Czy spotkałaś się z oznaczeniem na kosmetykach do twarzy i ciała, że są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Takie oznaczenia zdarzają się, ale są raczej wyjątkiem niż regułą a pewne składniki powinny zostać wykluczone z kosmetyków dla kobiet w ciąży. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pielęgnacji.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Część producentów decyduje się na umieszczanie informacji, czy dany kosmetyk jest bezpieczny dla kobiety w ciąży. Zwykle możemy takie oznaczenie znaleźć w formie słownej lub w formie grafiki z tyłu opakowania, obok składu kosmetyku. Takie oznaczenie nie jest jednak obowiązkowe.
Innym sposobem dowiedzenia się czy kosmetyk jest bezpieczny, jest sprawdzenie czy zawiera atest np. Instytutu Matki i Dziecka. Niektórzy producenci przeznaczają całą serię kosmetyków, które są tworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży i ich potrzebach – wtedy często oprócz nieobecności składników niebezpiecznych dla płodu, zawierają o wiele mniej substancji zapachowych lub w ogóle są ich pozbawione.
Czy to oznacza, że zachodząc w ciążę koniecznie musisz rezygnować ze swoich ulubionych kosmetyków? Oczywiście, że nie! Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży to nie tylko te posiadające określone oznaczenie czy dedykowane dla przyszłych mam. Odpowiedź na pytanie czy dany kosmetyk jest bezpieczny, znajdziesz w INCI. Jest to skład kosmetyku, który jest obowiązkowo umieszczany na każdym opakowaniu. Niżej przedstawiamy, obecności jakich substancji trzeba unikać będąc w ciąży.
Retinoidy to pochodne witaminy A, czyli od dłuższego czasu popularny w kosmetykach do twarzy retinol i retinal. Pomimo drogocennych właściwości, retinoidy nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pochodne witaminy A mogą wywołać wady rozwojowe u płodu, dlatego używanie ich w kosmetykach do pielęgnacji jest niewskazane.
Podobne działanie na płód co retinoidy, wykazuje kwas salicylowy, który często znajdziemy w serach, kremach i peelingach. Z niego również warto zrezygnować.
Inne kosmetyki w ciąży, których trzeba unikać to takie, które zawierają formaldehyd i jego pochodne. Używanie ich może mieć wpływ na powikłania ciąży.
Nie zaleca się również stosowania olejków eterycznych na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić lub prowadzić do uczuleń. Mają one zazwyczaj intensywny zapach, więc mogą również sprawiać dyskomfort ciężarnej.
Warto pamiętać, że podczas ciąży ze względu na zmiany hormonalne, skóra kobiety staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego powinniśmy zrezygnować także z kosmetyków mocno perfumowanych.
Istnieje wiele bezpiecznych kosmetyków i substancji, wśród których mogą wybierać ciężarne.
Jest składnikiem hipoalergicznym, a jej właściwości sprawiają, że jako składnik kosmetyków stosowana jest na twarz, na skórę ciała oraz na włosy. Możesz jej używać w ciąży a mamy karmiące doceniają jej obecność w maściach na brodawki czy na odparzenia dla noworodków i niemowląt.
Wypróbuj maść lanolinową LOVI do brodawek sutkowych
Bezpiecznym składnikiem jest między innymi kwas hialuronowy, który występuje również w naszej skórze. Jego zadaniem jest nawilżenie.
Innym składnikiem jest gliceryna, również o tym samym działaniu. Bezpieczną substancją będzie dla nas także pantenol, który łagodzi podrażnienia. Może okazać się szczególnie dobrym wyborem, jeżeli Twoja skóra podczas ciąży stała się wrażliwsza.
W związku z większą podatnością na promieniowanie słoneczne, przydatnym produktem będzie również taki, który zawiera witaminę C. Witamina C pomoże nam na delikatne przebarwienia.
Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży, to takie, które nie tylko nie zawierają niebezpiecznych substancji, ale również nie podrażniają ani nie powodują uczuleń. Z tego też powodu często dobrym wyborem będzie pozostanie przy sprawdzonych kosmetykach, których działanie znamy niż kupienie nowych, niestosowanych przez nas do tej pory. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowych produktów, powinniśmy pamiętać o próbie uczuleniowej wykonanej przed pierwszym użyciem.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny
<p>Twarda płytka paznokcian , włosy nie wypadły:) hybrydy robiłam ,trzymały się :) </p>
<p>O tak. Cera było w o niebo lepszej kondycji. Teraz znowu problem z błyszczeniem i krostkami.. :(</p>
<p>taa wtedy mozna bylo myc sie szarym mydlem a i tak GLOW bylo :D:D</p>
Cesarskie ciecie to operacja, po której zostaje ślad. Co robić, aby blizna po cc odpowiednio się zagoiła? Radzimy.
Decyzja o cesarce zapadła i zastanawiasz się, jak przygotować się do zabiegu? Tłumaczymy, co przyszła mama musi zrobić, aby w dniu cięcia być gotową na poród.
Zajście w ciążę to dobry moment, żeby zacząć o siebie dbać i zmienić styl odżywiania. Spożywanie różnorodnych i wartościowych posiłków zapewni dobry start Twojemu dziecku, a i Tobie przyniesie korzyści. Na ...
Uzgodniłaś z lekarzem prowadzącym wspomaganie diety suplementacją witamin i minerałów, a teraz stoisz przed apteczną półką z preparatami dla przyszłych mam i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. ...