dodatku zawierają więcej wapnia.
Wapń w dużych ilościach znajduje się w żółtym serze oraz w nieco mniejszych ilościach w twarożku. Żółte sery są jednak tłuste i słone, dlatego zaleca się podawanie ich nie częściej niż trzy razy w tygodniu.
Jeśli Twój maluch boryka się z alergią na mleko, skonsultuj problem z lekarzem. Prawdopodobnie poleci bezmleczne mieszanki dodatkowo wzbogacone o wapń.
Zbyt mała ilość wapnia negatywnie wpływa nie tylko na proces kostnienia, ale również na pracę układu nerwowego i hormonalnego, na krzepliwość krwi i pracę mięśni. Jeśli wapnia jest za mało, organizm radzi sobie korzystając z tego zmagazynowanego w kościach. Stają się one jeszcze słabsze.
Choć maluch rośnie i rozwija się prawidłowo, niedobory prowadzą do krzywicy i zaburzają proces tworzenia się kości. Złamania gorzej się zrastają, a w przyszłości maluchowi grozi osteoporoza. Choć choroba ta dotyczy dorosłych, to właśnie w dzieciństwie tworzy się 50 % masy kostnej, wapń jest łatwiej przyswajalny i maluch może zgromadzić niezbędne dla zdrowia ilości.
Aby kości dziecka były mocne, a wapń wchłaniał się odpowiednio, w jego diecie nie może zabraknąć witaminy D. Znajduje się ona w niewielu produktach, dlatego ważne, aby te, które są jej źródłem, regularnie trafiały do menu dziecka. Znajdziesz ją w rybach morskich i słodkowodnych.
Jeżeli dziecko nie lubi bądź nie może z powodu alergii jeść ryb, podawaj mu tran. Zapytaj w aptece o taki, który będzie odpowiedni dla malucha. Tran ma wyrazisty smak, dlatego dla bardziej wybrednego dziecka możesz wybrać go w nieco łagodniejszej formie np. o smaku truskawkowym, a dla starszaków w postaci owocowych żelków.
Bez względu na to, jak często ryby goszczą na talerzu Twojego dziecka, w miesiącach jesienno- zimowych należy podawać mu witaminę D. Powstaje ona w skórze dzięki promieniom słonecznym. Latem, kiedy słońca jest więcej, a dzieci biegają po dworze, wytwarzana jest w potrzebnych ilościach. Od października do kwietnia, kiedy maluchy nie przebywają tyle na zewnątrz, a słońca jest mniej, należy ją suplementować podając np. w kropelkach.
Ponieważ zwiększa ona wchłanianie wapnia i wpływa na mineralizację tkanki kostnej, jej niedobór osłabia strukturę szkieletu i może prowadzić do krzywicy i osteoporozy.
Mleko, serki i kaszki dodatkowo wzbogacane o wapń lub z dodatkiem witaminy D mogą pomóc w walce z niedoborami. Pamiętaj jednak, żeby kupując je sprawdzać skład. Mogą one zawierać spore ilości cukru, którego nadmiar szkodzi. Słodkie płatki choć wzbogacone o wapń i witaminy będą głównie źródłem cukru i kalorii.
twarożek
garść owoców
orzechy
Maluch chętnie zje twarożek, jeżeli dodasz do niego owoce. Zmiksuj blenderem połowę porcji. Mus przelej do miseczki, dodaj ser i resztę owoców i drobno posiekane orzechy. Wymieszaj składniki.
garść owoców
słodki banan
małe opakowanie jogurtu naturalnego lub maślanki
czekolada
Zmiksuj składniki. Koktajl posyp wiórkami startej czekolady.
szklanka kefiru
garść szpinaku
kiwi
pół jabłka
słodki banan
Zmiksuj wszystkie produkty blenderem.
0,5 kg fileta z ryby
250 ml mleka
250 ml bulionu warzywnego
50 gram masła
2 łyżki mąki
Rybę ugotuj w wywarze. Roztop na patelni masło i wymieszaj z mąką, następnie mieszając dodaj mleko. Zagotuj. Sos opcjonalnie możesz doprawić solą lub cytryną. Ugotowaną rybkę polej sosem. Danie możesz posypać koperkiem lub pietruszką.
nieduży kawałek pieczonego łososia
15 dag twarożku
2 łyżeczki jogurtu naturalnego
koperek
Łososia i ser rozdrobnij widelcem, dodaj jogurt, koperek i przyprawy do smaku. Pastę posyp koperkiem i podawaj na kanapki.
W codziennej diecie dziecka nie powinno zabraknąć kwasów omega-3. Mają one pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego oraz są niezbędne do rozwoju układu nerwowego. Dowiedz się, w jakich produktach ...
Aby ząbki były zdrowe trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednym ze sposobów walki z próchnicą jest odpowiednia dieta. Podpowiadamy, czego unikać, a co powinno pojawić się w jadłospisie dziecka dla zdrowia zębów.
Owoce są pełne witamin i mikroelementów, dlatego każdej mamie zależy by dzieci je jadły. Niestety różnie z tym bywa. Jeśli Twoje dziecko nie jest wielkim fanem owoców to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na atrakcyjną ...
Jak sprawić, by dieta Twojego dziecka była zdrowsza niż do tej pory i pełna składników odżywczych? Poznaj nasze sposoby.
Modne ostatnio słowo „superfoods” oznacza produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Co z naszych rodzimych produktów zasługuje na to miano? Podpowiadamy.