Warzywa i owoce to bogactwo witamin. Najzdrowsze są te sezonowe. Co podawać dziecku z końcem lata? Podpowiadamy, jakie warzywa i owoce powinny zagościć jesienią na talerzu malucha.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Jesień na talerzu, czyli przepisy na dania pełne witamin
Latem owoców i warzyw jest najwięcej. Wraz z końcem wakacji znikną truskawki, maliny, fasolka i bób. Nie martw się jednak na zapas, sezonowych pyszności nie zabraknie! Ich miejsce zajmą inne słodkie owoce i kolorowe jesienne warzywa.
Sezon na nie trwa przez całą jesień i zimę. Są słodkie i soczyste, w dodatku możesz je podawać jako pierwsze owoce już na początku rozszerzania diety. Smakują na surowo i po upieczeniu, jako dodatek do kaszki, samodzielna przekąska i wyciśnięte w postaci soku.
Jabłka to bogactwo magnezu, potasu, błonnika oraz witaminy C, której najwięcej znajduje się tuż pod skórką. Działają antywirusowo, antybakteryjnie, oczyszczają organizm z toksyn, a gotowane lub starte leczą biegunkę.
Kryją w sobie wiele witamin i składników mineralnych. Są źródłem magnezu, potasu, żelaza, fosforu, wapnia, i cynku oraz witamin C, K, E oraz z gruby B. Słodki smak sprawia, że dzieci chętnie je jedzą. Możesz zrobić z nich kisiel, kompot i dżem lub podawać od razu po umyciu do ręki do samodzielnego jedzenia przez malucha. Kupisz je od jesieni do zimy.
W Polsce najbardziej popularną odmianą są śliwki węgierki. Te niewielkie soczyste owoce smakują na surowo i jako dodatek do innych dań, tych na słodko i słono. Możesz z nich zrobić knedliki i dodać do pieczonego mięsa. Są bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę C. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo, fosfor, wapń i magnez . Pomagają w trawieniu, ułatwiają prace jelit i są doskonałym lekarstwem na zaparcia. Na problemy z brzuszkiem możesz podać je maluchowi po 8 mc.
Sezon na dynie trwa od października do listopada. Dynia ma delikatny łagodny smak, dlatego sprawdzi się, jako jedno z pierwszych warzyw podanych maluchowi wraz z początkiem rozszerzania diety. Jest pełna błonnika, kwasu foliowego, potasu witaminy C oraz witamin z grupy B zwłaszcza B2. To również doskonałe źródło żelaza, fosforu, cynku, magnezu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz, o czym świadczy pomarańczowy kolor, betakarotenu, który wspomaga odporność i korzystnie wpływa na wzrok.
Zdrowe są również pestki dyni. Zawierają mikroelementy oraz kwasy omega -3 i 6, są naturalnym lekiem na pasożyty przewodu pokarmowego. To uniwersalne warzywo sprawdzi się w daniach na słodko i słono.
W czerwonej znajdziesz więcej betakarotenu, w zielonej kwasu foliowego, a w żółtej luteiny. Bez względu na kolor papryka to zdrowe warzywo, pełne witamin i związków mineralnych, którego nie powinno zabraknąć w jesiennym menu malucha. Sprawdzi się, jako dodatek do kanapek i w daniach obiadowych na ciepło.
Przecier z cukinii z odrobiną kleiku ryżowego możesz podać już 6 mc niemowlęciu. Najzdrowsza jest młoda, dlatego kupując wybieraj te, których długość nie przekracza 25 cm. Dłuższa, mocniej wyrośnięta cukinia ma twardą skórkę, którą przed jedzeniem trzeba obrać. Cukinia to niskokaloryczne warzywo, źródło witamin A, B, C i PP oraz soli mineralnych magnezu, fosforu, żelaza i wapnia.
Mają dużo witamin i związków mineralnych, zaleca się spożywanie ich w przypadku anemii. Działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Zawierają betainę, aminokwas wspomagający trawienie. Kupując, wybieraj te mniejsze, są delikatniejsze w smaku, najlepiej z zielonymi liśćmi świadczącymi o ich świeżości.
Zawierają wapń, fosfor, magnez, witaminy A, B3,B5, C i kwas foliowy, mają właściwości antynowotworowe. Kupuj mocno zielone, twarde i zbite. To doskonałe warzywo na przecierową zupkę, jak i ugotowane w różyczkach do nauki samodzielnego jedzenia.
To jedno z pierwszych warzyw w diecie malucha. Ziemniaki są lekkostrawne, delikatne w smaku i nie uczulają. Ziemniaki to pełnowartościowy posiłek bogaty w minerały i witaminy. Znajdziesz w nich witaminę C, A witaminy z grupy B, błonnik, żelazo, magnez, potas i wapń. Ziemianki nie tuczą pod warunkiem, że nie będziesz polewać ich tłustym sosem.
1. Zupa dyniowo-paprykowa
Składniki:
Umyte, obrane ze skórki warzywa wrzuć do wrzącej wody. Kiedy warzywa zmiękną, zmiksuj. Dodaj do smaku masło i przyprawy Zagęścisz zupę dodając kilka łyżek wywaru zmieszanych z mąką kukurydzianą.
2. Placki z cukinii
Składniki:
Zetrzyj obraną cukinie na tarce. Posól, poczekaj 15 min i odsącz z nadmiaru soku. Farsz połącz z jajkiem i mąką, dodaj przyprawy. Smaż na patelni na złoty kolor. Po zdjęciu z patelni odsącz na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu.
3. Jesienny sok
Składniki:
Do przyrządzenia w sokowirówce. Zbyt gesty możesz przelać przez sitko i rozcieńczyć wodą.
4. Kisiel z gruszki (lub z jabłka)
Składniki:
Obraną gruszkę zmiksuj lub pokrój na małe kawałeczki. Wrzuć do garnka i zalej połową wody. Dodaj cukier i sok z cytryny. Zagotuj i zmniejsz gaz na kuchence. Pozostałą wodę połącz z mąką ziemniaczaną i cukrem i mieszając, wlej do garnka. Pogotuj chwilę i kiedy zgęstnieje, zdejmij z kuchenki.
Dietetycy i pediatrzy biją na alarm - dzieci jedzą za mało owoców, mają za mało zróżnicowaną dietę, co wpływa na ryzyko wielu chorób, w tym nadmiernej otyłości. Dlatego, jeśli chcesz, by Twoje dziecko było ...
Owoce są pełne witamin i mikroelementów, dlatego każdej mamie zależy by dzieci je jadły. Niestety różnie z tym bywa. Jeśli Twoje dziecko nie jest wielkim fanem owoców to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na atrakcyjną ...
Jeśli zaczynasz rozszerzać dietę i Twoje dziecko nie przepada za warzywami mamy dla Ciebie garść rad, jak je do nich przekonać.
Roczne dziecko może jeść w zasadzie wszystko to, co jego rodzice. Ważne, by posiłki były zdrowe, różnorodne i zbilansowane.
Burak to bardzo zdrowe, tanie i łatwo dostępne warzywo. Możesz je podawać swojemu dziecku już po 6. miesiącu życia. Dowiedz się, jak zrobić to najkorzystniej.