Wirusy i bakterie podczas ciąży - uchroń siebie i maleństwo

Ciąża to czas wytężonej pracy dla Twojego organizmu, zdarza się, że jest wtedy osłabiony i mniej odporny na choroby. Przeczytaj, o wirusach i bakteriach niebezpiecznych w czasie ciąży. Dowiedz się dlaczego tak ważne jest wykonanie posiewu w kierunku GBS.

Kinga Węglarz, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Czas ciąży to 9 miesięcy oczekiwania na upragnione dziecko. Starasz się odpowiednio odżywiać, wypoczywasz, zażywasz witaminy, unikasz szkodliwych miejsc. Przede wszystkim wykonujesz sumiennie wszystkie badania zalecone przez Twojego ginekologa bądź położną prowadzącą ciążę.

Pośród typowych badań kontrolnych, jakimi są: morfologia, poziom glukozy i badanie ogólne moczu, wykonujesz też badania dodatkowe, by uchronić swoje rozwijające się dziecko przed wirusami i bakteriami.

Rozwijającej się ciąży często towarzyszy spadek odporności, z tego powodu przyszła mama narażona jest na infekcje. Bardzo istotne jest ostrożne odżywianie oraz zdrowy tryb życia. Musisz o siebie dbać, by Twoje zdrowie przyczyniło się do zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu. Infekcje kobiet ciężarnych mogą być powodowane zarówno przez bakterie jak i wirusy.

Infekcje wirusowe groźne dla kobiet w ciąży:

Zakażenie wirusem opryszczki - dochodzi do niego drogą płciową podczas kontaktu z osobą zakażoną. Zaleca się zakończenie ciąży cięciem cesarskim, by uniknąć kontaktu dziecka z wirusem.

Ospa wietrzna i półpasiec - źródłem zakażenia jest chory na ospę lub półpasiec. Należy unikać kontaktu z chorymi, fakt możliwości zakażenia bezwzględnie zgłosić lekarzowi.

Cytomegalia - wirus przenoszony przez ślinę, krew, mocz, spermę, śluz szyjkowy. Obecnie nie jest dostępna szczepionka, którą można zastosować w ciąży.

Różyczka - to choroba wieku dziecięcego. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. W Polsce dziewczynki w wieku 13 lat są obowiązkowo szczepione, dzięki czemu ciąża jest bezpieczniejsza.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B - zakażenie to przenosi się drogą krwiopochodną, przez ślinę, wydzieliny i uszkodzenia skóry. Wszystkie kobiety ciężarne powinny wykonać test na nosicielstwo HBS.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - do zakażenia dochodzi drogą krwiopochodną - czyli transfuzje krwi bądź przez łożysko. Nie ma bezpiecznej farmakoterapii w czasie ciąży.

HIV - zaleca się wykonanie badania w czasie ciąży najlepiej do 10. tygodnia ciąży.

Infekcje wirusowe są niebezpieczne, jednak organizm kobiety ciężarnej musi też stawić czoła bakteriom.

Zakażenie bakteryjne niebezpieczne w ciąży:

Kiła - do zakażenia dochodzi przez kontakty płciowe z zakażonym partnerem. Zaleca się wykonanie badania przesiewowego w czasie ciąży.

Borelioza - to choroba rozprzestrzeniana przez kleszcze. Leczenie kobiet ciężarnych polega na podaniu antybiotyków.

Listerioza - bakterie te występują w naturalnym środowisku, przenoszone są drogą pokarmową. W terapii skutecznie wykorzystuje się antybiotyki.

Chlamydie - to przyczyny chorób narządu wzroku, układu moczowo-płciowego i dróg oddechowych. Leczenie ciężarnych polega na terapii antybiotykowej.

Paciorkowiec grupy B czyli GBS (ang. Group B Streptococcus; łac. Streptococcus agalactiae) - to szczep bakteryjny, który kolonizuje się u człowieka w przewodzie pokarmowym, układzie moczowym oraz w narządach płciowych. Właśnie te paciorkowce mogą sobie krążyć i pojawiać się w naszym organizmie co jakiś czas. Szacuje się, że nawet 30% kobiet i mężczyzn może być nimi zainfekowana. Sama obecność bakterii nie stanowi o chorobie.

