Skala Apgar - pierwszy test Twojego dziecka

Dla każdej świeżo upieczonej mamy najważniejsze jest zdrowie jej nowo narodzonego dziecka. Bezpośrednio po urodzeniu stan ogólny noworodka oceniany jest według parametrów zawartych w skali Apgar. Przeczytaj, jakie parametry bada skala Apgar i co znaczą uzyskane w niej noty.

Kinga Węglarz, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Skalę do badania stanu noworodków opracowała Virginia Apgar przed wielu laty. Dziecko może minimalnie dostać 0, a maksymalnie 10 punktów. Badanie przeprowadza się obowiązkowo w 1. i 5. minucie życia dziecka (bądź w następnych, jeżeli zachodzi taka potrzeba).

Dziecko oceniane jest w pięciu kategoriach, w których przyznaje się noworodkowi od 0 do 2 punktów.

Jakie parametry bada skala Apgar?

  1. Oddech

  2. Puls

  3. Reakcję na bodźce

  4. Napięcie mięśni

  5. Kolor skóry

Oddech

Najpierw położna lub neonatolog stwierdza, czy noworodek potrafi sam oddychać, ocenia swobodę i sprawność oddechu. Najlepiej oceniany jest płacz dziecka i regularny oddech, wolny i nieregularny oddech to 1 pkt, brak oddechu 0 pkt.

Puls

Następnie ocenia się czynność serca, czyli szybkość bicia serca dziecka. Jeżeli puls przekracza 100 uderzeń na minutę, to otrzymuje 2 pkt, jeżeli poniżej 100 uderzeń - 1 pkt, kiedy puls jest niewyczuwalny - 0 pkt.

Reakcja na bodźce

Trzecią czynnością jest zbadanie reakcji na bodźce - noworodek zostaje lekko podrażniony cewnikiem w okolicy noska lub połaskotany. Jeżeli wyraźnie mu to przeszkadza i wyraża to kichaniem lub kaszlem otrzymuje 2 pkt, kiedy obserwujemy tylko grymas na jego twarzy - uzyskuje 1 pkt, brak reakcji na bodźce to 0 pkt.

Napięcie mięśni

Zdrową reakcją noworodka są napięte mięśnie i zgięte kończyny we wszystkich stawach (pozycja taka sama jak w macicy). Kiedy noworodek wykonuje samodzielne ruchy, jest aktywny - uzyska 2 pkt, przy obniżonym napięciu, z małą aktywnością kończyn uzyska 1 pkt, kiedy jest wiotki, a kończyny ma wyprostowane, to otrzymuje 0 pkt.

Kolor skóry

Określamy ukrwienie skóry dziecka. Jeżeli skóra jest prawidłowo zaróżowiona otrzymuje 2 pkt, jeżeli brzuszek jest różowy, lecz kończyny są zasinione wówczas ocena to 1 pkt, przy sinicy całego ciała to 0 pkt.

Ocena końcowa

Po wykonaniu badań parametrów noworodka dokonuje się oceny końcowej, sumując punkty. Ocenia się, że:

  • 8-10 pkt - to stan dobry noworodka

  • 4-7 pkt - noworodek w średnim stanie, noworodek ma nieregularny oddech, jest zasiniony, lecz jego napięcie mięśniowe i czynność serca są prawidłowe

  • 0-3 pkt - to noworodek w ciężkiej zamartwicy, wymagający interwencji lekarskiej oraz wspomagania oddychania i akcji serca.

Dzięki wczesnej ocenie stanu noworodka w punktacji Apgar można określić, czy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, czy też można je bezpiecznie pozostawić z mamą.

Podobne artykuły

pl_PL Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

pl_PL Czytaj więcej

10 pytań o wody płodowe

Wygląd, kolor oraz objętość wód płodowych mówią bardzo wiele o zdrowiu dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo je ocenić oraz jak przebiega odejście wód płodowych.

pl_PL Czytaj więcej

Co to jest badanie KTG płodu i jak przebiega

Badanie KTG umożliwia lekarzowi ocenę pracy serca płodu, a także czynności skurczowej mięśnia macicy przyszłej mamy. Dowiedz się, na czym ono polega.

pl_PL Czytaj więcej

11 sposobów na łatwiejszy poród

Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.

pl_PL Czytaj więcej

Jak opanować strach przed porodem

Wielkimi krokami zbliża się dzień porodu, a Ty coraz silniej odczuwasz przed nim strach? Wszystkim zaniepokojonym przyszłym mamom radzimy, jak złagodzić lęk przed rozwiązaniem.

pl_PL Czytaj więcej

9 rad na bezsenność w ciąży

Wieczorem nie możesz zasnąć, a przez to nie jesteś w stanie zregenerować sił. Przeszkadza Ci coraz większy brzuszek, jest duszno, niewygodnie, męczy Cię zgaga, łapią skurcze. Pomożemy Ci. Poznaj nasze rady na ...

Nasze produkty

Córka miała 7/8/8 punktów . Mimo tego to jest zdrowa panienka .
Jajeczko89
Moje szkraby mialy 9/10/10 :)
Lenka26
U nas było 10. Nawet mam karteczkę z punktami, wagą, wzrostem itp. w albumie na zdjęcia na pamiątkę. :)
Małgorzata__eL