Przebieg porodu – czego się spodziewać

Lada dzień zostaniesz mamą. Nie możesz się doczekać ale jesteś też przerażona wizją trudnego i długiego porodu, szczególnie jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Wiedza jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Dowiedz się, co Cię czeka, a będziesz przygotowana na (prawie) wszystko.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Ciąża to z jeden z najpiękniejszych momentów w Twoim życiu. Dziewięć miesięcy oczekiwania, radości, szykowania wyprawki. Ale też wyrzeczeń, niepokoju, niepewności. Już za chwilę to wszystko przejdzie w nowy wymiar. Twoje dziecko stanie się realne, dotkniesz go , przytulisz, nakarmisz. Zanim jednak to nastąpi, dziecko musi przyjść na świat i czeka Was oboje duży wysiłek podczas porodu. Nie martw się jednak na zapas. Pamiętaj, że miliony kobiet przed Tobą dały radę, Tobie też się uda.

Poród dzieli się zwyczajowo na trzy fazy:

I okres - od rozpoczęcia porodu aż do rozwarcia ujścia szyjki macicy na 10 cm.
II okres – urodzenie dziecka.
III okres – wydalenie popłodu czyli łożyska, sznura pępowinowego i błon płodowych.

Przygotowania

Na 2-3 tygodnie przed porodem brzuch znacząco obniża się. Dziecko ustawia się w pozycji do porodu – główką w kierunku kanału rodnego. Będzie Ci łatwiej oddychać, ale będziesz częściej odwiedzać toaletę. Jest to czas, w którym dużo kobiet odczuwa silny instynkt „gniazdowania”, lubią urządzać dziecięcy kącik i wyobrażać sobie „jak to teraz będzie”. Skupienie na mającym nastąpić rozwiązaniu, często powoduje stan lekkiej euforii albo rozdrażnienia. Trudniej się skupić na kwestiach związanych z rozwojem intelektualnym. Krótko mówiąc: nie jest to dobry czas na obronę pracy doktorskiej. To moment koncentracji na swoim ciele i sygnałach, które wysyła.

O tym pamiętaj: Raz dziennie połóż się spokojnie i licz ruchy dziecka, których powinno być 10 w ciągu godziny. Pamiętaj, że dziecko też ma swoje godziny snu i odpoczynku, więc wybierz tę porę dnia, o której wiesz, że jest aktywne.

Czy to już? - I okres porodu

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, szansa, że urodzisz je w drodze do szpitala jest naprawdę bliska zeru. Przy następnych dzieciach zresztą też, bo jako doświadczona mama wiesz, czym się kierować i dobrze już rozpoznajesz sygnały, jakie wysyła Twój organizm. Pamiętaj, że termin porodu jest datą orientacyjną. Dziecko ma swój czas i urodzi się, gdy będzie gotowe. Z reguły dwa tygodnie przed ustalonym terminem lub po to absolutna norma. Co jest znakiem, że zbliża się ta chwila?

  • Pojawienie się dużej ilości galaretowatego śluzu na bieliźnie w kolorze brązowym, różowym lub czerwonym – to prawdopodobnie czop śluzowy, „korek”, który zamykał ujście szyjki macicy.

  • Odejście wód płodowych – gwałtowne bądź sączące się. Większość kobiet urodzi w przeciągu 72 godzin od ich odejścia.

  • Możliwe wymioty, biegunka, dreszcze.

  • Ból w krzyżu, tępy i ciągnący, przypominający ten menstruacyjny.

  • Skurcze, przy zmianie pozycji nasilają się, są regularne, rośnie ich częstotliwość i natężenie, trwają dłużej niż 30 sekund.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, nie wszystkie objawy muszą wystąpić u Ciebie i niekoniecznie jednocześnie.

Tylko spokojnie

Objawy te nie oznaczają, że masz od razu jechać do szpitala. Od początku akcji porodowej do pełnego rozwarcia szyjki macicy (10 cm) mija z reguły kilkanaście godzin, mniej przy kolejnych dzieciach. Lepiej ten czas spędzić w domu, zrelaksować się, odpocząć. Do szpitala jedź, jeżeli:

  • Skurcze są bardzo silne a przerwy między nimi krótsze niż 5-7 minut.

