Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Poród poprzez cesarskie cięcie różni się znacząco od porodu naturalnego. Z tego wynikają też różnice dotyczące połogu np. konieczność pielęgnowania blizny. Przeczytaj, co czeka Cię w czasie połogu, jeśli przeszłaś zabieg cesarskiego cięcia.

Ból po porodzie

Cesarskie cięcie odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (pp) lub w znieczuleniu ogólnym. Zwykle znieczulenie podawane jest również przez jakiś czas po zabiegu poprzez cewnik lub w kroplówce albo zastrzyku.

Cesarskie cięcie polega na przecięciu powłok brzusznych i macicy. Jest to poważna operacja i miejsce cięcia może boleć jeszcze długi czas zanim całkowicie się zagoi. Lekarz zaleci odpowiednie leki przeciwbólowe np. w czopku, które nie zaszkodzą Twojemu dziecku, o ile karmisz piersią i pozwolą przetrwać najtrudniejsze chwile.

Skutki uboczne znieczulenia

Znieczulenie, któremu zostałaś poddana nie pozostaje niestety bez wpływu na Twój organizm. Wiele kobiet skarży się, że po znieczuleniu pp bolały je głowa i plecy. Znieczulenie ogólne może również skutkować bólem głowy i wywołać wymioty. Narkoza może powodować poczucie oszołomienia, osłabienia.

Zaleca się aby po zabiegu cesarskiego cięcia jak najwcześniej uruchomić się, zanim jednak to zrobisz wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Rozruszaj stopy, ręce, tak by pobudzić krążenie. Nie wstawaj sama. Porozmawiaj z personelem jak powinnaś postępować, czy wolno Ci się już podnieść i w jakim stopniu możesz zaopiekować się swoim maluszkiem, np. rozpocząć próby przystawienia do piersi. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego dowiedz się, czy Twój stan pozwala na pierwsze kroki. Pamiętaj, żeby się nie forsować i nie garbić, co często robią kobiety z obawy o stan szwów i rany.

Oddawanie moczu i wypróżnianie

Jeśli możesz już samodzielnie chodzić - możesz też udać się sama do toalety. Zwykle po operacji kobiety mają założony cewnik, który należy wpierw usunąć. Na początku załatwianie swoich fizjologicznych potrzeb może być trudne, czasem też kobiety mają psychiczna barierę. Boją się napiąć mięśnie, boją się bólu i martwią o stan rany. Daj sobie czas. Jeśli masz kłopot z wypróżnieniem jedz pokarmy bogate w błonnik, suszone owoce (śliwki), pełnoziarniste pieczywo i kasze. Jeśli to nie pomoże wypróbuj czopki glicerolowe, które są bezpieczne i pomogą Ci się wypróżnić. Na perystaltykę jelit dobrze wpływa ruch, dlatego im szybciej zaczniesz spacerować tym lepiej dla Twojego organizmu.

Rana po cesarskim cięciu

Można normalnie brać prysznic, nie kąpać się w wannie. Jeżeli opatrunek przesiąknie – zmienić. Po ok. 7 dobach od zabiegu zdejmuje się szwy. Po 4-6 tyg można zacząc stosować maści i kremy, które pomogą w ładnym gojeniu się rany i zminimalizują ryzyko powstania bliznowców. Rana może boleć a potem zacznie swędzieć. Noś luźną bieliznę, postaraj się nie ocierać miejsca nacięcia. Ubrania powinny być przewiewne, naturalne i nieprzylegające do ciała. Aktualnie cięcie wykonuje się nisko, blisko spojenia łonowego, ma on o ok. 10 centymetrów i nawet w bikini nie jest zwykle widoczne. 

Pamiętaj! Jeśli rana puchnie, czerwienieje, robi się bardziej bolesna, sączy się z niej ropa lub dostałaś gorączki - skontaktuj się z lekarzem, bo mogło wdać się zakażenie i pojawił się stan zapalny. 

Odchody połogowe

Wbrew pozorom odchody połogowe nie dotyczą tylko kobiet, które urodziły drogami natury. Również u kobiet po cesarsce macica musi się oczyścić. Mogą być one jedynie mniej obfite niż przy porodzie naturalnym.

Obkurczanie macicy

W czasie połogu bez względu na to, jak rodziłaś, obkurcza się macica. Bywa to dość nieprzyjemne, możesz odczuwać skurcze, które mogą być spotęgowane podczas karmienia piersią. W tym czasie uwalnia się oksytocyna, która między innymi odpowiada za powrót macicy do normy.

