Nietrzymanie moczu po porodzie

Problem nietrzymania moczu dotyka wiele kobiet po porodzie. Dowiedz się, co możesz zrobić by uniknąć tej dolegliwości.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, której doświadcza niestety bardzo wiele kobiet po porodzie. Kaszel, kichanie, śmiech czy choćby podniesienie dziecka mogą spowodować popuszczanie kilku kropel, a czasem nawet znacznie większej ilości moczu. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Na szczęście są sposoby na uniknięcie tego problemu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Winę za nietrzymanie moczu ponoszą rozluźnione mięśnie dna macicy, czyli tzw. mięśnie Kegla. Mięśnie te podtrzymują narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Podczas ciąży mięśnie dna miednicy są szczególnie mocno są obciążone z powodu rosnącej macicy i płodu. Z tego powodu problem nietrzymania moczu może wystąpić nie tylko po porodzie naturalnym, lecz także i u kobiet po cesarskim cięciu.

Zwiotczeniu ponadto ulegają więzadła podtrzymujące końcowy odcinek układu moczowego, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej. Wskutek tego kobieta nie jest w stanie, w niektórych sytuacjach, kontrolować wyciekania moczu.

 Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie jest większe, gdy:

  • kobieta rodzi dziecko o wadze powyżej 4 kg;

  • kobieta ma za sobą więcej niż jeden poród;

  • podczas porodu zastosowano próżnociąg lub kleszcze;

  • kobieta jest otyła.

W każdym z powyższych przypadków może dojść do uszkodzenia mięśni krocza. Poza tym kłopoty z utrzymaniem moczu mogą wynikać z otyłości lub zaparć, które dokuczają wielu kobietom podczas ciąży.

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu po ciąży?

Dbaj o prawidłową masę ciała

Nadwaga sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Dla tego warto dołożyć wszelkich starań by zachować prawidłową wagę zarówno podczas ciąży, jaki i połogu. Pamiętaj, więc by twoja dieta była zdrowa i odpowiednio zbilansowana [link] oraz postaraj się znaleźć czas na aktywność fizyczną.

Ćwicz mięśnie dna miednicy – ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia mięśni dna miednicy mają tę zaletę, że mogą być wykonywane niemal zawsze i wszędzie. Polegają na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie moczu. Można rozpoznać je podczas oddawania moczu wstrzymując kilka razy strumień. Nie należy jednak ćwiczyć w trakcie oddawania moczu, ponieważ utrudnia to całkowite opróżnienie pęcherza, co może spowodować infekcje dróg moczowych. W ciągu dnia za to już bez ograniczeń można wykonać jeszcze kilka serii. Dobrze jest ćwiczyć w różnych pozycjach – na siedząco, na stojąco czy podczas chodzenia.

Uwaga! Zwróć się o pomoc do lekarza, jeżeli mimo regularnych ćwiczeń przez kilka tygodni, dolegliwości nie ustępują. Może on zalecić Ci leczenie farmakologiczne lub zabieg elektrostymulacji mięśni dna miednicy.

Aby wzmocnić efekt ćwiczeń dostępne są specjalne urządzenia stymulujące mięśnie dna miednicy. Dla młodej mamy idealne będą takie, które bezpiecznie można stosować samodzielnie w domu takie jak np. Kegel Plus, czy Elise.

Dieta bogata w błonnik

Zaparcia to kolejny czynnik mogący wzmagać nietrzymanie moczu. W Twojej diecie nie może, więc zabraknąć składników bogatych w błonnik. Są to przede wszystkim owoce, takie jak np. jabłka, gruszki, śliwki, arbuzy i ananas oraz warzywa: burak, marchew, pietruszka, seler, jarmuż, szpinak. Dobrym pomysłem są soki z surowych owoców i warzyw. Nie tylko pomagają na zaparcia, lecz też i dostarczają wielu cennych witamin i minerałów oraz sprzyjają oczyszczaniu dróg moczowych.

Jak radzić sobie z objawami nietrzymania moczu?

Zanim całkowicie uporasz się z problemem nietrzymania moczu musisz jakoś w miarę normalnie funkcjonować, na co dzień. Są sposoby na uniknięcie przykrych niespodzianek.

  • Zawsze korzystaj z toalety przed wyjściem. Nawet, gdy w danym momencie nie czujesz wyraźnej potrzeby. Gdy poczujesz parcie na pęcherz może już być za późno na poszukiwanie toalety.