  • Gdy odeszły wody płodowe. Natychmiast udaj się do szpitala, gdy wody są w kolorze zielonkawym – oznacza to, że dziecko wydaliło smółkę. Dzieję się tak w wyniku stresu, często spowodowanego niedotlenieniem malucha lub zapaleniem w obrębie dróg rodnych.

W szpitalu

Dowiedz się zawczasu, jakie zwyczaje panują w szpitalu, w którym będziesz rodzić. Pierwsza faza porodu bywa trudna szczególnie ze względu na długi czas, i dość powolny rozwój sytuacji a z drugiej strony ze względu na bolesność skurczy. Są jednak sposoby, by te uciążliwości zmniejszyć. Na pewno poznałaś je w szkole rodzenia bądź czytałaś o nich.

Sprawdź czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić, jest możliwość wzięcia prysznica, czy dostępne są piłki, czy wolno jeść i pić. Nigdy do końca nie wiadomo, co w tym ważnym momencie może przynieść Ci ulgę, więc warto mieć kilka wariantów do dyspozycji. Możesz skorzystać też ze znieczulenia farmakologicznego. Należy je zrobić między 2-3 cm a 7-8 cm rozwarcia. Zanim jednak o nie poprosisz, wypróbuj naturalne metody: masaż, ćwiczenia oddechowe, zmianę pozycji, mały spacer, kąpiel czy ciepły prysznic.

Pamiętaj, by zabrać ze sobą dokumenty dotyczące ciąży, ubezpieczenia, dowód osobisty. W szpitalu zostanie przeprowadzony z Tobą szczegółowy wywiad, badanie ginekologiczne a także KTG, czyli badanie mające na celu ocenę stanu płodu.

Jeśli poród nie będzie postępował, szyjka macicy nie będzie się rozszerzać, lekarz może zaordynować podanie oksytocyny. To hormon, który inicjuje poród a także go kończy, wydziela się podczas orgazmu, przytulania a także gdy dziecko ssie pierś. Po zakończonym porodzie przyczynia się do obkurczania macicy.

II okres porodu – poród właściwy

To czas od pełnego rozwarcia szyjki macicy aż do urodzenia dziecka. Towarzyszą mu skurcze parte, dla wielu kobiet mniej uciążliwe, niż te z pierwszej fazy porodu. Wreszcie masz wpływ na to, co się dzieje i możesz aktywnie pomóc swojemu dziecku przyjść na świat. Uważnie słuchaj wskazówek położnej i staraj się za nimi podążać. Większość kobiet odczuwa w tej fazie porodu naturalną, przemożną potrzebę parcia. Z każdym skurczem dziecko będzie przesuwać się przez kanał rodny w dół. Jeśli dziecko jest prawidłowo ułożone, to najpierw urodzi się jego główka. To największy wysiłek i największe ryzyko pęknięcia krocza. Pamiętaj, że możesz nie zgodzić się na nacięcie go, jednak w niektórych wypadkach jest ono uzasadnione, gdy istnieje ryzyko poważnego pęknięcia krocza (np. gdy dziecko jest dużych rozmiarów, a przyszłej mamie zdarzało się wcześniej pękanie krocza podczas stosunku).

Potem już z górki. Reszta ciała powinna urodzić się w trakcie jednego skurczu. Ważne, by zaraz potem dziecko zostało położone na Twoim brzuchu, to będzie pierwszy Wasz kontakt „skóra do skóry”. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań jest to bardzo potrzebne, tworzy więź i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko usłyszy tak dobrze znane mu bicie Twojego serca i będzie spokojniejsze. Spróbuj od razu przystawić dziecko do piersi. Nie martw się jeśli pierwsze karmienie zakończy się fiaskiem, najważniejszy jest piewszy kontakt i bliskość. Ważenie, mierzenie i inne czynności wokół dziecka mogą chwilę zaczekać.

III okres porodu

Po chwili macica znów podejmie akcję skurczową. „Urodzisz” teraz tzw. popłód czyli łożysko i błony płodowe. Ważne, by zostały one urodzone w całości.