Karmienie piersią

Mitem jest, że kobieta, która urodziła poprzez cesarskie cięcie nie może karmić piersią. Może choć bywa to trochę trudniejsze na początku.

Nie bez powodu mówi się, że mleko powstaje w głowie mamy. Aby tak się stało konieczna jest stymulacja laktacji. Najlepszym stymulatorem jest maluszek przystawiany do piersi. Dlatego im wcześniej zacznie się podawać mamie maluszka – tym lepiej. Ze względu na to, że mama jest po zabiegu, nie może na początku swobodnie się ruszać, może ciężko jej znaleźć wygodny sposób na przystawienie maluszka. Warto wtedy poprosić o pomoc położną czy pielęgniarkę.

Pierwszą najwygodniejszą pozycją do karmienia tuż po operacji jest karmienie leżąc na wznak. Dziecko leży wtedy z boku w poprzek, przytrzymujesz je ramieniem. Jeśli jesteś później w stanie leżeć na boku to jest to również wygodna pozycja do karmienia dla kobiet po cesarskim cięciu. Bardzo komfortową pozycją w późniejszych dniach jest siedząca pozycja tzw. spod pachy, gdyż dziecko nie ma wtedy konatktu z brzuchem mamy i jedząc nie może jej urazić w miejsce szycia. Aby laktacja ruszyła należy przystawiać maluszka do piersi tak często jak tylko się da.

Jeśli mama jest oddzielona od maluszka i stan jej lub dziecka nie pozwala na przystawianie ani na kontakt skóra do skóry, warto zawalczyć o laktację odciągając mleko. Najwygodniej jest skorzystać z laktatora elektrycznego ale może być też laktator ręczny choć zmęczonej operacją kobiecie może być ciężko odciągnąć nim mleko.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży stoi w czerwonej sukience trzyma splecione ręce na brzuchu. Na palcu wskazującym prawej ręki ma pierścionek. Czytaj więcej

Choroby groźne w czasie ciąży

Większość chorób, na które może zapaść przyszła mama, jest zupełnie bezpiecznych dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Jednak niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Przeczytaj, jak się ...

Kobieta w ciąży leży na łóżku w szpitalu. Leży w białej pościeli. Opiera się o biała poduszkę. Ma na sobie biała koszulę. Obejmuję rękami swój brzuch. Czytaj więcej

Poród drogami natury po przebytym cięciu cesarskim

Czy po cesarskim cięciu poród drogami natury jest możliwy? Jakie są przeciwwskazania, a jakie zalety takiego zakończenia następnej ciąży? Podpowiada położna Iga Wolf.

Mama trzyma w ramionach płaczącego noworodka. Noworodek ma zaciśnięte piąstki. Mama ma niebieską koszulkę. Czytaj więcej

9 zalet porodu drogami natury

Przekonujemy, że naturalny sposób przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet nie do przecenienia tak dla malucha, jak i dla mamy.

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku z białą pościelą. Jedną ręką trzyma się za widoczny brzuch, a drugą za plecy. Ma na sobie białą podkoszulkę i białe spodnie. Czytaj więcej

Ciąża z przeszkodami

Czasem w ciąży nie wszystko idzie po Twojej myśli. Mogą zdarzyć się krwawienia, problemy z łożyskiem, cukrzyca lub zatrucie ciążowe. Podpowiadamy, na jakie objawy koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Nasze produkty

Właśnie uważam, że nie ma co czytać, nastawiać się negatywnie zarówno do sn jak i cc. Oba porody mają plusy i minusy, jednak to życie samo często weryfikuje nasze wybory i nie ma co przeżywać. Jestem tego żywym dowodem. Pcheła, masz racje, nastawie...
magros
I nas głównie bardzo długo wzbudzał się w nocy właściwie bez powodu w sumie nadal często to robi mimo trzech lat. Bardzo pobudzony i ruchliwy ciężko ku wysiedziec w miejscu i iść spokojnie raczej biega i skacze choć teraz i tak już trochę lepiej. Kom...
JustaMama
Justyna, jeśli jesteś pedagogiem to sporo rzeczy zauważysz. Zwłaszcza, ze to Ty z dzieckiem spędzasz czas i możesz go obserwować we wszystkich sytuacjach, a psycholog widzi w syna w tzw środowisku sztucznym, czyli synek może trochę inaczej niż zwykl...