25.5.2018
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Krwawienie czy plamienie zdarza się w przebiegu około 30% ciąż. Taki epizod nie zawsze kończy się źle i nie jest jednoznaczny z zagrożeniem ciąży. Jednak zawsze powinien być powodem do zwolnienia tempa przez przyszłą mamę, uważności i konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę lub, w niektórych przypadkach, natychmiastowego udania się na izbę przyjęć do szpitala.
W naszym artykule znajdziesz opis sytuacji związanych z krwawieniem w ciąży wraz z wytycznymi, co powinnaś wtedy zrobić.
W drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, około 6 – 7 dni po stosunku, następuje zagnieżdżenie się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Może temu towarzyszyć tzw. plamienie implantacyjne. Zazwyczaj jest ono skąpe (ale bywa też dość obfite) i krótkotrwałe, widoczna jest świeża krew bez skrzepów, nie towarzyszą mu bóle brzucha ani skurcze.
Co robić - Plamienie implantacyjne to objaw fizjologiczny, jednak, szczególnie gdy jest to wyczekiwana ciąża, warto ograniczyć aktywność fizyczną i zachować abstynencję seksualną. Jeśli plamienie się przedłuża lub towarzyszą mu niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem.
U niektórych kobiet w pierwszym miesiącu ciąży (czasami także w następnych) w terminie spodziewanej miesiączki pojawia się plamienie lub krwawienie. Zazwyczaj jest skąpe, może mieć postać brunatnych upławów. Zdarza się, że przypomina krótszą i mniej obfitą menstruację.
Co robić - Zwykle niewielkie plamienie nie wpływa na dalszy przebieg ciąży. Jednak jeśli coś Cię niepokoi lub masz wątpliwości, czy to zwykła miesiączka, czy krwawienie w ciąży, udaj się do lekarza.
Plamienie może pojawić się w przebiegu całej ciąży. Może, lecz nie musi, być związane z zagrożeniem dla płodu. Często przyczyną plamienia są choroby szyjki macicy, na przykład polip czy nadżerka, lub niedobory hormonalne, najczęściej progesteronu. Przyczynę określi lekarz po odpowiednim postępowaniu diagnostycznym obejmującym zazwyczaj badanie wziernikowe i USG.
Co robić - Gdy zauważysz ślady krwi na bieliźnie, staraj się zachować spokój i działać racjonalnie. Przyjrzyj się, jaki kolor i konsystencję mają upławy, określ, jaka ilość krwi pojawiła się. Zadzwoń do swojego lekarza, przedstaw mu te informacje, odpowiedz na pytania i zastosuj się do wskazówek. Prawdopodobnie niezbędne będzie udanie się na wizytę kontrolną lub do szpitala, wykonanie badania USG, a następnie oszczędzający tryb życia i zażywanie leków.
Najczęściej zdarza się w I trymestrze. Każdy krwotok to poważna sytuacja. Może, lecz nie musi, oznaczać samoistnego poronienia. Krwawieniu mogą towarzyszyć skurcze, poczucie ucisku, dyskomfort.
Co robić - Jak najszybciej powinnaś zostać zbadana przez lekarza. Natychmiast udaj się na izbę przyjęć lub wezwij karetkę pogotowia.
Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie:
kartę ciąży,
oryginał badania grupy krwi,
kartkę ze swoimi danymi oraz z numerem telefonu bliskiej osoby.
Po wykonaniu USG i innych niezbędnych badań lekarz oceni sytuację, zapisze środki rozkurczowe i hormonalne, zaleci leżenie. Nawet gdy występuje zagrożenie poronieniem, wiele ciąż udaje się uratować. Jeśli jednak poronienie już nastąpiło, wskazane może być podanie leków wywołujących opróżnienie macicy lub zabieg łyżeczkowania macicy (przebiega on w znieczuleniu ogólnym).
Zdarza się, na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej, czy w przypadku odklejonego łożyska, że przy krwotoku krew nie wydobywa się na zewnątrz przez pochwę i następuje krwotok wewnętrzny. Stanowi on poważne zagrożenie dla życia przyszłej mamy. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego organizmu.
Niezwłocznie wezwij karetkę lub udaj się na izbę przyjęć w przypadku:
ostrego, kłującego bólu brzucha, szczególnie z jednej strony,
zasłabnięcia,
omdlenia,
nudności, wymiotów w ciąży zaawansowanej,
zawrotów głowy.
Podobnie konsultacji lekarskiej i badań wymaga
zdarzenie z urazem mechanicznym brzucha: upadek kobiety w ciąży, wypadek samochodowy.
Występują w ciąży bardziej zaawansowanej, tj. w II i III trymestrze.
Plamienie lub krwawienie, może oznaczać przodujące łożysko – czyli umiejscowienie się łożyska w dolnej części macicy.
Co robić - Udaj się do szpitala. W takim przypadku konieczna jest porada lekarska i diagnostyka, nierzadko hospitalizacja, utrzymanie wstrzemięźliwości seksualnej.
Krwawienie i odczuwana w sposób ciągły bolesność brzucha może oznaczać przedwczesne odklejenie łożyska. Może się to zdarzyć na skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi przyszłej mamy.
Co robić - Wezwij karetkę lub natychmiast pojedź na izbę przyjęć. W zależności od powierzchni odklejenia sytuacja ta wymaga hospitalizacji lub jest wskazaniem do zakończenia ciąży cięciem cesarskim.
Na kilka dni przed porodem, w ramach przygotowania organizmu do tego wydarzenia, odchodzi czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Może temu towarzyszyć krwawienie lub sam śluz może być podbarwiony krwią.
Co robić - Szykuj się do porodu :)