Sytuacja bezpieczeństwa zmienia się w czasie ciąży i w okresie okołoporodowym. Zasiedlone kolonie paciorkowca grupy B mogą przedostać się z odbytnicy do pochwy i stąd do macicy. Wówczas mogą zagrozić Twojemu maleństwu poprzez wywołanie stanu zapalnego przez co może dojść do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i porodu przedwczesnego.

Aby uniknąć wielu powikłań i zagrożeń dla zdrowia płodu i noworodka Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie posiewu w kierunku paciorkowców grupy B. Badanie należy wykonać pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Wykonanie posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w zaawansowanej ciąży pozwala zidentyfikować kobiety, które mogą narazić swoje dziecko w trakcie porodu drogami natury na zarażenie bakterią paciorkowca.

Właśnie po to, by uchronić przed przeniesieniem zakażenia na dziecko, u kobiet z dodatnim wynikiem posiewu bądź bez wykonanego badania w kierunku GBS stosuje się profilaktykę antybiotykami. Podaje się dożylnie leki najczęściej z grupy penicylin. Pamiętaj, by uprzedzić lekarza, jeśli jesteś uczulona na penicyliny, wtedy stosuje się leki z innej grupy antybiotyków. W trakcie porodu, a szczególnie jeśli pękną błony płodowe, podaje się dawkę leku co 4 godziny. Postępowanie takie daje ochronę Twojemu dziecka i jest całkowicie bezpieczne dla Ciebie.

Zapytaj swojego lekarza prowadzącego ciążę o badanie w kierunku GBS, niech rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim. Obok stoi lekarz i pokazuje jej badania na kartce. Kartka jest przypięta do niebieskiej teczki. Kobieta obejmuje swój brzuch rękami i uśmiecha się. Na włosach ma opaskę. Jest ubrana niebieskie jeansy i biało-różową koszulę w paski. Pani doktor ma biały kitel i stetoskop na szyi. Za nimi stoi szafka z niebieskimi i białymi segregatorami. Czytaj więcej

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Kobieta w ciąży leży na łóżku szpitalnym. Ma przeprowadzane badanie KTG. Na jej odkrytym brzuchu leży czujnik. Z tyłu stoi konsola. Czytaj więcej

Co to jest badanie KTG płodu i jak przebiega

Badanie KTG umożliwia lekarzowi ocenę pracy serca płodu, a także czynności skurczowej mięśnia macicy przyszłej mamy. Dowiedz się, na czym ono polega.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Jedną ręką przytrzymuje otwartą książkę, którą trzyma na udach. A drugą trzyma brzuch. Ma na sobie niebieskie jeansy i białą koszulę. Kobieta nosi okulary i uśmiecha się do aparatu. Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

Kobieta w ciąży leży na niebieskiej kanapie bokiem. Jedną ręką trzyma się za głowę, a drugą za brzuch. Ma na sobie białą bluzkę i koszulę w szaro-czerwono-czarną kratkę. Czytaj więcej

8 groźnych objawów w ciąży

Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...

Kobieta w ciąży siedzi na kremowej kanapie. Opiera się łokciem o oparcie kanapy i trzyma się za głowę, a drugą ręką trzyma swój brzuch. Ma podkoszulkę w szaro-białe paski. Czytaj więcej

Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Jedną z częstych przypadłości ciążowych są bóle głowy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla mamy ani dziecka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Poznaj nasze sposoby na ból głowy w ciąży.

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Nasze produkty

Margos na NFZ sa tylko 3 usg (z tego co wiem) natomiast ja chodzac prywatnie mam co wizyte. W ostatnim miesiacu nie dosc ze mialam 2 wizyty wiec 2 usg, to jeszcze 2 razy lezalam w szpitalu i doszly dodatkowe 3-4 usg. Wiec wydaje mi sie ze gdyby bylo...
NatkaF
Ja też wolałam częściej sprawdzać, ale to fakt, bo o ile jeden lekarz zapewniał mnie, że usg jest bezpieczne dla dziecka i nie powinnam się martwić, tak inny lekarz wskazał właśnie na to, że jeśli nie ma potrzeby to nie powinno się tak często robić u...
magros
Ja jednak wychodzę z założenia, że wolę mieć te badania częściej. Wolę sprawdzić i mieć pewność, że z Maluszkiem jest wszystko w porządku. Jeśli nie miałabym tak często chyba za bardzo bym się stresowała i panikowała. Jeśli chodzi o te dziecko to j...
Kasia.S.