5 rad jak łatwo nauczyć dziecko picia z kubka ze słomką

Dziecko, które kończy 8-10. miesięcy zwykle już stabilnie siedzi, zaczyna wstawać, przymierza się do postawienia pierwszych kroków. To idealny czas, by dla jego prawidłowego rozwoju oraz w trosce o samodzielność, nauczyć go picia z kubeczka ze słomką. Poznaj nasze rady, jak się do tego zabrać.

Konsultacja merytoryczna: mgr Karolina Dyba, pedagog i neurologopeda.

Data publikacji: 14-07-2020 Data modyfikacji: 14-07-2020

#Dlaczego warto uczyć picia z kubka ze słomką

#Od kiedy nauka samodzielnego picia

#Rady jak rozpocząć przygodę ze słomką: 

Dlaczego warto uczyć picia z kubka ze słomką

Zbyt długie podawanie dziecku butelki ze smoczkiem może prowadzić do wad zgryzu, próchnicy butelkowej i utrwalania nieprawidłowego schematu pracy mięśni. Na pewnym etapie dziecko wyrasta ze ssania i jeśli zbyt długo dostaje tylko i wyłącznie butelkę to może utrwalać infantylny sposób połykania, a tym samym zaburzać swój naturalny rozwój.

Od kiedy nauka samodzielnego picia

Najczęściej około 6. miesiąca życia, wraz z początkiem rozszerzania diety, w życiu dziecka powinna pojawić się łyżeczka. Pierwsze papki, kaszki warto podawać maluchowi właśnie w ten sposób. Ćwiczy to mięsień okrężny ust i pozwala przygotować się do picia z kubka otwartego.  Około 8-10. miesiąca dziecko zaczyna być gotowe na kubek ze słomką. 

Dla starszych dzieci (12+) dostępne są kubki, które wspierają samodzielność i dają większą swobodę. Mają uchwyt, który pozwala dziecku przemieszczać się z kubeczkiem, co jest szczególnie ważne w przypadku maluchów, które już chodzą, bo pozwala im zabierać kubek wszędzie ze sobą. 

Rady jak rozpocząć przygodę ze słomką: 

1. Zacznij naukę w odpowiednim czasie

To ważny warunek sukcesu. Przede wszystkim dziecko musi być gotowe na naukę, a jednym z kluczowych wskaźników tej gotowości jest to, czy w miarę stabilnie siedzi. Powinno też wykazywać zainteresowanie piciem z kubeczka, otwierać usta czy wyciągać rączki w jego stronę. 

Daj dziecku czas. Coś, co nam wydaje się proste, dla kilkumiesięcznego malucha jest nie lada wyzwaniem.
Przechodzenie z jednego sposobu picia do drugiego powinno odbywać się stopniowo. Najlepiej nie wprowadzać w życie dziecka zbyt wielu zmian i nowości naraz. Pamiętaj też, że dziecko nie nauczy się pić z kubka w jeden dzień. Nauka może zająć Wam kilka tygodni, więc musisz wziąć na to poprawkę.

2. Dobierz kubek ze słomką dostosowany do wieku i możliwości dziecka

Przede wszystkim sprawdź zalecenia producenta co do wieku dziecka. Kup kubeczek sprawdzonej firmy, której ufasz. Kubek ze słomką musi być bezpieczny, czyli wykonany z trwałego plastiku, bez dodatku Bisfenolu A. Powinien być szczelny, by można go było wszędzie zabrać. Tu, w przypadku starszych, chodzących dzieci, warto zwrócić uwagę na to, czy kubek ma uchwyt, który pozwoli nosić go ze sobą. Maluchy dążą do samodzielności, kubeczek, który będzie zawsze w pobliżu to kolejny bodziec, by próbować się z niego napić i ćwiczyć te umiejętność. 

Kubek musi być łatwy do utrzymania w czystości (wszystkie części, a w szczególności słomkę, powinno dać się bez problemu umyć) i łatwy w montażu. Warto wybrać kubek atrakcyjny wizualnie, bo to zachęci dziecko do picia. Więcej rad, jak wybrać kubek znajdziesz w tym artykule: Czym kierować się przy wyborze kubeczka ze słomką 

3. Użyj drobnych tricków

Przy nauce picia z kubka możesz na początek zamoczyć w płynie końcówkę słomki, by dziecko poczuło smak w ustach. Dobrze jest zacząć od musów owocowych w saszetkach lub soku w kartoniku. Tam rurka jest bardzo krótka, maluchowi będzie łatwiej zrozumieć mechanizm jej działania. Możesz delikatnie ścisnąć kartonik, by płyn dotarł do ust dziecka. Po kilku próbach zassania  na pewno uda się opanować nową technikę.