  • Staraj się unikać picia tuż przed wyjściem. Szczególnie napoje moczopędne, takie jak kawa, herbata czy napary z ziół, mogą przyczynić się do niezręcznych zdarzeń. Nie oznacza to jednak, że powinnaś w ogóle ograniczyć spożywanie napojów. Może to dorowadzić do odwodnienia, zwłaszcza, jeśli karmisz piersią. Poza tym oddawanie zbyt małej ilości moczu może wywołać stan zapalny dolnych dróg moczowych.

  • Pamiętaj o prawidłowej higienie intymnej. Zakładaj bawełnianą oddychającą bieliznę i użyj wkładek higienicznych. Dostępne są specjalne wkładki przeznaczone dla kobiet z problemem nietrzymania moczu. Miej przy sobie na wszelki wypadek zapas wkładek i majtki na zmianę. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i może prowadzić do rozwinięcia się infekcji.

  • Nie zaniedbuj ćwiczeń Kegla. Zrób co najmniej 2 -3 serie po 10 powtórzeń dziennie. Zwróć przy tym uwagę na oddech. Mięśnie dna miednicy najefektywniej ćwiczy się na wydechu. Przekonaj się sama!

Dbanie o mięśnie dna macicy oraz o zdrowie dróg moczowych powinno wejść w nawyk każdej kobiety i to nie tylko podczas ciąży i połogu. Niećwiczone mięśnie z wiekiem osłabiają się i co raz trudniej będzie je odbudować. Nietrzymanie moczu, co prawda nie jest dolegliwością uniemożliwiającą funkcjonowanie, jednak z pewnością znacznie obniża jakość życia. Ćwicz więc regularnie! Warto.

Podobne artykuły

Mama w szarym szlafroku opiera się o blat w kuchni. Na rękach trzyma dziecko, które do siebie przytula. Na blacie leżą miski, niebieski kubek i ekspres do kawy. Obok nich stoi lodówka. Czytaj więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży leży w gabinecie lekarskim. Patrzy się na swój brzuch i trzyma go obiema rękami. Ma na sobie różowy sweter. Obok przy biurku siedzi lekarz w niebieskiej koszuli i ze stetoskopem na szyi. Czytaj więcej

11 sposobów na łatwiejszy poród

Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.

Kobieta w ciąży leży na łóżku na białej poduszce i uśmiecha się. Jest przykryta białą kołdrą. Jest ubrana w białą koszulę. Trzyma ręce na brzuchu. Czytaj więcej

Nacięcie krocza podczas porodu

Nacięcie krocza, w wielu ośrodkach rutynowy zabieg podczas porodu, budzi wiele kontrowersji. Coraz więcej mówi się o jego negatywnych skutkach dla rodzącej - bólu po porodzie, przy współżyciu. Przeczytaj więcej ...

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku i obejmuje rękami brzuch. Jest ubrana w koszulkę w biało-szare paski. Ma pomalowane paznokcie na kolor morski. Obok siedzi lekarz i zapisuje coś na kartce. Czytaj więcej

Infekcje intymne w ciąży

Przeczytaj, dlaczego ciąża sprzyja infekcjom intymnym, czy są one zagrożeniem dla dziecka, jak je rozpoznawać oraz jak leczyć.

Mama leży z noworodkiem na łóżku. Jedną ręką podpiera sobie głowę, a drugą trzyma z rękę noworodka. Kobieta ma na sobie białą podkoszulkę a dziecko białą bluzkę. Czytaj więcej

Połóg po porodzie- jak sobie radzić w tym trudnym okresie

Urodziłaś! Gratulacje! Było ciężko a teraz potrzebujesz trochę czasu, by wrócić do pełni sił i zdrowia. Ten czas to połóg. Przeczytaj, co się dzieje w Twoim organizmie, na co powinnaś zwrócić uwagę i co może ...

Nasze produkty

<p>akurat tam gdzie musiałam iść szybko i prywatnie to długo nie czekałam, czasami to były wizyty z dnia na dzień, a na nfz czekaj &nbsp;miesiącami&nbsp;</p>
Beata1996
<p>Laureczka oj tak czasem nie dość,że się płaci to się czeka długo jak na NFZ ,ale jak dobry to warto czekać</p>
mazia1
<p>Beata żeby za tą kupą kasy chociaż termin był bliższy hehe a tu czekaj sobie jak na nfz&nbsp;</p>
Laureczkaa