Jeśli Twoje krocze zostało nacięte bądź samoistnie pękło zostanie teraz zszyte i opatrzone. Zaczyna się czas obkurczania macicy. Może spaść Ci ciśnienie, możesz poczuć się słabo, mogą zacząć drzeć Ci kończyny. Przeszłaś długą i wyczerpującą drogę. Jeszcze wiele tygodni będziesz odczuwać jej skutki a Twoje ciało powoli będzie wracać do normy. Wygrałaś jednak główną nagrodę: wyczekane, ukochane dziecko, które wreszcie możesz przytulić.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na białej kanapie i patrzy się w obiektyw. Uśmiecha się. Obejmuje brzuch rękami. Po obu stronach kanapy leżą poduszki. Czytaj więcej

Plan porodu - jak go stworzyć

Wzór planu porodu - zbliża się planowany termin Twojego porodu? Przygotuj się dobrze do tej wyczekiwanej chwili. Podpowiadamy, dlaczego warto i jak napisać dobrze plan porodu.

Kobieta w ciąży leży na łóżku. Jej nogi są przykryte niebieską płachtą, którą przytrzymuje rękami. Ma na sobie białą bluzkę. Za nią jest okno, a na parapecie stoją różowe kwiaty. Czytaj więcej

Aktywny poród – która pozycja wertykalna jest najlepsza?

Aktywny poród to nie jest moda czy nośne hasło. To naturalny sposób porodu zgodny z fizjologią kobiety. Przeczytaj o zaletach pozycji wertykalnych.

Kobieta w ciąży leży na białej kanapie opierając się plecami o oparcie. Trzyma ręce na brzuchu i patrzy na niego. Ma na sobie szarą sukienkę i szary sweter. Czytaj więcej

Objawy porodu i rozpoznanie „wielkiego początku”

Zastanawiasz się, jaki będzie pierwszy objaw, który będzie oznaczał rozpoczęcie porodu? Sprawdź jakie mogę być najczęstsze zwiastuny porodu oraz ich objawy.

Mama leży z noworodkiem na łóżku. Jedną ręką podpiera sobie głowę, a drugą trzyma z rękę noworodka. Kobieta ma na sobie białą podkoszulkę a dziecko białą bluzkę. Czytaj więcej

Połóg po porodzie- jak sobie radzić w tym trudnym okresie

Urodziłaś! Gratulacje! Było ciężko a teraz potrzebujesz trochę czasu, by wrócić do pełni sił i zdrowia. Ten czas to połóg. Przeczytaj, co się dzieje w Twoim organizmie, na co powinnaś zwrócić uwagę i co może ...

Kobieta w ciąży leży na szpitalnym łóżku i uśmiecha się, obok siedzi lekarz i mówi do kobiety. Kobieta trzyma swój brzuch obiema rękami. Kobieta leży w białej koszuli w białej pościeli. Lekarz zapisuje coś na karcie długopisem. Ma na szyi stetoskop. Czytaj więcej

Poród po terminie a wywoływanie porodu

Z utęsknieniem czekałaś na datę porodu, którą wyznaczył Ci lekarz prowadzący ciążę. Spakowałaś torbę do szpitala i zaplanowałaś wszystko w szczegółach. Ten dzień nastąpił, a nic się nie dzieje. Sprawdź, ...

Kobieta w ciąży leży na białej kanapie na boku. Trzyma się lewą ręką za brzuch. Ma na sobie białe spodnie i niebieską podkoszulkę. Patrzy się na swój brzuch i uśmiecha się. Ma na nadgarstku gumkę do włosów. Czytaj więcej

10 rad, jak nie urodzić przed terminem

Bardzo ważne jest, by dziecko pojawiło się na świecie w terminie. W naszym artykule piszemy o tym, jak minimalizować ryzyko przedwczesnego porodu.

Nasze produkty

Poniżej macie informacje jak się przygotować do porodu domowego bez asysty. https://www.youtube.com/watch?v=qBKpqqmmrqk
Erisia84
A.Dlugolecka po terminie jak się długo czeka na maleństwo, potem wywołują to człowiek juz jest tak zmęczony że faktycznie jest mu już wszystko jedno. Ale najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło. A z tym zimnem po porodzie jak widać wiele mam ...
Kalina91
W nocy kiedy zaczęły się skurcze, przy każdym najpierw czułam okropne gorąco, a po skurczu trzęsło mnie z zimna. A porodzie, jak już przeszłam na swoje łóżko tak mną telepało z zimna, że myślałam, że z niego spadnę. Przykryłam się po samą szyję i po...
A.DLUGOLECKA