4. Daj dobry przykład

Pokaż dziecku, jak należy pić z kubeczka ze słomką. Użyj do tego swojego bidonu czy rurki podczas picia ze szklanki i zademonstruj maluchowi, na czym to polega. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, więc taka nauka poprzez imitowanie tego, co robi mama czy tata, może przynieść bardzo dobre rezultaty. 

5. Bądź cierpliwa i do niczego nie zmuszaj

To ogromnie ważne. Nic nie dzieje się od razu, a picie z kubka to nie jest prosta sprawa. Wymaga zaangażowania i wyćwiczenia odpowiednich mięśni, specyficznej pracy warg i języka. W dodatku maluch musi opanować prawidłowe oddychanie i skoordynować je z przełykaniem płynu.
Jeśli widzisz, że dziecko sobie nie radzi i nie chce próbować, daj mu czas. Odpocznijcie kilka dni, a potem spróbujcie znowu. Niczego nie można robić na siłę, zmuszanie dziecka do picia z kubeczka przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Delikatnie zachęcaj malucha i ciesz się nie tylko z odniesionych sukcesów, ale także z kolejnych podjętych prób. 

Dla fizycznego, ale także osobowościowego rozwoju Twojego dziecka, bardzo ważne jest, by zdobywało nowe umiejętności. Picie z kubeczka na pewnym etapie staje się kluczowe, bo pomaga ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne w przyszłości za mówienie, ale także umożliwia Twojemu dziecku krok w stronę samodzielności.

Podobne artykuły

Ciemnowłosa kobieta stoi i trzyma jedną ręko dziecko. W drugim ręku ma dziecięcy kubek ze słomką. Uśmiecha się do dziecka. Dziecko śmieje się do niej i patrzy na kubeczek. Dziecko ubrane jest w ciemną koszulkę i szare spodenki. Ma krótkie jasne włosy.  Mama stoi obok drewnianego stołu. W tle widać kuchenne sprzęty. Czytaj więcej

5 zalet picia przez słomkę, czyli dlaczego warto zrobić krok naprzód i nauczyć dziecko picia z kubka z rurką.

Podawanie dziecku picia z butelki jest wygodne, jednak na dłuższą metę niekorzystne. 10. miesięczny maluch powinien poznawać już inne metody na ugaszenie pragnienia, a używanie kubeczka ze słomką jest nie tylko ...

Tata siedzi z małym dzieckiem na kanapie. Czyta mu książkę. Dziecko jest wesołe, trzyma w rączkach piłkę. Ubrane jest w kolorową koszulkę w grochy. Czytaj więcej

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy moje dziecko zacznie mówić? - to pytanie niezmiennie nurtuje rodziców małych dzieci. Pomożemy znaleźć Ci odpowiedź.

Dziecko ubrane w śpioszki we wzór z jerzykami siedzi na kremowym nocniku. Nocnik stoi na białym dywanie. Nie widać buzi dziecka. Na ziemi obok nocnika stoi kolorowa wieża z kółek poukładanych jedno na drugim. Po drugiej stronie nocnika, na ziemi stoją drewniane cymbałki z kolorowymi  elementami.  Przed nocnikiem leży kolorowa zabawka.W  tle widać drewniane meble. Czytaj więcej

Kiedy zacząć i jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika

Lato to dobry moment na naukę korzystania z nocnika. Jeśli więc czujesz, że maluch jest na to gotowy zacznijcie trening. Podpowiadamy, jak zachęcić malucha do siadania na nocnik i na dobre pożegnać pieluszkę.

Niemowlak w czerwonym pajacyku raczkuje po podłodze. Obok wspiera go szczęśliwy tata, podparty na łokciu. Na drewnianej podłodze leży biały dywanik, w tle widać jasne meble. Czytaj więcej

Jak wspierać raczkowanie u dziecka?

Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.

Kilkumiesięczna dziewczynka leży na plecach na łóżku. W rączkach trzyma żółty gryzak, którym jest bardzo zainteresowana. Na głowie ma różową opaskę i ubrana jest w niebieską koszulkę. Czytaj więcej

Kiedy niemowlę zaczyna chwytać – czyli rozwój małej motoryki u dziecka

Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.

Dziecko ma na sobie biało-czerwony kapelusz i czerwoną bluzkę. Trzyma w rękach pomarańczowy sok. Oblizuje się. Czytaj więcej

Jaki sok dla malucha

Czy dziecko powinno pić tylko wodę, czy może zaspokoić pragnienie sokiem? Jakie soki są zdrowe dla dzieci? Jakie wybierać, a których unikać? Od kiedy można je podawać maluchowi do picia? Podpowiadamy.

Nasze produkty