Mam dosyć ciąży  

13.3.2025

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

some desc

Mam dosyć ciąży

Początkowa ekscytacja mija, a radość z ciąży przyćmiewa zmęczenie. Duży brzuszek zamiast napawać dumą staje się utrapieniem. Rosnąca macica uciska pęcherz moczowy, zmuszając do częstych wizyt w toalecie, zaburzenia układu trawiennego powodują zaparcia, a dodatkowe kilogramy -  ból kręgosłupa.

Do tego końcówka ciąży to silne emocje. Roztargnienie, obawa o przyszłość i strach przed porodem powodują huśtawkę nastrojów. Masz dość? To normalne. Większość ciężarnych w trzecim trymestrze marzy o końcu ciąży, zniknięciu brzucha i powrocie do „normalnego” ciała. 

Masz prawo do negatywnych emocji

Nie ma nic złego w tym, że nie cieszysz się każdą chwilą ciąży. Nie musisz być przez cały czas radosna i wdzięczna za stan, w którym się znalazłaś. Nie wstydź się tego. Rozmawiaj z bliskimi o swoich uczuciach.

Masz prawo do zmęczenia i  kiepskiego samopoczucia. To jak się czujesz, nie ma nic wspólnego z tym, jaką mamą będziesz. 9 miesięcy oczekiwań na maleństwo może być nużące, tym bardziej, że z każdym dniem jest trudniej, a ostatnie tygodnie ciągną się w nieskończoność.

Kiedy negatywne emocje powinny martwić?

Znużenie i stagnacja są naturalne i nie powinny niepokoić. Jeśli jednak:

  • stan przygnębienia nie mija 

  • czujesz się źle 

  • nic Cię nie cieszy 

  • czujesz ciągły smutek

  • nie masz siły wstać z łóżka

  • przerastają Cię zwykłe czynności

porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Jedna na dziesięć ciężarnych cierpi na depresje.  Takie objawy mogą być jej symptomem. Ważna jest profilaktyka. W trakcie trwania ciąży powinnaś dwukrotnie przejść testy oceny ryzyka depresji. Pierwszy raz między 11-14 tygodniem ciąży i drugi między 33-37  tygodniem. 

Skutki depresji

Depresja negatywnie wpływa nie tylko na przyszłą mamę, ale i na dziecko. Choroba powoduje wzrost poziomu kortyzolu we krwi ciężarnej, we krwi pępowinowej i w płynie owodniowym. Stężenie interleukin prozapalnych podnosi się, co może przyczynić się do przedwczesnego porodu. A w dłuższym okresie czasu do zaburzeń u dziecka, o charakterze poznawczym i skłonności do zapadania na choroby cywilizacyjne jak cukrzyca. 

Większość przypadków depresji ciążowej można leczyć, dlatego ważne jest, aby przyszła mama otrzymała odpowiednią pomoc i mogła na nowo cieszyć się ciążą.

Rady na lepsze samopoczucie

Końcówka ciąży jest trudna. W dodatku nie jest łatwo zapomnieć o swoim stanie. Rób co lubisz lub przeciwnie, skup się na czymś nowym, ale nie myśl o ciąży – zajmij się sobą:

  • Ćwicz

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań bądź aktywna. Ćwicz Pilates, ciążową jogę, relaksuj się na basenie. Ruch redukuje napięcie i poprawia humor. W tym czasie jednak nie powinnaś się już forsować. Jeśli gimnastyka to zbyt duży wysiłek spaceruj. 

  • Spędzaj czas z przyjaciółmi

Spotkania w gronie znajomych to dobry sposób na zmianę tematu. Zamiast rozmawiać o ciąży, plotkujcie poruszając inne wątki. Jeśli nie masz siły na wyjścia zapraszaj do domu lub ucinaj sobie pogawędki przez telefon. 

  • Wyłącz się

Dobra książka i wciągający serial pozwalają zapomnieć o rzeczywistości. Dlatego czytaj, oglądaj i pozwól sobie na to, by pogrążyć się innym świecie.

  • Zafunduj sobie trochę przyjemności

Odprężający masaż w gabinecie odnowy biologicznej pozwoli Ci się zrelaksować. Jeśli chcesz się odprężyć i nie myśleć o ciąży, wybierz się do spa, a jeśli nie lubisz lub nie możesz skorzystać z masażu, zafunduj sobie mniej inwazyjny zabieg na twarz. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy masaże oferowane w wybranym gabinecie są odpowiednie dla przyszłych mam. 

  • Znajdź angażujące zajęcie

Kiedy urodzi się maluch, nie będziesz miała zbyt wiele czasu. Wykorzystaj ten, który masz teraz i zrób porządki w szufladach, posegreguj ubrania, zdjęcia i dokumenty. W domu zawsze jest coś do zrobienia. Pamiętaj jednak, aby nie forsować się zbytnio. Wybierz zajęcia, które nie są wyczerpujące fizycznie.   

  • Spędzaj czas z partnerem

To ostatnie chwile, które spędzicie tylko we dwoje. Chodźcie do kina, teatru  i romantyczne kolacje. Celebrujcie ten czas, skupiając się na sobie.

  •  Dołącz do internetowej grupy mam

Rozmowa z osobą, która jest w podobnej sytuacji może pomóc. Dołącz do społeczności mam i dziel się z nimi swoimi uczuciami i rozterkami. Takie wsparcie poprawia samopoczucie.